Поредната декларация, свързана с екологията, приеха общинските съветници на заседанието си във вторник. Тя бе внесена от групите на ГЕРБ, ДПС, БСП, Земеделски народен съюз и Възраждане, и подкрепена с 27 гласа „за“.
Пръв взе думата един от вносителите на текста – Атанас Атанасов от ГЕРБ, който е председател на постоянната комисия по екология към ОбС. Той изброи част от нарушенията, направени от собственика на имота – фондация „Биоленд“, представлявана от Евгени Добрев. От изказването му стана ясно, че имотът е със статут на пасище, но на място е констатирано, че е превърнат в площадка за строителни отпадъци, което е „крайно неприемливо и опасно за живота и здравето на хората, тъй като тя се намира непосредствено до водите на река Росица, до велоалеята край парк „Черничките“ и Детско-юношеска школа по футбол“.
Освен това, ползването на пасищата за отпадъци нарушава повърхностния им слой и лишава от възможност за ползване по предназначението им, смятат вносителите. Площадката се намира в крайбрежната част до р. Росица, като граничи непосредствено до водното течение и по този начин създава предпоставки за свличане на земна маса с отпадъци и замърсяване на околната среда в особено големи размери. Те настояват да се сигнализира РИОСВ – Велико Търново относно неправомерното ползване на пасището като площадка за отпадъци. Според вносителите на декларацията трябва да се сигнализират органите на Министерството на земеделието и храните относно това, че пасищата се използват за депо за отпадъци, до които се стига по нерегламентиран път, както и Басейнова дирекция „Дунавски район“ поради разполагането на потенциални замърсители непосредствено до реката. Те настояват органите на БАБХ да извършат пълна проверка на животновъдния обект и броя на животните, регистрирани в него, чийто ползвател за календарната 2024 г. е фондация „Биоленд“. И не на последно място общинските съветници настояват, поради наличие на основателни съмнения за създаване на предпоставки за мащабно замърсяване на река Росица, да се изготви сигнал до Районна прокуратура – Габрово за извършване на проверка за евентуално престъпление по чл. 352 или друг съотносим текст от раздел III от Наказателния кодекс.
В дискусията се включи и друг от вносителите – Исмаил Хаджихасан от ДПС, който подчерта, че общински съветници са посетили мястото по сигнал на граждани. „Дали констатираните там дейности са законни или незаконни, ще решат институциите. Но ние видяхме в близост до реката депонирани строителни отпадъци. Притеснително за нас е и заграждането на пътя с вериги, който възпрепятства достъпа на хората до реката. Рибари също се оплакаха от ограничения достъп. Видяхме нарушаване целостта на велоалеята от камионите, които извозват строителните отпадъци“, каза той и допълни: „Ние, от ДПС, винаги сме се обявявали за чист въздух, чиста вода и чиста храна. Затова сме твърдо против това ядро на замърсяване до реката“.
Общинските съветници гласуваха и дадоха думата и на собственика на имота Евгени Добрев, според когото изложените факти в декларацията не кореспондират с истината. Той потвърди, че имотите са негови, регистрирани са като пасища и се ползват по предназначение. „Има и строителни отпадъци от мои имоти, пречеха ми и съм ги насипал точно в този имот от осем декара до реката, в който ще изграждам навеси за говедата, които паса“, каза той и уточни, че: „по този начин наддигам нивото на имота, за да не се залива от реката. Предстои да запръстя имота и да засадя билки. По-нагоре по течението на реката съм направил същото“. По думите му това пасище изпълнява целите си и е регистрирано с два протокола от БАБХ, което означава, че има право да гледа животни, но по правило трябва да изгради навеси и да огради имота. „Като собственик на тези земи, аз съм в правото си да ги оградя. Не е вярно, че не допускам хора. Не допускам коли, които да газят тревата. Но хората се разхождат, правят пикници, разхождат кученца“, каза още Евгени Добрев и на обвинението, че е нарушена целостта на велоалеята той отговори: „Да, четири от бордюрите са с нарушена цялост. Те ще бъдат ремонтирани от фирмата, която съм наел да депонира строителните отпадъци“.
Веднага след него думата взе д-р Сюзан Садъкова, според която мястото на отпадъците, близо до терените, на които тренират деца, не е там. „Тези отпадъци можете да ги депонирате на площадка за отпадъци. Имот, деклариран като пасище, не е място за депониране на отпадъци! Аз лично смятам, че вие замърсявате околната среда. За мен това не е пълнеж. При един разлив на реката къде ще отидат тези строителни материали? Те ще запушат бентовете и ще вдигнат новото на реката край града, където е най-ниската част. Това ще стане. А мястото на постройките, които смятате да изградите точно срещу тренировъчната база на децата, също не е там“, категорична бе тя.
С въпрос към Евгени Добрев, в дискусията се включи и
Димитър Тонев от ПП-ДБ, който адмирира Добрев за намеренията му да произвежда био продукция, но попита как точно продукцията ще е био, ако се произвежда върху строителни отпадъци. „Имотът ми е от осем декара. Строителните отпадъци са върху два декара. Там ще се намират помощните постройки. Останалата част от имота, която беше заблатена, вече е запръстена и регулирана, и върху нея вече са засадени билки. По Наредба нивото трябва да се наддигне, а после да се запръсти със 60 см пръст. Това е световна практика, не съм го измислил аз“, каза той в отговор.
В крайна сметка общинските съветници приеха декларацията против разполагането на площадка за отпадъци на територията на въпросния имот и задължиха председателя на ОбС да изпрати сигналите, описани в нея, до всички компетентни органи.