Кризите през последните три години и последвалата инфлация принудиха много българи да потърсят спасение за финансовото си състояние в продажбите и купуването на имоти. Първите, за да придобият средства, а вторите – да ги запазят в недвижимо имущество, което ще носи доходност.
Каква е ситуацията в Габровска област и в частност в община Севлиево? Какви са тенденциите за развитие на пазара на недвижими имоти, коментира за в.”Росица” Румен Георгиев, управител и главен брокер във фирма за недвижими имоти “Регент” в Габрово.
-Г-н Георгиев, как се развива пазара на недвижими имоти през последните години в областта?
-Посоките са няколко. Масово хората, които живеят в апартаменти, искат да живеят в къщи. Това е посоката на развитие на жилищните имоти през последните 3-4 години.
Броят на сделките със селски имоти в близки и предпочитани райони в общините, и в частност община Севлиево, нараства. Като цяло тенденцията, сравнявайки последните тримесечия на 2022 с 2023 година, се забелязва спад на сделките с 20%. Това показва, че купувачите не са чак толкова активни, но за сметка на това цените на имотите не са паднали.
Другата тенденция е увеличаване процента на покупките чрез ипотеки. Те са се увеличили с около 15% на годишна база, което означава, че купувачите все повече имат доверие на банките. До преди няколко години хората купуваха имоти с пари в брой. Сега купуват тези, които имат нужда или желаят да инвестират и то с кредити.
-Това означава още, че купувачите имат по стабилни доходи, защото тези ипотеки, трябва да се изплащат…?
-Когато говорим за физически лица, да! Изчезнаха спекулантите, изчезнаха хората, които не могат да си правят сметка. Останаха на пазара само клиенти, които искат да купят жилище и знаят какво да правят с него, след като го купят – дали ще го ремонтират и ще живеят в него или ще го дадат под наем. Преди години купуваха всички, които имаха някакви желания да си запазят спестяванията, за да не ги изяде инфлацията. Нея почти вече я няма, но цените не намаляха, както се очакваше. Всички говореха за балон на цените на недвижими имоти. Балонът в община Севлиево липсва. Тук има малко предлагане и голям процент на незаети жилища.
-И каква е причината?
-Севлиевецът е предприемчив, той залага на сигурно. Купува недвижими имоти, защото те са сигурно място за инвестиране и знае, че след време ще има някаква доходност от тях.
-Какъв е възрастовият профил на купувачите на жилища в Севлиево?
-Средният купувач тук е между 34 и 45 годишна възраст, докато в други съседни и по-големи общини, е доста по-ниска. Там, в момента купуват имоти млади хора към края на 20-те си години, които имат сигурна работа и доходи.
Това означава, че има лек проблем в смелостта на хората в Севлиево да пазаруват до една възраст. Другото характерно нещо е, че младите хора все повече желаят да живеят под наем и веднага, след завършване на средно образование, търсят да се отделят от родителите си.
-Какви жилища са най-търсените?
-Масовото жилище е двустайното или сега, както ги наричат – едноспално с квадратура до 65 кв.м. Другата характерна особеност е, че масово младите хора, след средно образование, се ориентират към големите градове. Изместват се не само да живеят, но и пазаруват там недвижими имоти.
-А какъв е пазарът на земеделските земи?
-През последната 2023 година няма толкова много сделки със земеделски земи. Сделките с такива земи вече са осъзнати. Докато едно време причината беше:”На мен ми трябват пари, продавам на всяка цена!” Сега продавачите на земеделски земи са изключително разумни – вземат най-добрата оферта, питайки 3-4 предприемачи, арендатори, изкупвачи, фондове. Тук, в Севлиево са характерни фондовете. Има няколко физически лица, които масово изкупуват земя и арендаторите.
-За какво се купуват – за обработка или за промяна на предназначението им?
-В Севлиево са много малко на брой определените за промяна на предназначението земи. И причината е, че е много тежка процедурата.
Мина периодът, когато инвеститорите в началото на Ковид – пандемията се притесняваха дали да инвестират, да купуват нови терени, да се разширяват да правят спедиция, логистика. Сега малките, гъвкави бизнеси, които си намериха нови доставчици, нови пазари и видяха, че нищо вече не може да ги спре, усилено търсят имоти с цел разширяване на производството, за складова база, логистични центрове и места, където да складират материали и готова продукция. Когато имаш несигурни доставчици на материали, доставяш ги и си решаваш бъдещето. Същото важи и за готовата продукция – когато я имаш на склад, реагираш веднага на всяка нова поръчка, а не тепърва да я произвеждаш. Една голяма част от фирмите в Севлиево затова се развиват бързо, защото работят по тази стратегия. Вариантът за изчакване вече не съществува. Който изчаква, губи пазара.
Гъвкавите са намерили начин да си автоматизират производството, да си направят собствени складове за доставка и за експорт, направили са много автоматизирани линии. Или си амбициозен, гъвкав производител, или си извън пазара.
-Една голяма част от чуждестранните инвестиции в областта са в община Севлиево. А привлекателна ли е тя на недвижими имоти?
-Инвестициите са дължат на предприемаческия дух на севлиевци и те се разширяват.
Посоката е да търсим предприемачи, които ще дават някаква добавена стойност на техните производства. С бизнес на ишлеме и с тези, които правят много малка разлика между себестойност и продажба трябва да се приключи. Но това става с много подготвени кадри.
Севлиево е привлекателно за инвеститори, защото е близо до пътя София-Варна, намира се в центъра на България. Все още има добри комуникации и това е добре за намиране на високо квалифицирана ръка от добре обучени хора. Има равнинни терени, общината е газифицирана, но всичко това трябва да се поддържа – не може да се разчита на стари лаври.
-Какво липсва?
-Липсва ново строителство. Севлиевци трябва да имат избор какво да купят, а все още предлагането на ново строителство е недостатъчно.
Необходимо е да се опознаят и селата около Севлиево, а те са прекрасни. Хората трябва да са наясно, че могат да отидат да живеят там и да имат един разкошен живот, а в Севлиево да идват само да работят.
-Но кметовете на населените места казват, че голяма част от къщите по селата, особено тези, които са близо да града, вече са намерили своите стопани…!?
-Когато говорим за тази реурбанизация, тя вече се случва. Тези, които са работили в чужбина дадоха примера колко по-добре се живее в къща. Все още пазарът на имоти в община Севлиево се развива в посока от града към селото, докато в другите общини имоти се купуват от хора далеч на по-млада възраст. Хубавото е, че все повече млади хора казват: “Аз искам да живея в еди кое си село“. И това е много хубаво, защото доскоро осъзнатите бяха над 40-годишна възраст.
-Как ще коментирате продажбата на недвижими имоти в социалните мрежи, има създадени групи с тази цел?
-Имаше една еуфория преди година, две, която премина, защото доста хора се опариха от въпросните групи. В тях се появяват имоти, защото частните имоти много често са с проблеми и тежести.
В момента има по-сериозен отлив от тези групи, защото бяха пълни и с много спекуланти. Но мисля, че пазарът вече се нормализира и хората поглеждат към тях, но не се хващат в капаните. Бързо се опариха и бързо научиха, че има хора, които са опитват да продадат нещо, което е или надценено или е с проблеми.
Пазарът на недвижими имоти в Севлиево е много динамичен и може би трябва да го коментираме на 6 месеца, а не на година, две. Той е частично отражение на това, което се случва в България. Но има и много специфики, които на моменти го ръководят повече отколкото това, което се случва в държавата. Това означава, че хората вече не се подлъгват от политици, а от мнението на знаещи и можещи да предвиждат пазара на недвижими имоти, хора.