През последните години с реализирането на проекта за подмяна на довеждащи водопроводи, се подобри водоснабдяването на община Севлиево, защото бяха намалени значително водните загуби. Затова помогна и изпълнението на други проекти във вътрешната водопроводна и канализационна мрежа в града. За цялостно решаване на проблема с водоснабдяването на общините в област Габрово, и в частност в община Севлиево, са необходими още проекти и инвестиции. Кои са те и кога ще стартира реалното им изпълнение, коментира за в.“Росица“ инж.Владимир Василев, управител на „ВиК“ ООД- Габрово.
– Инж.Василев, каква беше 2023 година за “ВиК” дружеството, а и за Вас, като негов управител?
– За “ВиК” ООД-Габрово може да се каже, че 2023 година беше успешна. Реализирани бяха заложените инвестиции в Инвестиционната програма по договора на Асоциацията на обособeната територия на дружеството в област Габрово. Завършен беше проектът по изработването на Регионалните прединвестиционни проучвания, финансиран от МРРБ. Беше погасен и така наречения “Воден заем” от Световната банка от 1998 г., рефинансиран през 2008 г. от търговска банка на стойност 6 600 000 лв. Този заем близо 16 години тежеше на дружеството, но той вече е изплатен и към настоящия момент “ВиК” ООД-Габрово няма задължения към финансови институции.
– В края на годината стана ясно, че над 1,4 млн.лв. са инвестираните средства от дружеството във водопреносната и канализационна мрежа на територията на областта през годината. До колко те помогнаха за решаването на ВиК проблемите на общините в областта? А в община Севлиево?
– Реализираните инвестиции за 2023 г. възлизат на 1 469 715 лв. в активи публично държавна собственост и публично общинска собственост на територията на Габровска област. Към настоящия момент това е най-голямата реализирана инвестиционна програма на дружеството, изпълнена със собствени средства и сили. Рехабилитирана и изградена е 21 034 м водопроводна мрежа и 536 м – канализационна. Това са основно мрежи и съоръжения, амортизирани от експлоатация и в резултат на това с големи загуби.
– А за община Севлиево какви са инвестициите?
– За община Севлиево са изградени 2,8 км водопроводи и 113 м канализация. Най-голямата инвестиция беше за подмяната на 2,1 км от Източния водопроводен клон. Той беше направен със собствени средства на дружеството.
– Изпълнението на кои обекти на територията на община Севлиево са предвидени за изпълнение в инвестиционната програма на “ВиК” ООД за 2024 година?
– Имаме предварителни разговори с общините, в т.ч. и с община Севлиево, но все още няма разписана програма, предвид това, че общинските бюджети са в процес на публично обсъждане. Може би след това ще бъдат конкретизирани и мероприятията в Инвестиционната програма.
– А кои проекти на Община Севлиево са заложени и одобрени за инвестиции от Регионалното прединвестиционно проучване?
– През настоящата година 2024 г. се очаква подписването на договора за безвъзмездна финансова помощ по Програма “Околна среда” 2021-2027 г. Стойността на разработените в Регионалните прединвестиционни проучвания /РПИП/ задания са в размер на 56 363 456 лв. ВиК ще участва като бенефициент по програмата със съфинансиране – към настоящият момент определената сума е 11,2%, но тя подлежи на корекции.
По-голямата част от инвестициите, около 31-32 млн.лв., ще бъдат за обекти в община Севлиево. Основните са: Пречиствателна станция за питейни води /ПСПВ/ Стоките; Магистрален водопровод от ПСПВ Стоките до напорния резервоар – 7,5 км; Реконструкция на двата основни резервоара; Вътрешна водопроводна мрежа и Вътрешна канализационна мрежа.
– Кои обекти са одобрени за финансиране по ПОС и кога се очаква тяхното финансиране и реално стартиране?
– След като излязоха правилата за кандидатстване по програмата, се очаква договорът за безвъзмездна финансова помощ да бъде подписан до 15 юли 2024 година. След това ще има процедури по Закона за обществени поръчки, сключване на договори, проектиране и т.н. Може би след две години ще започне реалното строителство.
– Как ще коментирате недоволството на абонатите от община Севлиево, че когато е суша има режим на водата, но когато има дъжд водата пак се спира, защото е замътена?
– Основните проблеми и в община Севлиево с водоснабдяването са основно два. Първият е създаден от климатичните промени, които вече осезаемо настъпват. Наблюдават се все повече и по-дълги периоди на засушаване, следвани от сериозни бури и наводнения с разрушения и жертви. И те се явяват най-голямата заплаха за природата и човечеството, не само в България, но и в световен мащаб. В периодите на безводие дебитите на водоизточниците намаляват, а в някои случаи и пресъхват, което води до нарушение във водоснабдяването. Ние сме свидетели на периоди, в които от месец юли до ноември месец почти няма валежи, а нашите водоизточници се подхранват от повърхностни води и това осезаемо влияе на тяхното количество.
ВиК работи в посока за намаляване на загубите на вода с подмяната на амортизирани мрежи и съоръжения. Мога да кажа, че имаме силна подкрепа от страна на държавата и Община Севлиево, а и от останалите общини, в решаването на проблема. При такива периоди на суша е важна и ролята на обществото – да проявява отговорност в изразходването на ресурса от питейна вода. Наводненията също нанасят много щети на водопроводната и канализационна мрежа.
Другият проблем в общината е замътването на водата. Отново вследствие на климатичните промени, дъждовете станаха интензивни за кратък период от време. А това, съпоставено с обезлесяването на вододайни зони, води до голяма мътност на повърхностните водохващания, които Пречиствателната станция за питейни води „Стоките“, която е построена през 1972 година, не може да пречисти до необходимата степен. Затова тя е включена като приоритетен обект за реконструкция и осъвременяване на технологиите по Програма”Околна среда”.
– Няма съмнение, че инвестициите, които бяха направени във ВиК инфраструктурата за подобряване на водоснабдяването на община Севлиево, дават добри резултати. И те ще бъдат още по-добри със завършването на вече започнати проекти и стартирането на нови за подмяна на водопроводи. Но сушата през последните години не изважда ли на преден план и необходимостта от построяването на язовири и в частност на яз.”Мокра Бяла” в Севлиево за събиране на водата, която ще бъде още по-ценна, предвид промяна в климатичните условия?
– С промяната на климата изграждането на язовир “Мокра Бяла” е актуален проект за изпълнение. Но трябва да се отбележи, че финансирането и изграждането му трябва да бъде национален приоритет, той не е по силите на една община или ВиК оператор. Напорните резервоари, които са в населените места, се явяват като процентен денонощен изравнител на консумацията. За изграждането на сезонен изравняващ обем няма такава практика. Тук говорим вече за многогодишни изравнители, така наречените язовири, които имат за цел да изравняват годишния или многогодишния речен отток и да ретензират високите води при обилно снеготопене или валежи.