Обществено обсъждане на Концепция за интегрирано териториално развитие (КИТИ) на Община Севлиево се проведе във вторник вечерта при незначителен интерес от страна на гражданите. Концепцията „Севлиево юг – ревитализация на зона за устойчиво обитаване и туризъм в планинската част на община Севлиево“ вече е преминала първия етап за административно съответствие и допустимост в изпълнение на новия интегриран подход за териториално развитие в България, подкрепен по линия на кохезионната политика на ЕС и програма „Развитие на регионите“ 2021-2027. Инвестициите по нея са в размер на 28 555 000 лв. Водещ партньор е Община Севлиево, заедно с НЧ „Св. Климент Охридски – 1899“ с. Сенник и НЧ „Сполука-1920“ с. Душево.
Концепцията включва територията по общински път Сенник-Душево-Столът-Боазът-граница с община Априлци във високопланинската част на община Севлиево. Целта е да се осигури транспортна достъпност и качествена среда за обитание, като се подкрепи устойчивото развитие на териториите и намалят темповете на обезлюдяване.
Като първа дейност в концепцията е заложена рехабилитацията на 20-километровият общинския път Сенник-Душево-Столът-Боазът до границата с община Априлци на стойност 12 000 000 лв. За изпълнението й ще бъде изготвена документация и проведена обществена поръчка по реда на ЗОП за избор на изпълнител за проектиране и извършване на строително-монтажните работи. Рехабилитацията ще допринесе за подобряване на транспортната достъпност до общинския център, до работни места и институции за административни и публични услуги; до подобряване на транспортна достъпност за пътуващи до работните си места граждани на община Севлиево по направлението към гр. Априлци; повишаване на пътната безопасност за всички представители на целевите групи – жители и работници в населените места на община Севлиево, туристи до високопланинските части на общината и туристическите обекти.
Предвидено въвеждане на мерки за енергийна ефективност на сградите на кметствата в селата Сенник, Душево и Столът, както и съпътстващи мерки за проектиране, обновяване и изграждане на обществени зони за отдих и зелени площи на стойност 6 000 000 лв. По 1 200 000 лв. са заложени в концепцията и за саниране на читалищните сгради в Сенник и Душево, което освен икономии на средства ще допринесе и за включване на деца и младежи в активни занимания, осигуряване на грижа за възрастни хора – подкрепа на социална свързаност, насърчаване на цифровата грамотност, доброволчество, предоставяне на информация за превенция и профилактика на заболявания и др.
В двете села е предвидено и изграждане и развитие на инфраструктура и оборудване за масов спорт, вкл. спортни съоръжения на открито и интервенции в съществуващи стадиони на обща стойност 2 000 000 лв. Това ще окаже положително въздействие върху нуждите на населението, особено на младите хора, като им осигури добри условия за занимания и спорт в свободното време.
Концепцията за ревитализация на зона Юг включва и изграждане на информационни точки в центъра на селата Столът и Боазът за маршрути за екотуризъм и планински туризъм на стойност 500 000 лв. В двете села ще бъдат доставени и монтирани интерактивни информационни терминали, които ще предоставят информация за множеството пешеходни маршрути, забележителности и места за настаняване, с които регионът разполага. Терминалите ще подпомагат развитието на туризма в региона и ще популяризират културните и туристически обекти.
Сред заложените дейности са планирането и провеждането на дейности в подкрепа на социална свързаност на населението в пенсионна възраст в с. Сенник, на стойност 500 000 лв., както и в селата Душево, Столът и Боазът, също на стойност 500 000 лв. Изпълнението на дейността включва следните етапи: проучване на нуждите и интересите на възрастните хора; идентифициране и разработване на тематични програми за обучение в области като цифрова грамотност, доброволчество, предоставяне на информация за превенция и профилактика на заболявания и др.; организиране на групи по интереси за местни традиции и занаяти и др. В резултат се очаква подобрена социалната свързаност и проактивен живот на поне 80 възрастни над 55 години от Сенник и поне 100 възрастни от останалите три села.
На последно място, но не и по важност, в концепцията са заложени дейности по укрепване и наблюдение на съществуващи две активни свлачища в Сенник и едно в Градница, като предвидената сума за това е в размер на 5 000 000 лв. За всеки от трите обекта ще бъдат извършени проекто-проучвателни работи за укрепване и наблюдение; изграждане на укрепителни съоръжения, отводнителни съоръжения за понижаване нивото на подземните води и/или за отвеждане на повърхностни води извън обхвата на свлачището; планировъчни мерки, повърхностна обработка и др. мерки за осигуряване устойчивостта на склона. Укрепването на свлачищата ще предотврати потенциални бъдещи щети и ще позволи използването на засегнатите територии.
Община Севлиево е един от значимите икономически центрове в страната, който осигурява висока степен на заетост на населението в трудоспособна възраст. Високата икономическа активност и неголемите разстояния между населените места създават възможност за устойчиво териториално развитие чрез превенция на изоставяне на жилищни площи в селата и концентриране на населението в градския център.
Осигуряването на транспортна достъпност и качествена среда за обитание са основните фактори за подкрепа на устойчивото развитие на териториите и намаляване на темповете на тяхното обезлюдяване. Подкрепата на инвестиции, влияещи върху тези фактори, ще създаде възможност за развитие на съпътстващи икономически дейности в селата и последващи възможности за местна заетост. Предвидените инвестиции представляват дълготрайни интервенции, които ще осигурят качество на публичната инфраструктура, а меките мерки, свързани с подкрепа за активен живот на възрастните хора в пенсионна възраст ще допринесат за привличане вниманието на младите към традициите. Съчетанието на планираните мерки ще доведе до ревитализация на зоната на въздействие и създаване на възможности за развитие на района.