С 25 гласа „за“, нито един „против“, 3 „въздържал се“ и 1 негласувал общинските съветници приеха декларация против реализирането на инвестиционно предложение „Събиране и третиране на чисти строителни отпадъци в ПИ №65927.501.4064 в град Севлиево” с възложител фирма „Мазалат” ЕООД. То бе публикувано на официалната страница на Община Севлиево в интернет, след уведомление за него от РИОСВ – В. Търново, и породи вълна от негативни реакции. Инвестиционното предложение бе обсъдено на редовното заседание на ОбС в четвъртък, като общинските съветници бяха много активни и отделиха повече от час в дебати по темата.
Текстът на декларацията бе внесен от съветниците от ГЕРБ, ДПС, БСП и ЗНС, а причините да бъдат против са, че: местоположението на площадката е в непосредствена близост до жилищен квартал и предизвиканите при работа шум, вибрации и прах, ще засегнат пряко комфорта и здравето на жителите на града; площадката попада в крайбрежната заливаема ивица на р. Росица, което е в противоречие с изискванията на чл.5, ал.2, т.8 от Наредба №Н-4 от 2.06.2023 г. за условията и изискванията, на които трябва да отговарят площадките за съхраняване или третиране на отпадъци, за разполагане на съоръжения за третиране на отпадъци и за транспортиране на производствени и опасни отпадъци, издадена от министъра на околната среда и водите, обн., ДВ, бр. 52 от 16.06.2023 г.; както и че съгласно чл.4 от горепосочената наредба, за отреждане на площадка за третиране на отпадъци, е необходимо изработването и одобряването на ПУП в съответствие с изискванията на Закона за устройство на територията, за такъв тип дейности, тъй като понастоящем предвидения имот в град Севлиево, за изграждане на посоченото инвестиционно предложение, е с начин на трайно ползване: „За производство на строителни материали, конструкции и изделия”.
Пръв думата взе Атанас Атанасов от ГЕРБ, който е и председател на постоянната комисия „Екология и рационално използване на природните ресурси“. Той изрази силното си притеснение от отпадъците, които ще се генерират на площадката, както и от шума, праха и силните вибрации от преработването им. „Не можем да допуснем такова нещо“, категоричен бе той.
Михаил Йонков от ПП-ДБ предложи да се даде думата на представителя на „Мазалат“ ЕООД Ивайло Петков, което останалите съветници одобриха. Пред тях Петков обясни, че намерението да изгради собствена площадка за строителни отпадъци е продиктувано от факта, че на два пъти през изминалата година е искал от Община Севлиево разрешение за депониране на отпадъци на Регионалното депо, но не е получил отговор. Прави трети опит, като чрез друга фирма пита дали може да депонира до 500 т. строителни отпадъци, но отговорът е отрицателен. „Мери се с двоен аршин“, каза той и допълни: „Таксите за транспорт и депониране са се увеличили, а заради това ще се засили изхвърлянето на нерегламентирани места“. Той уточни, че на площадката ще се събират до 20 000 тона отпадъци, 200 дни годишно. Ивайло Петков подчерта още, че под чисти отпадъци трябва да се разбира само строителни отпадъци, без стиропор, найлон, картон, пластмаса и т.н“.
След изказването му думата взе Исмаил Хаджихасан от ДПС, който заяви, че той и колегите от групата му са твърдо против. „Винаги сме били в подкрепа на бизнеса и за създаване на нови работни места, но тук има много неща, които ни притесняват. Няма кой да ни увери, че няма да се вдигне нивото на фини прахови частици. Щяло да се оросява! С каква вода ще се оросява, а къде ще се оттича после отпадната вода? Това ще бъде катастрофално за въздуха и водата в града“, каза той.
„Като лекар аз съм силно притеснена, че градът ни би се превърнал в сметище“, заяви д-р Сюзан Садъкова, която е председател на ПК „Здравеопазване и социални дейности“. По думите й мястото за такава дейност трябва да бъде далеч от урбанизирана зона. „Севлиево се намира в котловина, пословична с мъглите си и слабата циркулация на въздуха, климатът е особен – няма достатъчно движение на въздушни маси. Това ще увеличи заболеваемостта от респираторни, онкологични и сърдечни заболявания”, категорична бе д-р Садъкова. Тя изнесе подробни данни за последиците от разлагането на азбеста, пластмасата и фините прафови частици върху здравето на човека и природата. „Навярно вие и семейството ви не живеете тук, щом не мислите за последствията. Намерете друго място за площадката си – далеч от града“, категорична бе тя. „Моите родители живеят на 200 метра от площадката, а аз живея във Велико Търново“, каза в отговор Ивайло Петков.
Против инвестиционното предложение се обяви и Светлана Георгиева от „Граждани за общината“. „Нашата група застава в подкрепа на хората, които живеят не само в квартала, а в целия град и община Севлиево, които са силно разтревожени и обезпокоени от това, което би могло да се случи на метри от домовете им – прах, шум, вибрации. Така, както направихме и преди близо две години, когато внесохме в РИОСВ – В. Търново подписка с категоричното несъгласие на 5 421 души от община Севлиево срещу изграждането на логистична и складова база за каменни фракции, цех за производство на каменна вата и инсталация за горене на отпадъци в село Върбовка, община Павликени“. По думите й дейността на такава площадка ще има цялостно отрицателно въздействие облика на целия регион – човешкото здраве, околната среда, качеството на въздуха, земеделието, животновъдството, пчеларството и т.н.
„Без да изпадаме в излишен патос и апокалиптични прогнози, трябва да погледнем обективно на предложението. Ние също споделяме притеснението на голяма част от гражданите относно изграждането на такава инсталация и близостта й с жилищните сгради. Смятаме, че това ще създаде допълнителни трудности и проблеми за живеещите в района. По тази причина ще подкрепим декларацията”, каза и Йордан Андреев от „Възраждане“.
Отношение по темата взе и Димитър Тонев от ПП-ДБ, който се обърна към колегите си с думите: „Сигурно очаквате нашата група ревностно да се противопостави на декларацията. Ние също се притесняваме за екологията“ и допълни, че: „Декларацията е прибързана“. По думите му от РИОСВ са издали предписание на „Мазалат“ да окомплектова документите си, както и че: „не може да се прецени ефектът върху чистотата“. Той уточни, че ще се въздържат при гласуването „не защото сме против, а защото не сме наясно с всички параметри на инвестиционното предложение“.
Тонев бе репликиран от Хаджихасан с думите: „Ако документите бяха наред и РИОСВ беше дала зелена светлина, как ли щяха да гласуват колегите от ПП-ДБ, съобразяване не с гражданите и техните интереси, а с редовността на документите? Г-н Петков ни убеждаваше, че всичко е наред, но вие самият казвате, че според РИОСВ има куп нередности”.
В подкрепа на декларацията се изказа и Христо Христов от БСП, който заяви, че той и колегите му са против тази дейност да се осъществява на територията на града. По думите му дори и да има точна експертиза, аерацията на въздуха в района е слаба. Каквото и да се прави, такава дейност трудно би се осъществила по безопасен начин.
„Лично аз бих подкрепил всяко инвестиционно предложение, дори то да е на Богомил Петков, но не и такова, което ще засегне живота и здравето на севлиевци“, включи се в дебатите и Тодор Ганчев от ЗНС. „Севлиево е на едно от първите места по респираторни заболявания, а жителите от западния комплекс се оплакват от запрашаемост и в момента“, каза той и допълни: „Г-н Тонев събира подписи за Върбовка, а тук защитава сходна дейност и интереса на своя вожд”.
Трифон Трифонов от ГЕРБ съобщи, че жители от този район сигнализират за висока запрашаемост и вече са направили подписка за преминаването на тежкотоварни машини по улица „Крайбрежна“, която предстои да бъде ремонтира, и по главната улица, която е основно ремонтирана.
Отношение по темата в края на дебатите взе и кметът на града д-р Иван Иванов. Той поясни, че Общината е изпълнила задължението си да обяви публично това инвестиционно предложение, въз на основа на писмо от Екоиснспекцията. „Това е част от процедурата, а общественият интерес трябва да е ясен от самото начало”, каза д-р Иванов и допълни, че в деловодството на Общината вече има постъпили 11 възражения от граждани, а срокът за подаване на нови е до 7 март.
Той поясни, че в Наредба Н4, чл. 4, е ясно разписано, че за дейности с отпадъци могат да бъдат използвани само терени с влязъл в сила ПУП, а въпросният терен има такъв за строителни материали, но не и за строителни отпадъци. Наред с това наредбата не
допуска разполагане на площадки на територията на крайбрежни заливаеми ивици, речни русла и защитени диги. „Двата текста са достатъчно ясни“, каза кметът. Той се обърна лично към Ивайло Петков с думите: „Не знам на какво се базира мнението ви, че Севлиево ще се превърне в огромно сметище. Жителите от цялата община и в момента могат да депонират безплатно до 3 т. строителни отпадъци в регионалното депо. Не знам да сме отменяли това решение”.
Димитър Тонев от ПП-ДБ репликира д-р Иванов, че за мобилна инсталация не е необходим ПУП. А инвеститорът допълни, че ако се наложи, около инсталацията ще се поставят шумоизолационни панели, както и че трошачката ще бъде разположена далеч от пътя и на поне 100 метра от жилищни сгради.
След всички изказвания дойде и развръзката – с изключение на четиримата съветници от ПП-ДБ, които гласуваха с „въздържал се“ и един негласувал, останалите 25 дадоха гласа си в подкрепа на декларацията против реализирането на инвестиционното предложение. Общинският съвет задължи кмета на общината да изпрати решението и декларация до директора на РИОСВ – Велико Търново и министъра на околната среда и водите.
“Гражданско сдружение за Севлиево” изпрати възражение в РИОСВ против площадката за събиране и третиране на строителни отпадъци
„Гражданско сдружение за Севлиево“ изпрати своята категорична позиция относно инвестиционното намерение за изграждане на площадка за третиране на строителни отпадъци до РИОСВ – Велико Търново, с копие до Община Севлиево. Публикуваме цялата позиция, без редакторска намеса.
„Уважаема г-жо Радева, ние, членовете на „Гражданско сдружение за Севлиево“, изразяваме публично нашата гражданска позиция – възражение, твърдо несъгласие, огромно притеснение, категорично против реализирането на инвестиционно предложение за изграждане на „Площадка за събиране и третиране на чисти строителни отпадъци“ в ПИ №65927.501.4064 в град Севлиево в частен имот на „Мазалат“ ЕООД, което ще има цялостно отрицателно въздействие върху здравето на хората, околната среда, качеството на въздуха, развитие на земеделие, животновъдство, пчеларство, отглеждане на цветя и храсти, т.е. върху облика на целия регион.
Заставаме в подкрепа зад хората, които живеят не само в квартала, а в целия град и община Севлиево, които са силно разтревожени и обезпокоени от това, което би могло да се случи – на метри от домовете им – прах, шум, вибрации. Те търсят съдействие и решение, настояват и се надяват да бъдат чути.
По отношение опасността за населението, компонентите на околната среда и потенциалните рискове от реализиране на упоменатото инвестиционно предложение на „Мазалат“ ЕООД компетентен орган е РИОСВ – В. Търново. Вярваме, че РИОСВ – В. Търново ще отчете важността за значението на проблема на населението на община Севлиево и евентуалните рискове за качеството на въздуха, параметрите на шума и вибрациите, почвите, земеделието и други стопански дейности, както и информационния дефицит по конкретния казус“.