Директива за намаляване на промишлените емисии и Директивата за енергийните характеристики на сградите бяха гласувани и приети през изминалата седмица от Европейския парламент в Страсбург, Франция. Това е успех за българския евродепутат от Европейската народна партия Радан Кънев, който бе основен докладчик и по двата важни законодателни документа и който, само час преди гласуването им, се срещна с медии от България, сред които бе и представител на в. „Росица“.
„И двете директиви са потвърждаване на постигнато тристранно споразумение между Европейския парламент, Съвета на ЕС и националните правителства. След окончателното гласуване, те ще влязат в сила, но процедурите по тях започнаха преди две години“, сподели Кънев. По думите му директивата за намаляване на промишлените емисии е един от най-големите законодателни актове на ЕС изобщо. „През 2010 г. са обединени седем директиви за намаляване на токсичните емисии на индустриите в една директива, а през 2022 г. е предложено първото голямо изменение на този документ. Накратко казано, това е правната рамка, на чиято база се издава документ, като в българското законодателство той се нарича – комплексно екологично разрешително. Ако бъдат приети, новите правила ще имат за цел да намалят замърсяването на въздуха, водата и почвата не само от промишлените инсталации, но и от големите животновъдни стопанства“, подчерта евродепутатът.
Относно директивата за енергийните характеристики на сградите, Радан Кънев сподели, че позицията на всички български евродепутати е, че това е едно много добро законодателство за Европа, което създава важни финансови инструменти и разгръща политиката по реновиране. „Знаете, че тази политика се провежда само с бюджетни пари и с темпото, с което се движи, реновирането в България, по мои сметки, ще приключи през 2153 г. Затова имаме нужда от много по-стабилна финансова рамка и финансови инструменти, които да ангажират банковия сектор в създаването на подходящи инструменти за кредитиране“, каза още Кънев. По негово предложение в законодателството влиза изискването да се създадат финансови схеми „Плащай, колкото спестяваш“, т.е. банките да предлагат на гражданите такъв финансов продукт, при който изплащането на кредита за реновиране, да е приблизително равен на спестеното от енергия.
Намаляване на замърсяването от промишлеността и големите животновъдни стопанства
– Най-строгите достижими нива на емисии ще станат задължителни за обхванатите сектори
– Правилата за намаляване на замърсяването на въздуха, водите и почвите носят значителни ползи за здравето и околната среда за гражданите
– Обществеността ще има по-добър достъп до разрешителните на ЕС и местните замърсяващите дейности чрез нов портал на ЕС за индустриалните емисии
– Комисията ще направи преглед през 2026 г. дали трябва да бъдат включени стопанствата за едър рогат добитък
Новите правила ще намалят вредните емисии от промишлените инсталации и големите свинеферми и птицеферми с цел опазване на човешкото здраве и околната среда.
Парламентът прие споразумението с държавите членки относно преразглеждането на Директивата за емисиите от промишлеността с 393 гласа „за“, 173 „против“ и 49 „въздържал се“, както и новия регламент относно портала за емисии от промишлеността с 506 гласа „за“,82 „против“ и 25 „въздържал се“.
Промишлени инсталации
Новите правила ще направят задължително определянето на най-строгите достижими нива на емисиите за обхванатите сектори. С цел борба с недостига на вода целите за екологична ефективност ще станат задължителни за потреблението на вода. Що се отнася до отпадъците, ефективното използване на ресурсите, енергийната ефективност и използването на суровини, целите ще бъдат в рамките на определен диапазон, а за новите техники – индикативни.
Преразгледаната директива за емисиите от промишлеността ще обхваща и инсталациите от добивната промишленост (мини) и големите инсталации, произвеждащи батерии.
Животновъдни стопанства
Съзаконодателите се споразумяха да разширят обхвата на мерките по директивата за емисии от промишлеността, така че да обхванат свиневъдните стопанства с повече от 350 животински единици (ЖЕ). Изключват се стопанства, които отглеждат свине по екстензивен или биологичен начин, и са отглеждани навън за значителен период от време в рамките на една година. Що се отнася до птицеферми, директивата се прилага за стопанства с кокошки носачки с повече от 300 ЖЕ и за стопанства с бройлери с повече от 280 ЖЕ. За стопанствата, в които се отглеждат както свине, така и домашни птици, ограничението ще бъде 380 ЖЕ.
До 31 декември 2026 г. Комисията ще оцени дали е необходимо по-нататъшно справяне с емисиите от отглеждането на добитък, включително от едър рогат добитък, и клауза за реципрочност, за да се гарантира, че производителите извън ЕС отговарят на изисквания, подобни на правилата на ЕС, когато изнасят за ЕС.
Участие на обществеността, санкции и компенсации
Прозрачността и участието на обществеността във връзка с лицензирането, експлоатацията и контрола на регулираните инсталации ще бъдат подобрени, тъй като Европейският регистър за изпускането и преноса на замърсители ще бъде трансформиран в портал на ЕС за емисиите от промишлеността, където гражданите ще имат достъп до данни за всички разрешителни на ЕС и за замърсяващи дейности на местно равнище.
Дружествата, които не спазват изискванията, могат да бъдат санкционирани в размер на най-малко 3 % от годишния оборот на оператора в ЕС за най-тежките нарушения. Държавите от ЕС предоставят на гражданите, засегнати от нарушенията, правото да искат обезщетение за вреди, нанесени на тяхното здраве.
Цитат
След гласуването докладчикът Радан Кънев (ЕНП, България) заяви: „Днешното гласуване показва ангажимента на Парламента към целите за нулево замърсяване на Европейския зелен пакт и здравето на европейците. То също демонстрира, че тези цели могат да бъдат постигнати без налагане на допълнителна административна тежест върху предприятията и особено върху европейските земеделски производители. Гласуването подчертава, че евродепутатите разбират причините зад протестите на фермерите“.
Следващи стъпки
Законът също трябва да бъде приет от Съвета, преди да бъде публикуван в Официален вестник на ЕС и да влезе в сила 20 дни по-късно. След това държавите членки ще разполагат с 22 месеца, за да се съобразят с тази директива.
Контекст
Директивата за емисиите от промишлеността е основният инструмент на ЕС за регулиране на замърсяването на въздуха, водата и почвата от промишлени инсталации, включително интензивни животновъдни стопанства, което може да доведе до здравословни проблеми като астма, бронхит и рак. Тя също регулира генерирането на отпадъци, използването на суровини, енергийната ефективност, шума и предотвратяването на аварии.
Това законодателство отговаря на очакванията на гражданите по отношение на принципа „замърсителят плаща“, ускоряване на екологичния преход и насърчаване на по-екологосъобразни производствени процеси.
Енергийна ефективност на сградите: ЕП прие планове за декарбонизиране на сектора
– От 2030 г. нататък новите сгради трябва да бъдат с нулеви емисии
– Мерки за намаляване на сметките за електроенергия и в помощ на борбата с изменението на климата
– Изключение е възможно за селскостопанските сгради и сградите, които са част от културното наследство
– Сградите генерират 36% от емисиите на парникови газове в ЕС
Миналия вторник членовете на ЕП приеха вече съгласувани със Съвета планове, чрез които да се помогне за намаляване на енергопотреблението и на емисиите на парникови газове от сградния сектор. Предложеното преразглеждане на Директивата относно енергийните характеристики на сградите има за цел до 2030 г. значително да се намалят емисиите на парникови газове и потреблението на енергия в сградния сектор на ЕС и той да стане неутрален по отношение на климата до 2050 г. Предвижда се и саниране на повече сгради с най-лоши характеристики и подобряване на обмена на информация относно енергийните характеристики.
Цели за намаляване на емисиите
От 2030 г. нататък всички нови сгради следва да бъдат с нулеви емисии; а новите сгради, които се ползват от публични органи или са тяхна собственост, следва да бъдат с нулеви емисии от 2028 г. Държавите членки ще могат да вземат предвид потенциала на сградата за глобално затопляне през целия ? жизнен цикъл, който включва производството и обезвреждането на строителните продукти, използвани за нейното изграждане.
По отношение на жилищните сгради държавите членки ще трябва да въведат мерки, с които да се гарантира намаляване на средната използвана първична енергия с най-малко 16% до 2030 г. и с най-малко 20-22% до 2035 г.
Според новата директива, като прилагат минимални изисквания за енергийните характеристики, до 2030 г. държавите членки ще трябва да санират 16% от нежилищните сгради, които са с най-лоши характеристики, а до 2033 г. – 26% от сградите с най-лошите характеристики.
Ако е технически и икономически удачно, до 2030 г. държавите членки ще трябва постепенно да разположат слънчеви инсталации в обществени и нежилищни сгради, в зависимост от техния размер, и във всички нови жилищни сгради.
Постепенно премахване на котлите, захранвани с изкопаеми горива
Държавите членки трябва да приемат мерки за декарбонизиране на отоплителните системи и за постепенно премахване на изкопаемите горива при отоплението и охлаждането с оглед на пълното премахване на котлите използващи изкопаеми горива до 2040 г. Субсидирането на самостоятелни котли използващи изкопаеми горива ще бъде забранено от 2025 г. нататък. Финансовите стимули остават възможни за хибридни отоплителни системи, като например тези, съчетаващи котел със слънчева топлинна инсталация или термопомпа.
Изключения
От новите правила могат да бъдат изключени селскостопанските сгради и сградите, които са част от културното наследство. Държавите от ЕС могат да решат да изключат и защитени сгради със специална архитектурна или историческа стойност, както и временни сгради, църкви и места за поклонение.
Цитат
Докладчикът Киран Къф (Зелените/ECA, Ирландия) заяви: „Директивата показва ясно как политиката в областта на климата може да има реални и незабавни ползи за хората в по-неблагоприятно положение. Този закон ще помогне за намаляване на сметките за енергия и ще се справи с основните причини за енергийната бедност, като същевременно ще осигури хиляди висококачествени местни работни места в целия ЕС. Справянето с 36% от емисиите на CO2 в Европа добавя абсолютно съществен стълб към Европейския зелен пакт. Днешният резултат показва, че Парламентът продължава да подкрепя Зеления пакт, който в еднаква степен осигурява справедливост и амбиция“.
Следващи стъпки
Директивата беше приета с 370 гласа „за“, 199 гласа „против“ и 46 гласа „въздържал се“. За да стане закон, сега тя ще трябва да бъде официално одобрена и от Съвета на ЕС.
Контекст
Според Европейската комисия сградите в ЕС са отговорни за 40% от нашето потребление на енергия и 36% от емисиите на парникови газове. На 15 декември 2021 г. Европейската комисия прие законодателно предложение за преразглеждане на Директивата относно енергийните характеристики на сградите като част от така наречения пакет „Подготвени за цел 55“. С нов Европейски закон за климата (юли 2021 г.) целите за 2030 г. и 2050 г. бяха утвърдени под формата на обвързващо европейско законодателство.