Александра Сашева, 7г клас, клуб „Журналист“
Снежният 28.11.2023 г беше специален ден за севлиевските любители на поезията – в галерия „Видима” се проведе поетичната вечер „През прага – с красотата“ на литературния кабинет „Пеньо Пенев” към Народно читалище „Развитие 1870”.
Тъй като поезията върви ръка за ръка с музиката, вечерта започна с изпълнение на трима китаристи, които развиват таланта си в музикалната школа при читалище „Развитие”: Велизара Костова, нейният брат Калоян Костов и Дамян Иванов. Младежите радваха публиката със своите изпълнения през цялата вечер.
Събитието откри ръководителят на кабинета Димитър Васин. Той разказа за предишни членове на клуба и за техните постижения, припомни дейността на сегашните севлиевски поети и се обърна с призив към младите да продължат делото им и да творят, защото „докато поезията съществува, в света ще има красота.”
За начало той покани една бъдеща млада поетеса – петокласничката Виктория Иванова, възпитаничка на г-жа Даниела Йорданова, учител по български език и литература в СУ „Васил Левски” и част от поетичния клуб. Вики представи своето стихотворение, създадено заради поставено домашно от учителката й. Момичето е трябвало да напише стих на тема „Буря”, като в него приложи знанията си по литература за сравнения и метафори. В клас толкова харесват творбата й, че с госпожата решават тя да го представи тази вечер пред публика, която бурно аплодира първите поетични опити на Вики.
Пръв от членовете на литературния кабинет взе думата Данаил Данков, който прочете творбите си „Посвещение на Яворов” и „Уличен музикант”.
След него доайенът на литературния кабинет представи Минка Вачева, която прочете стихотворенията си „Оцеляване”, „Навалял спомен” и най-специалната творба „Слънчице”, посветена на внучката й Пламена, която благодари на баба си с думите, че е най-добрата в целия свят!
Дойде ред и на домакина на вечерта – галерист по професия и поет по душа, Сава Христов представи едно от своите най-нови произведения „Проклятието на поета”. Посланието беше, че в крайна сметка щастието е поезия.
След него свои стихотворения прочете Таня Попова – бивш учител по български език и литература. Тя беше подготвила поетични творби на романтична тематика, които зарадваха не само младежката публика, но и по-възрастната, която си припомни първите любовни трепети, описани в тях: „Славослов” и „С дъх на малини”.
Последваха творбите на организаторката на читалище „Развитие” Десислава Димитрова, която беше и фотограф на събитието. Тя прочете стиховете си, които бяха зимни, бели и снежни, в унисон с времето навън.
След нея дойде време за много чаканата поетеса г-жа Даниела Йорданова, чиито ученици бяха изпълнили залата. Макар че тази вечер тя вече зарадва публиката с изпълнението на своята ученичка, не пропусна да го направи отново, този път със собствените си творби „Жажда” и „След бурята”. Тя сподели, че второто стихотворение е написано по същата задача, която дава на Вики и на другите петокласници.
Поетесата Ваня Георгиева, известна и като детска писателка, се представи както с творби за по-малките, така и за тийнеджърите: „Първи сняг” и „Есенно бълнуване”
Вечерта завърши с изпълнение на китаристите, а г-н Васин прочете свои творби, едната от които със заглавие „Магия”, с което напомни, че поезията е и винаги ще бъде истинска магия.
Като домакин Сава Христов покани гостите да се почерпят, а поетичната вечер беше запечатана със снимки и красиви букети с цветя, които Деси Димитрова поднесе на всички участници от името на Читалището.