Изборите вече са история и местните власти започнаха своята работа за изпълнение на включените в предизборните програми намерения и обещания пред гражданите за създаване на по-добри условия за живот в общините. Какъв е стартът и какво предстои през 2024 година за Община Севлиево, коментира за в.”Росица” кметът д-р Иван Иванов.
-Д-р Иванов, каква беше за Вас, като кмет, а и в личен план 2023 година? Питам, защото всяка предходна година е предпоставка за успеха на следващата.
-Беше успешна, добра година. Ние свикнахме напоследък само да се оплакваме и да изброяваме как всяка следваща е по-лоша от предходната, с оглед на многото кризи, през които минахме в предходните години. Но всяка една година, която сме завършили в добро здраве за нас и близките ни, всяка година, през която сме реализирали по-голямата част от първоначалните планове, е успешна. Още повече, че сега, в началото на 2024 година, когато работим по подготовката на бюджета на общината за тази година, встъпваме на част от нещата, които сме подготвили в предходните две години.
-2023-та беше белязана отново от избори – парламентарни и местни. И едните, и другите бяха съпроводени със съмнения за тяхната честност. Всичко онова, което се случва в държавните институции пред очите на всички, доказва, че тези съмнения не са без основание. Защо, според Вас, е така?
-Съмненията идват от различни фактори. Тези 7-8 избора, които направихме през последните 3 години, доведоха до редица промени в изборното законодателство. Първо въвеждаме машинно гласуване, после го премахваме, после пак го въвеждаме…Това води само до едно – увеличаване на недоверието.
-Но то е не само към политиците, но и към институциите, което според мен е по-лошо?
-Но то е взаимно свързано, защото голяма част в институциите работят политици и неминуемо ниското доверие към политиците води и до ниско доверие към институциите.
-Съмнение по време на последните местни избори имаше и в община Севлиево. „Имаше голям натиск“, е изразът, който се чуваше в публичното пространство. За какъв натиск става дума?
-По отношение на самото провеждане на изборите не мисля, че не е имало някакви затруднения, общинската администрация вече има достатъчно опит. Досега винаги сме се справяли без никакви проблеми с организацията и провеждането на изборите. А политически натиск, за който Вие питате, винаги е имало съмнения, че има такъв. Още преди демократичните промени имаше такъв натиск, дори по-голям. В Севлиево изборите бяха всички срещу ГЕРБ. Четири формации, които се явиха на изборите със самостоятелни кандидати за кметове и с листи за общински съветници, на практика бяха едно цяло. И стана ясно, че тази уговорка е била направена още преди началото на изборната кампания. По този начин се опитаха да подведат хората, че това са различни политически субекти, с различни платформи, които излизат да получат доверието на гражданите. А всъщност се оказа, че това е един политически субект. Наричам го политически, независимо че някои от тях казват, че не са политическа организация, а гражданска, но се явяват на изборите от името на партия… Това също е интересен момент, как така претендираш, че си гражданска формация, която не се занимава с политика, а в същото време се явяваш на избори и ставаш политик? Гражданските сдружения, които се занимават само с общественополезна дейност – има много такива, не участват на избори. Тези, които участват в избори аз не мога да приема, че са НПО-та с идеална цел или друга цел. След като имат партийни листи, имат представители в общински съвети от името на партия са политически формации.
-Как ще коментирате изборите в региона и в частност в община Севлиево? Кои уроци не сме научили през тези 30 години и кои непременно трябва да научим, защото предстоят следващи избори?
-За мен всичко това е част от демокрацията. Това, което се случва у нас, се случва във всички страни в които има демокрация. Случва се в Америка, в Германия. Така че у нас не е по-различно.
-Каква се очертава 2024 година в сравнение с предходните, предвид държавния бюджет, който прие парламента? От Министерския съвет съобщиха, че 1,2 млрд лв са насочени към общините – инвестициите ще се използват за 6 групи: тротоари, улици, общински пътища, ВиК системи и др. За какво ще бъдат използвани в община Севлиево?
-Бюджетът беше обнародван на 30 декември 2023 г. и с приложение към него са разписани всички проекти, които общините подадохме към Министерството на финансите, за да получат одобрение за финансиране през следващите две години. Община Севлиево подаде 7 проекта, които са на стойност над 29 млн.лв. Те са одобрени и са включени в бюджета. Разликата е в това, че няма да получат финансирането веднага, а ще има ред, по който ще се одобряват и ще се прави споразумение за всеки един.
Четири от проектите са за ВиК инфраструктурата – за довеждащите водопроводи, както и за част от подмяна на улични водопроводи в града. Единият проект е за новата спортна зала в парк „Казармите“. Другият е за голямо игрище за футбол с изкуствена трева в парк „Черничките“, а третият е за пространството пред Дома на културата – облагородяване на парка. Но трябва да се отбележи, че основно сме кандидатствали за ВиК инфраструктурата за довеждащите водопроводи. С тези три проекта ще се приключат довеждащият водопровод и Източния водопроводен клон, така че да го няма проблема с изтичането на водата.
-Кои други проекти през годината ще бъдат завършени и изпълнението на кои ще стартирате?
-Имаме да завършваме обновяването на парк „Черничките“, който беше започнат и почти завършен през миналата година. Останаха дейности, които не успяхме да приключим, защото нямахме достатъчно финансиране. В бюджета за тази година ще предвидим средства, за да приключим докрай този проект. Другият проект, който стартирахме в края на година и предстои да се изпълнява през тази, е обновяването на междублоковите пространства в жилищните комплекси. Има предвидени доста дейности по ремонт на улиците в комплексите. В Севлиево те нямат имена и се водят като вътрешно-комплексни алеи, но реално са улици и се предвижда направата на тротоари около блоковите пространства, паркинги и др. в трите комплекса. През тази година ще се започне по-активна работа по тях. Предстои стартиране на доста проекти, които получиха одобрение за финансиране през Плана за възстановяване и устойчивост. Получихме одобрение за няколко проекта по отношение на мерките за енергийна ефективност за сградите на Дома на културата, на читалище „Развитие“, спортната зала “Дан Колов“ и шест многофамилни жилищни сгради.
По Плана за възстановяване и развитие имаме одобрени проекти за мерки за енергийна ефективност в СУ “В.Левски“, за преместването на Дома са възрастни хора в с.Стоките в сградата в бившото керамично училище и за Дома за възрастни в с. Добромирка. Така че има проекти, които предстои да започне тяхното изпълнение…
-И хубавото е, че има осигурено финансиране за тях…
-Най-хубавото е, че в предходните 2-3 години общинската администрация успя да подготви тези проекти, да кандидатства с тях и те вече получиха одобрение. Затова в началото на нашия разговор казах, че няма как да не кажа, че годината е успешна, защото в края на годината, с приемането на Държавния бюджет за тази година и със стартиране на мерките по Плана за възстановяване и устойчивост се вижда невидимата работа, която хората не знаят, но аз знам какво коства на администрацията, колко време, колко работа е това, за да се случи един проект и да бъде одобрен. Това са много възможности за инвестиции в инфраструктура, които са непосилни за местния бюджет. Средства, които ние със собствени сили няма как да съберем от данъци и такси, които са местните приходи в бюджета. Това са средства, които отвън влизат в нашия бюджет – дали от държавния бюджет или от европейско финансиране.
През тази година очакваме да стартира и ОП ”Регионално развитие” – изгубихме две години от избори и кризи.
-На проведеното първо за тази година заседание на ОбС беше прието решение за увеличаване на някои местни данъци и такси. До колко приходите от тях ще подпомогнат дейността на Общината?
-Да, на последното заседание беше прието предложението за увеличение на данъците, но не на всички. Аз обясних много ясно, че последните ставки на данъците са от 2019 г, но всички процеси през тези 4 години доведоха до значително увеличение на всички разходи. Увеличена е минималната работна заплата над 50% за този период. С решение от миналата година увеличението за 2024 г. е с почти 20%. За тези 4 години имаше увеличение на цените на горивата, на електроенергията, на природния газ. Всичко това довежда до многократно увеличение на разходите, които прави Общината, за да поддържа своите задължения. Всички второстепенни разпоредители. Ако преди 4 години те са работили при 600 лв. минимална заплата, сега ще работят за 930, плюс осигуровките. Това са средства за издръжката на Социалния патронаж, медицинското обслужване на детски градини и училища; на всичките сътрудници на кметствата, Градската художествена галерия, Историческия музей, Дом на културата, Градската библиотека, спортните дейности, оркестър, пенсионерски клубове…..Обясних, че разликата в разходите от 2019 до 2024 година са 2 600 000 лв.
-А колко ще бъдат приходите в бюджета от местните данъци и такси?
-610 хил.лв., ако съберем на 100% това, което е предвидено. Увеличението не е съпоставимо, спрямо икономическата конюнктура в момента. Въпреки това предходните години Общината е успявала да дофинансира по някакъв начин тези дейности с други приходи. Но идва момент, в който това повече няма как да се случи.
На заседанието на ОбС обясних колко струва издръжката на музея. Ако примерно решим да закрием градската галерия, библиотеката или Домашния социален патронаж, няма да вдигаме данъците.
-От изказванията разбирам, че не всички общински съветници, особено от опозицията, са били съгласни с Вашите аргументи и са гласували против!?
-На опозицията това е работата – да критикува, да поставя различен поглед на дадено предложение, ако е градивна. По принцип няма как хората да се доволни, когато се увеличават данъци. Дори с 1% да се увеличава цената, пак ще са недоволни и ще ни упрекват. Опитаха се некоректно да коментират, сравнявайки нивата на данъците в различните общини. Но не трябва да гледаме само числото, където данъка в друга община е 2%, а в Севлиево е 2,5%. Може да направим съпоставка, ако видим в тази общината имат ли патронаж, имат ли приют за кучета, имат ли оркестър, музей, и ред други неща. Имат ли 30 села с кметски наместници и секретари. Ако те нямат тези услуги, е нормално да се справят с по-ниски нива и ставки на данъците.
-Много често чуваме:”Плащаме си данъците” и от там следва: Общината е длъжна да почисти улицата, сметището, да поправи обект след вандалска проява. Не е ли време Общината наистина да си влезе в ролята на контролен орган и да налага сериозни санкции и да изисква тяхното изпълнение? Какво липсва в законовите и нормативни уредби това да се изпълнява?
-В голяма част санкциите са в прерогативите на МВР. Има и такива, които са задължение на общинската администрация и се издават чрез Общинския инспекторат. Но това става, когато се установи кой е извършителя. Когато намерим един боклук накрая на града или накрая на селото ние не знаем кой е автора. Как да наложим глоба, след като не знаем на кого? Нямаме правомощията да установим кой е. Сигнализираме съответните органи да установят и, ако установят, се налага глоба. Като счупят пейка, пързалка подаваме сигнали и много често не се установява кой е извършителя. Приключват поради маловажност или затова, че щетата е под една минимална работна заплата и си остават безнаказани. Ние затова се опитваме чрез камерите за видеонаблюдение да показваме и да предизвикаме точно това недоволство в гражданите, Защото когато някой вижда, че до него се чупи пейката или кошчето в парка, ако сигнализира и установим нарушителя, вероятно може бързо да се наложи глоба.
-Тази година е началото на четвъртия Ви мандат д-р Иванов, с какво искате да бъде белязан той?
-Искам погледът ни да бъдат насочен към младите хора. И досега е правено много, но сега искам усилията ни да бъдат в тази посока. Затова с предстоящия и следващите бюджети на общината ние ще акцентираме към дейности с младите хора. Аз споменах два от проектите, свързани със спортната инфраструктура, които ще започнем да изпълняваме през тази година, за да се осигурят още по-добри условия и възможности за спорт на младите хора. Но ще има и доста други проекти в тази посока.
-В предизборната Ви програма Вие казахте, че започват дейности по реализирането на индустриална зона Габрово-Севлиево. Според мен тя вече е факт, благодарение на предприемчиви хора, но все пак какво предстои да се направи?
-Да, наистина тя вече е факт. Ние предвиждаме на първо време да работим за подобряване на инфраструктурата на Северната и Източната индустриални зони. През тази година ще започнем подготовката на проектите и се надявам следващата година да търсим финансиране за изпълнението им. Фирмите в тези зони продължават да работят, дават работа на нашите съграждани и там със сигурност ще подобрим инфраструктурата. Защото когато инфраструктурата е добра има възможност за нови инвестиции.
-У нас е прието гражданите на една община да търсят за всичко кмета, независимо дали исканията им са в неговите прерогативи или не. Севлиевци имат много високи изисквания към Вас, а Вие какво искате от тях?
-Това, че имат високи изисквания може само да ме радва. Севлиево е град, който е доста над средното ниво по стандарт на живота в България. Не искам да се сравняваме с големите градове – областни центрове, но сред останалите сме много по-напред по много показатели. Това че имат по-високи изисквания е нещо нормално и така трябва да бъде. Когато гражданите имат изисквания към кмета, към администрацията резултати с по-добри. Гражданите са коректива на нашата работа. Те, ако са недоволни, няма да ме изберат. Какво да искам от тях? През последните години каквото сме направили е било по предложение на гражданите.