Една запомняща се среща с ръководството и ученици от ПГ ”Марин Попов” в Севлиево. Така бих определила посещението ми в първия ден на февруари в известния в близкото минало техникум, сега професионална гимназия “Марин Попов”. Приех покана за среща от г-жа Красимира Данаилова, ръководител на клуб “Млад журналист” с нагласата, че ще имам среща с приятелите на вестника, с които списваме страниците за “Ученическо творчество” и “Росица SCHOOL”, а се оказа, че поводът е официалното откриване на обновения кабинет по български език и литература.
“В началото на учебната година по Национална програма „Осигуряване на съвременна, сигурна и достъпна образователна среда“, Модул 1 „Съвременна среда за качествено обучение по хуманитарни науки, изкуства и спорта”, започна обновяване на кабинета по български език и литература”, заяви в приветственото си слово директорът на училището инж. Нели Петрова. Тя благодари на учителите, които са разработили и спечелили финансирането на проекта и специално на г-жа Марияна Цонева, преподавател по български език и литература, чиято идея е оформлението на кабинета с портрети на най-известните български писатели и поети. На откриването присъстваха още зам.-директорът Наталия Иванова, Красимира Николова – преподавател по английски език и Марина Димитрова – преподавател по История и цивилизация, Философия.
Срещата ми с част от учениците не беше първа, затова и разговорът беше съвсем непринуден, като между приятели и колеги, които подготвят публикациите за вестника. Другите се интересуваха за неговата история и за бъдещето му. Признавам, че бях притеснена да отговарям на тези въпроси, защото не допусках, че те се интересуват от печатното издания, тъй като са от поколението на Интернет. Но признанието на едно момиче, че си купува винаги вестник “Росица”, когато има статии за тяхното училище и от нейни съученици, стопли душата ми и даде надежда, че девизът на вестника “Устоял на бурите, устремен към бъдещето” не е случаен и може да се изпълни със съдържание. И за това са нужни не само пари, а преди всичко отношение. А те, учениците и ръководството на професионалната гимназия, го заявиха с желанието да продължим съвместните проекти, за да представим пред общността, не само на Севлиево, но и на областта, условията, които ПГ ”Марин Предлага” предлага за получаване на добро образование и професионална подготовка на учениците.
С гордост, но и с много болка ми представиха музейната сбирка от редки експонати, които са успели да спасят от рушащата се от години сграда, в която от 1981 година Пенчо Матев, един от главните учители и заместник-директор на Гимназия по механизация на селското стопанство в гр. Севлиево, започва да създава.
“Тогава той лично прави музейна сбирка с артефакти от селското стопанство. С голямо старание г-н Матев събира множество експонати. Каузата прегръщат и семействата на учениците в гимназията, като мнозина от тях даряват артикули от собствените си колекции. Постепенно сбирката се разширява значително и прераства в единствения по рода си Музей на селското стопанство в северозападна България”, разказа Марина Димитрова, която заедно с ученици от училището полагат усилия да запазят единствените по рода си селскостопански съоръжения и да продължат делото на Пенчо Матев.
Определих срещата като запомняща се, защото ми представи един различен от моите представи модел на общуване между учители и ученици, които постигат много добри резултати, въпреки.
Срещата завърши с обещанието, че ще има и следващи и ще дам интервю за ученическата им медия.