РУЖА ЛЮБЕНОВА
Двадесет годишен младеж, задържан в Севлиево с наркотици зад волана, пробва да се оневини в три съдилища и да не отиде в затвора, но напразно. Навсякъде жалбите му бяха отхвърлени и наказанието потвърдено. И как да е иначе, след като е бил задържан за втори път да шофира под въздействието на наркотици. Два пъти в разстояние само на година. Първия път го хванали на 28 март 2021 г.– с амфетамин и метамфетамин, а втория, на 19 март 2022 г. – отново с метамфетамин.
Младежът, с инициали Н. И. е от Габрово, но учи в севлиевско село. И двата пъти са го задържали в Севлиево. На 28 март 2021 г. полицаи го спрели за проверка в 22,45 часа на кръстовището на улиците „Никола Д. Петков” и „Баучер”, в посока „Стара планина”. Тогава Н. И. управлявал лек автомобил „Ауди А6” с шведски регистрационен номер. Проверката показала че е под въздействието на два наркотика – амфетамин и метамфетамин „установено по надлежен ред с техническо средство „Drager Drug Test 5000″ – престъпление по чл. 343б, ал.3 от Наказателния кодекс”, пише в полицейските документи.
След около месец, на 20 април 2021 г. Районният съд в Севлиево одобрил споразумение между Н. И. и прокуратурата, с което на младежа било наложено наказание от осем месеца лишаване от свобода – условно, с три години изпитателен срок. Отнели му и шофьорската книжка за шест месеца.
Година по-късно, вместо да помни, че е с условна присъда и всеки гаф със закона може да го вкара в затвора, Н. И. пак седнал зад волана на споменатото Ауди А6 с шведска регистрация. Този път го спрели за проверка на 19 март 2022 г., около 20,55 часа на ул. „Стефан Пешев“, близо до полицията и съда. И този път младият водач бил под въздействието на наркотик – метамфетамин.
След второто престъпление Районният съд в Севлиево постановил ефективно наказание – десет месеца затвор при първоначално общ режим, 250 лева глоба и лишаване от правото да шофира за една година. Недоволен, Н. И. решил да се жалва пред габровския Окръжен съд. Но на 3 ноември 2023 г. окръжните съдии потвърдили присъдата на севлиевските си колеги. Окончателно!
Оставал само един вариант за жалбоподателя – великотърновският Апелативен съд, откъдето адвокатът на Н. И. поискал наказателното производство да бъде възстановено, защото, според него, били „допуснати съществени нарушения на процесуалните правила, нарушение на закона и явна несправедливост на наложеното наказание”. Имало три алтернативни искания – Н. И. да бъде оправдан, да се отмени решението и делото да се върне за ново разглеждане или да се намали размерът на наложеното му наказание.
Но на 5 януари т. г. излезе решение на апелативните съдии с решението, че севлиевският и габровският съд са направили правилни изводи и че „деянието е извършено от подсъдимия при пряк умисъл.” Великотърновският Апелативен съд „оставя без уважение искането на осъдения Н. И… Решението е окончателно и не подлежи на жалба или протест”, пише в решението.