Министерство на културата финансира проект на Исторически музей Севлиево, наречен „Градски щрихи. Севлиево през XIX и началото на ХХ век. Богатството на музейния фонд“. Партньори на нашия музей са Регионалният исторически музей в Габрово и РЕМО „Етър“. Ръководител на проекта, съставител и автор на текста на луксозно печатно издание, е директорът на музея Ивета Миленова.
Тя дава и повече информация за проекта и неговите дейности.
– През тази година Историческият музей навършва 70 години. По този повод Вие и екипът ви разработихте специален проект. Разкажете повече за него, г-жо Миленова, каква е целта му?
– Да, така е. Можем да се похвалим, че Исторически музей Севлиево е сред музеите, чиито проекти бяха одобрени за финансиране още в края на декември 2023 г. и дори вече започна работата по печатно издание „Градски щрихи. Севлиево през XIX и началото на ХХ век. Богатството на музейния фонд“. Изданието ще бъде посветено на отбелязването на 70 години от създаването на Историческия музей в града ни и на 100 години от началото на музейното дело в града.
Целта на проекта, с който Исторически музей Севлиево кандидатства в обявената от Министерство на културата сесия за финансиране на проекти за представяне на движимото културно наследство в музеите и художествените галерии, е подготвяне на печатно издание „Градски щрихи…“. В него със специално изготвени текст и фотоси ще представим най-ценните и интересни предмети, снимки и документи от експозициите и фонда на Исторически музей Севлиево.
Севлиево е град с многовековна история и фондовете на музея са богати с експонати от XIX и началото на XX век, свързани с бита, социалното положение и обществената дейност на севлиевци от това време. Намерението ни е в това луксозно издание да представим над 200 изображения на движими културни ценности от музейния фонд от посочения период.
– Ще се ограничите ли само с едно издание или предвиждате то да има и продължение?
– Да сложим началото на този проект за нас е приятно задължение, като имаме амбицията и необходимите знания да продължим в бъдеще време проекта „Градски щрихи“ с втора част – представяне на недвижимите културни ценности, запазени до днес и трета част – популяризиране на бележитите личности на Севлиево от същия период.
Очакванията ни са с реализирането на проекта да популяризираме още по-цялостно богатото културно-историческо наследство на Севлиево. Представянето на печатното издание пред по-голям кръг от обществеността, музейната колегия, туроператорски фирми, читалища, учебни заведения и сродни организации ще повиши интереса към нашите експозиции и образователни програми.
– А какви са дейностите, заложени в проекта?
– Дейностите по проекта са строго определени: прецизен подбор на движими културни ценности от фонда на Исторически музей Севлиево и подготвяне на основен текст и пояснителни текстове; заснимане на подбраните експонати; предпечатна подготовка и дизайн; отпечатване на изданието според заложените параметри; популяризиране и разпространение на изданието, за да достигне до широкия кръг от колеги, партньори, туроператори, граждани и посетители.
– Кога ще бъде представено изданието?
– Изданието ще бъде цялостно презентирано на Националната научна конференция, която ще се проведе през септември тази година, по повод 70 години от създаването на Исторически музей Севлиево и 100 години от началото на музейното дело в града.
Мотивирани сме да продължим и в бъдеще време да подготвим и отпечатаме предвидените още две части на проекта „Градски щрихи“, както и други музейни издания, свързани с отбелязването на годишнината на Исторически музей Севлиево, за да продължи утвърждаването му като една от водещите културни институции в региона.