Запознах се с Добри Димитров, новоизбран кмет на с.Душево, на една от срещите, след местните избори с кметовете и кметските наместници, на която представители на различни регионални и местни институции ги запознаваха с дейностите за създаване на добри условия за живот, опазване на обществения ред и сигурност в населените места. Направи ми впечатление категоричността, с която поиска да се постави легнал полицай на една от улиците в с. Душево, за да се запази живота на хората от засиления трафик на моторни превозни средства. Забелязах, че отговорът, който получи не го удовлетвори напълно, но сподели по-късно, че няма да се откаже и ще продължи да настоява предложението да се изпълни.
Добри Димитров е най-младият кмет на най-голямото село в община Севлиево, женен, има двама сина – на 18 и 15 години. Срещнахме се отново, преди няколко дни, малко преди 100-те дни, които се дават на новоизбраните управленци, за да влязат и усетят същността на поста, който заемат.
-Г-н Димитров, доколко първоначалните Ви нагласи за тази длъжност съвпаднаха с действителността?
-Началото беше доста стряскащо, но с течение на времето влизам в крак и мисля, че ще се справя до края на мандата. Това означава да направя така, че хората, които ме избраха и ми гласуваха доверие, да не съжаляват за избора си.
-А какъв беше мотива да се кандидатирате за кмет на с.Душево?
-Аз за втори път участвах в изборите за кмет на селото. Първият път беше през 2019 година. Тогава постигнах сравнително добър резултат и това ми даде кураж да се кандидатирам и сега.
-Какви промени искате да направите?
-Искам да променя облика на селото, а това включва много неща – чистота, благоустрояване, ремонтиране на улиците. Заедно с това да се подобри работата на читалището, на училището, на детската градина. Всичко това в нашето село го има. Трябва само да се хванем ръка за ръка, да работим и да постигаме само хубави резултати. Знам, че не може всичко да стане изведнъж, но мисля, че така както съм си подредил плановете за изпълнение на програмата ми, нещата ще се случат.
-Вярвам, че вече сте разбрал, че няма да е лесно…!?
-Да, така е! Но разбрах също, че за тази позиция е много важно човек да си преглътне егото, да си сред хората, да слушаш техните съвети, но в краен случай да знаеш, че решението е твое. Не трябва да си високомерен, да мислиш, че като си станал кмет, ти колиш и бесиш. Но хората ме окуражават. Казват ми:“Няма да се отказваш! Продължавай в същия дух! Трябва да продължиш да си настоятелен, както досега.“
-Какво искат най-много от Вас жителите на Душево?
-Да се оправят улиците. Сериозни са и проблемите в гробищния парк, а всеки от нас рано или късно ще отиде там. Има желание да се подобри инфраструктурата в училището, в детската градина. В нашето училище има 100 ученици и 45 деца в детската градина. В началото на мандата идваха по 7-8 човека на ден да си изкажат своето мнение за селото, да кажат че се радват, че за първи път селото има за кмет млад човек.
-А младежите, как се отнасят към Вас, не вярвам да има проблеми, защото Вие също сте млад човек?
-Като цяло усещам уважението им. Вярвам, че ще намерим начин да работим заедно за нашето село.
-Вероятно вече сте разбрал, че парите за селата не са винаги толкова, колкото са необходими. Но дали едно нещо ще се направи зависи от кмета, от неговата настойчивост и умението му да обединява хората от селото. Вярвам, че Вие има на кого да разчитате?
– Така е. Аз съм човек, който държи на името си. Започнал съм да изкарвам хляба си съвсем млад. На 21 години започнах да отглеждам крави. Работил съм и в чужбина 5 години. Там се ожених и се роди първият ми син. Тогава се научих как се отстояват позиции. Личното понякога трябва да го пренесеш в професионалното.
Доволен съм от това, което съм постигнал за тези години. Затова реших, че мога да отделя време и сили да направя нещо и за нашето село, като се кандидатирам за кмет.
-С какви дейности започнахте да изпълнявате програмата си и кой Ви помага?
-С почистването на селото. Започнахме стъргането на бордюрите на тротоарите – най-напред с машини, а след това с лопати. В момента се кастрят и клоните на крайпътните дървета. След това ще ги белосаме. Това се извършва с доброволната помощ на Цвятко Дочев, Кензиньо Тодоров и Тодор Николов.
Искам, който влезе в нашето село да разбере, че тук има хора, които искат селото им да е образцово. Поискал съм от Общината да се сменят табелите на входа и изхода на селото. Поставил съм си за цел всичко това да стане за Първа пролет. А за Трети март да поставим на крайпътните стълбове българското знаме. В почистването на улиците се включват и жените, които работят в кметството.
Имаме още много работа, това е само началото.