РУЖА ЛЮБЕНОВА
Окръжният съд в Габрово откри необоснованост и незаконосъобразност в прокурорско постановление, с което е било прекратено наказателното производство за смъртта на велосипедист в Севлиево. С определение от 7 декември т. г. прокурорският акт е отменен и върнат на прокуратурата „за изпълнение на дадените указания.”
Става дума за катастрофата на 24 юни 2021 г. на ул. „Стара планина“ в Севлиево, когато бе ударен смъртоносно 68-годишен велосипедист. Около 18,50 часа той излизал от ЖК „Димитър Благоев“. В този момент го помел лек автомобил „Пежо 407“.
Зад волана бил 31-годишен мъж от с. Дамяново, който отказал да бъде проверен с тест за евентуална употреба на алкохол и наркотици, съобщиха тогава от полицията. Велосипедистът починал на място. На местопроизшествието е бил извършен оглед и по случая било образувано досъдебно производство.
Но преди около месец, на 7 ноември 2023 г. зам.-окръжен прокурор от Окръжна прокуратура-Габрово подписал постановление, с което прекратил наказателното производство по досъдебното производство, мотивирайки се с изводите на автотехническата експертиза.
С това обаче не се съгласили близките на починалия велосипедист и подали жалба в съда. Те смятат, че има непълноти на разследването и неправилна оценка на заключението на автотехническата експертиза, което е довело до неправилни фактически и правни изводи. Искането в жалбата е съдът да отмени постановлението за прекратяване на наказателното производство като необосновано и незаконосъобразно и да върне делото на прокурора. И то бе уважено.
„Правният проблем в случая е, че в постановлението липсват отговори по съществени фактически въпроси, които не се дължат от експертите, а от органа, който осъществява функцията по решаване на делото в досъдебната фаза на процеса. Първо, съществен спорен момент е дали велосипедистът е управлявал велосипеда или го е тикал. От постановлението не става ясно какво приема прокурорът и защо. Касае се за фактически въпрос, отговорът на който е недопустимо да се замества с разсъжденията на експертите. Неприемливо на този етап е и оправданието, че били изчерпани процесуалните способи за събиране на доказателства. Първоначалното разследване е проведено повърхностно…”, пише в съдебното определение. И завършва: „По изложените съображения съдът намира, че постановлението за прекратяване на наказателното производство, като необосновано и незаконосъобразно, следва да се отмени и делото да се върне на прокурора. След връщането следва да се извърши пълен фактически и правен анализ на събраните доказателства в тяхната съвкупност и взаимовръзка, което да обуслови законосъобразни правни изводи за наличие или липса на извършено престъпление…”. Определението може да бъде обжалвано пред великотърновския Апелативен съд в 7-дневен срок.