Утре – 6 януари, е Йордановден! Третият по значимост празник през годината. Според библейския разказ, на Богоявление при Йоан Кръстител на реката Йордан дошъл Иисус. Има предание, че свети Йоан Кръстител потапял до шията всеки човек, когото кръщавал и го държал така, докато не изповядал всичките си грехове. Когато видял Иисус, Йоан Кръстител веднага се поклонил и казал, че той трябва да се кръсти при него. Но Иисус влязъл във водите на река Йордан и тогава над него се отворили небесата, отгоре блеснала светлина, подобно на мълния, и духът Божий във вид на гълъб, слязъл върху кръщаващият се Господ. Чул се глас, който казал: „Този е Моят възлюбен Син, в Когото е Моето благоволение“. Празникът се нарича още Просвещение, Кръстовден, Водици, Водокръщи и др.
По стара традиция празникът в Севлиево ще бъде отбелязан с литийно шествие и хвърляне на кръста във водите на река Росица. Рано сутринта, точно в 8:00 часа сутринта, в двете севлиевски църкви – „Света Троица“ и „Свети пророк Илия“, ще бъдат отслужени тържествени литургии.
Веднага след това, около 10:30 ч., събралите се в храмовете миряни ще тръгнат към центъра на града, откъдето всички заедно с литийно шествие ще се отправят към реката. Там, на брега отците ще отслужат Велик Богоявленски водосвет, след което ще хвърлят Светия кръст в студените води на р. Росица. По традиция най-смелите мъже ще скочат във водата, за да се преборят за християнския символ и така да си „спечелят“ здраве през Новата 2024 година и да бъдат честити.
Според поверията ако кръстът на Йордановден замръзне, годината ще донесе много здраве и голям берекет. Ако пък времето е студено и сухо, се приема като знак за плодородна и добра година. Йордановден е последният от периода на т. нар. „мръсни дни“. Срещу празника е третата, последна кадена вечеря. Към постните ястия на нея се прибавят орехите, суровото жито и недогорялата свещ от предишните кадени вечери. На обредната трапеза има прясна пита, колачета, сърми с кисело зеле, пълнени чушки, зеле, фасул, орехи, вино. Имен ден празнуват: Йордан, Йорданка, Данчо, Дана, Боян, Богдан, Богдана и др.
Йордановден – традиции и обичаи
На 6-и януари православната църква чества Йордановден (Богоявление). На този ден Йоан Кръстител покръства Исус Христос във водите на река Йордан.
В момента на кръщението небето “се отваря” и Светият дух слиза върху Христос във вид на гълъб, а от небето се разнася глас: “Този е Моят възлюбен Син, в Когото е Моето благоволение”. Оттук и названието на празника.
Той има различни имена в различните области на страната, като някои от тях са Кръстовден, Водици или Водокръщи. Празникът е наречен така, защото на този ден всеки, който иска да е здрав през годината, се окъпва или поне се измива на реката. С празника се слага край и на така наречените „мръсни дни”.
На този ден традицията повелява след ритуалното кръщаване на водата, свещеникът да хвърли кръста в реката или в морето, където насъбралите се мъже да се впуснат, за да го вземат. Този, който извади кръста, ще бъде здрав и щастлив през цялата година.
Ако хвърленият във водата кръст замръзне, предвещава здраве и голям берекет. Ако пък времето е студено и сухо, се приема като знак за плодородна и добра година. Накрая – с китка босилек свещеникът напръсква хората за здраве.
Освен общоприетия водосвет и ваденето на сребърен кръст за здраве, калоферчани вече близо два века спазват един уникален обичай – Мъжкото хоро във водите на река Тунджа, известно още като Хорото на Калифер войвода.
Имен ден празнуват всички с имената: Банчо, Бистра, Богдан, Богдана, Богoлюб, Богoлюбa, Богомил, Божан, Божана, Божидар, Божидара, Божил, Бончо, Борислав, Борислава, Боян, Бояна, Данка, Данко, Данчо, Йордан, Йордана, Йорданкa, Найден, Теодосий.