РУЖА ЛЮБЕНОВА
Габровка се оплака в съда, че катаджиите неправилно са й наложили две глоби, общо 70 лева, и са решили, че трябва да й се отнеме шофьорската книжка за един месец. След като се запозна с материалите по случая обаче на 3 ноември т. г. габровският Районен съд потвърди действията на служителите от Областната дирекция на МВР в Габрово и наказанието й остана в сила.
Около 13 часа на 7 януари т г. жената и детето й се качили в паркирания в центъра на Габрово, на ул. „Стара планина”, лек автомобил „Мерцедес”, собственост на съпруга й, пише в материалите по делото. Жената седнала зад волана и излязла от реда на спрелите превозни средства, но не се съобразила с отстоянието до намиращия се до нея лек автомобил „Пежо 405”. Ударила го със задната дясна част на „Мерцедес”-а, свалила му бронята и въпреки че двете коли се разтресли здраво, не спряла , а продължила към къщи. Малко по-късно собственикът на лекия автомобил „Пежо 405” намерил колата си ударена, бронята – на земята, и подал сигнал в Районното полицейско управление в Габрово.
Ангажираният със случая полицейски служител направил оглед на място и потърсил повече информация от охранителните камери на близкия ресторант. Видеозаписите от двата диска посочили ясно какво се е случило и чий е бил автомобилът и водачът, не само предизвикал произшествието, ами и избягал от него.
Четири дни по-късно жената била посетена в дома й и от огледа на „Мерцедес”-а била установена следа от ожулване по дясната задна джанта, съвпадаща с щетата по другото превозно средство. Но водачката били състъвени два акта – глоба в размер на 20 лева (на основание чл. 185 от ЗДвП за нарушение по чл. 5, ал.1, т.1 от ЗДвП) и още една глоба – от 50 лева и лишаване от правото да управлява МПС за един месец (на основание чл. 175, ал.1, т. 5 от ЗДвП за нарушение по чл. 123, ал.1,т.1 от ЗДвП). По втората глоба наказанието й е било възможно най-ниското, защото там дават наказанията за отнемане на книжката започват от 1 месец и стигат до 6, а глобата е от 50 до 200 лева.
И тук всичко щеше да свърши, ако наказаната водачка не беше отнесла възраженията си в съда. В жалбата си тя твърдяла, че не разбрала за настъпилото произшествие „и поради това не счита, че следва да носи отговорност за тръгването си от мястото на инцидента”. Само че видеозаписите показвали друго: „видно от приложения видеозапис ударът е бил остатъчно силен и е довел до сериозно разтърсване и на двата автомобила. А безспорно шумът от подобно съприкосновение е значителен и е житейски нелогично да не бъде възприет от жалбоподателката”, пише в мотивите си съдът. Жалбата й е отхвърлена, а наказателното постановление на полицията – потвърдено. Сега законът й дава право да обжалва и пред Административния съд в 14-дневен срок.
Не бихме се занимавали толкова подробно с този случай, ако той не беше често преживяване за десетки водачи, които откриват я броните си на земята, я разбити фарове, огънати ламарини, ожулени коли и т. н. Най-често избягалите извършители остават анонимни, но е добре да знаят, че и камери вече се срещат често и не е сигурно дали няма да ги разпознаят.