Сериозна дискусия се проведе на последното редовно заседание на Общинския съвет, свързана с употребата на диазотен оксид, познат още като райски газ, от деца в училищна възраст. Темата бе повдигната от Соня Гъркова от „БСП за България“, която е и председател на постоянната комисия „Образование, култура и вероизповедание“. Пред колегите си тя направи предложение към четвърти приоритет „Здравословен начин на живот“ в Общинския план за младежта за 2024 година, да бъде добавена нова точка с текст: „Провеждане на беседа-лекция с ученици от 6 до 12 клас на тема „Вредата от райския газ и енергийните напитки“. Предложението й е провокирано от родителски сигнали до нея, свързани с намирането на патрончета, балони и опаковки от енергийни напитки в районите на парковете „Казармите“ и „Черничките“, както и около учебните заведения.
„По мое мнение младежите прибягват към райския газ, защото е евтин, защото е достъпен. Голяма част от децата знаят, че това не е наркотик, защото той все още не е признат като такъв, и и това химично съединение намира приложение в медицината под формата на упойки, намира приложение и в сладкарството – във флаконите със сметана. Затова децата го смятат за нещо безобидно, но под тази си форма, той е контролиран“, подчерта Соня Гъркова и допълни: „Когато обаче се използва за дишане, дозите са неконтролирани, газът измества кислорода от белите дробове, оттам идва и фаталният ефект, който може да се получи. Мисля че ние, като големи и разумни хора, трябва да вземем някакви мерки под формата на беседи и лекции със специалисти в тази сфера – лекари и психолози, с подходящите нагледни материали, презентации, филми, да стигнем до децата и да ги убедим, че това нещо е първата стъпка към нещо много по-сериозно“.
В дебата се включи и Светлана Георгиева от „Граждани за общината“, която е член на ПК „Младежки дейности, спорт и туризъм“, която подчерта, че за да има ефект от превантивната дейност, е необходимо да се достигне до учащите, съобразявайки се с тяхното ежедневие. По думите й фокусът трябва да е насочен към похватите, инструментите и дейностите, с които да бъде представена вредата от райския газ и енергийните напитки. Тя припомни, че преди около 2 г., в парк „Казармите“, бе организиран хепънинг с инфлеунсъри, „които тийнейджърите боготворят и именно чрез тях и тяхното поведение, и презентиране, се почувства положителното повлияване в правилната посока“. „Смятам, че именно срещи с техни идоли, разказвайки от първо лице, единствено число, за преживяна емоция от употреба на подобни вредности, оставя трайна следа – урок за младия човек“, каза тя.
Светлана Георгиева допълни още: „Колегите от Младежка зона – Севлиево, Центровете за превенция, Местна комисия за борба срещу противообществените прояви на малолетните и непълнолетните, са достатъчно находчиви, креативни, атрактивни, говорят с езика на младите хора и организират подходящи ролеви игри, бреймсторниг и различни информационни тренинги, за да насочат младите хора към ангажираност и позитивни дейности, благотворителни кампании за благородни каузи. Всички сме силно загрижени за младите хора – за тяхното развитие, бъдеща реализация и успех. Затова трябва да прилагаме правилните методи, за да помагаме при нужда“.
От групата съветници от ДПС Цветелина Колева изрази подкрепата си към предложението на г-жа Гъркова: „Защото смятаме, че то е в ползва на младите хора в общината. Защото те са нашето бъдеще“.
Адмирации към Соня Гъркова и членовете на комисията, че засягат този изключително голям проблем, изказа и Недко Георгиев от ГЕРБ, който сподели, че в ежедневната си работа постоянно се сблъсква с хора, употребяващи наркотични вещества и е стигнал до извода, че райският газ е по-опасен дори и от марихуаната. „Виждал съм хора, след много дълга употреба, с „изпържени мозъци“, почти пред фатален край. Някои се спасиха с помощта на родителите си, някои, за съжаление, си останаха така увредени“, каза той и предложи това да стане кауза на ОбС не само срещу райския газ. „Марихуаната също е изключително вредна. Не е тайна, че всяко училище си има дилъри, децата ги познават. Много е опасно! Масово се вземат наркотици, масово се пуши! Въпреки че полицията постоянно ги хваща, взема им колите, те продължават да си карат, да си пият, да си се напушват и това е изключително опасно за нас“, категоричен бе той.
Предложението на Соня Гъркова, касаещо работата с младите точно в сферата на зависимостите, защото това е един от бичовете на съвременното общество, бе подкрепено и от Михаил Йонков от ПП-ДБ. „С децата трябва да се работи от най-малка възраст, но трябва да се изберат правилните лектори, които могат да достигнат до съзнанието им. Това обаче трябва да става и с подкрепата на родителите“, смята той.
Подкрепата си за предложението обяви и Йордан Андреев от „Възраждане“, според когото това е много сериозен проблем. По думите му по-големият проблем е, че „райският газ не е забранен, въпреки опитите на национално ниво разпространението и употребата му да се ограничи“. „Проблемът е комплексен. Затова е важно да се действа не само с училището, но и останалите институции“, подчерта Андреев.
Финалното гласуване на предложението за допълнение на Общинския план за младежта с точката: „Провеждане на беседа-лекция с ученици от 6 до 12 клас на тема „Вредата от райския газ и енергийните напитки“, получи единодушното одобрение на всички общински съветници.