Постигнатата звездна слава и неочакваните обрати в живота на една личност продължават повече от столетие да вълнуват хората. Трудно е да разберем каква амбиция и воля, колко неимоверни усилия и лишения са нужни, за да наложиш името си в световния спортен елит. Дан Колов – това е името, което и днес е известно на всеки. Известност и слава, победи и престижни награди, щедрост и доброта, както и малко тъга, се вплитат в тази човешка история, началото на която е в Севлиевския край.
Така започва най-новата книга, посветена на световноизвестния, великия и непобедимия Дан Колов. Неин автор е директорката на Историческия музей – Ивета Миленова, която преди дни, пред препълнена зала, представи книгата „Дан Колов. Балканският лъв“. Чрез нея тя доказва един неоспорим факт – че споменът за Дан Колов е жив. Пази се в архивите, във фондовете на музеите и най-вече в сърцата на хората.
Повод за написването на книгата става 130-ата годишнина от рождението на легендарния борец, чествана през 2022 г., специално за която Историческият музей подготви мобилна изложба. „Тази малка книжка, която държите в ръце, беше замислена като каталог, който да придружава изложбата. По ред причини нейното издаване се случи няколко месеца след годишнината и ще се разпространява самостоятелно“, пише в предговора авторката и допълва: „Текстът не претендира за изчерпателност. Написана е на един дъх, с вдъхновение от личността на Дан Колов – първият българин, достигнал до толкова голяма световна слава. Превърнал името си в легенда, той си останал добрякът, когото обичали всички. Човекът, който тридесет години не се е връщал в родината си, но винаги е казвал: „Чувствам се силен, защото съм българин!“. И днес, като си спомняме за него, ние усещаме силата му. Не физическата, а силата на неговия несломим дух“.
Книжката „Дан Колов. Балканският лъв“ е богата на архивни снимки от фондовете на Историческия музей, на къща-музей „Дан Колов“ в с. Сенник, на Държавен архив – Габрово и др. А благодарение на мултумедийната презентация и на увлекателния разказ на Ивета Миленова, гостите на събитието, успяха да видят малко познати изображения на великия борец и да съпреживеят неговите трудности и успехи. От раждането на Дончо на 26 декември 1892 г., през трудното детство на малкия сирак и напускането на родината, когато е едва 13-годишен, през тежкия труд на зеленчуковата градина в Унгария, трудното решение да замине за Америка, до първата тръпка на голямата победа в любителска среща. И не само това, с интерес присъстващите научиха за работата му по прекарване на железопътна линия през Скалистите планини и по изграждането на водна електроцентрала на река Мисисипи при град Киъкък, щата Айова, където го награждават с медал за достойна работа, за победата над професионален борец в град Хоумстед, която е знаменателна и слага началото на спортната кариера на Дан Колов. Става известен в борбата свободен стил – кеч ес кеч кян. Влиза в схватки и побеждава най-силните мъже по това време. „Само можем да предполагаме с каква „българска сила, издържливост и борчески дух“ е бил дарен Дончо Колев Тревненски от севлиевското село, за да успее да направи името си прочуто и до днес, като първия борец в света, два пъти носител на „Диамантения пояс“, продължи разказа си авторката.
Преминавайки през вълнуващите турнета на бореца, през неизвестни факти за живота му, през завръщането в България след 30-годишно отсъствие, книжката завършва със смъртта на Дан Колов, която авторката описва така: „Земляците го изпращат тържествено. В многолюдното траурно шествие се включва и гарнизонът в Севлиево с почетната си конна рота. С огромна тъга и скръб съпровождат Дан Колов в последния му път, под приказно красивите върхове на родния Балкан, до двора на църквата, където легендарният исполин намира покой“.