През изминалия вече програмен период в Габровска област са били инвестирани 313 млн.лева. Това съобщи на среща в Габрово евродепутатът от ГЕРБ/ЕНП Андрей Новаков. Той представи европейските перспективи, коментира с представители на бизнеса и ученици от горните класове, които участваха в дискусията, актуални въпроси, свързани с влизането на България в Еврозоната, Зелената сделка, транспортна свързаност, иновации, младежки програми за обмен и др.
В началото на своето експозе Андрей Новаков съобщи, че работата на Европейския парламент парламента е напрегната, защото е към края на мандата си. В момента се прави отчет на бюджета за изминалия програмен период, а той е упълномощен да прави оценката на ползите от отпуснатите и инвестирани европейски средства.
“В цялата област Габрово са инвестирани 313 млн.лв., европейски средства. От тях 165 млн.лв в община Габрово, 86 млн.лв. – в Община Севлиево, 46 млн.лв – в община Дряново и 17 млн.лв. – в община Трявна.
По ОП”Конкурентноспособност” 360 компании са били подкрепени само на територията на община Габрово. А специално за технологично развитие и иновации на фирми са били инвестирани 3 млн.лв. В община Дряново инвестициите в малки и средни компании са 12 млн.лв. В община Трявна европейските средства се използват в предприятия в сферата на туризма” представи предварителни данни от отчета на я бюджет за вложените средства в областта Новаков.
Той беше категоричен, че изминалият програмен период вече е история и възможностите за използване на заложените евросредства вече са приключили.
“За новия програмен период положението е трагично. Разплащането по оперативните програми е 3 %, а по Плана за възстановяване и устойчивост са 2%. За него имаше най-големи надежди, защото е далеч по добър инструмент за обслужване и общините трябваше да се възползват най-много, защото се инвестира във видим проекти – улично осветление, саниране на сгради”, коментира новия програмен период Андрей Новаков и в тази връзка той изрази разочарованието си от факта, че тунелът под Шипка все още не е построен.
“Вместо да пристигна за 15 минути, аз пътувах час и 15 минути през прохода Шипка за Габрово. Още през моето юношество слушах за този тунел и си представях, че той е нещо голямо, а той е само 3 км.и 200. На “Витиня” тунелите са от по 2 км. Престъпно е за младото поколение, което живее тук, все още да говорим за този тунел. За жалост това важи и за някои други стратегически проекти. Вече трябваше да се строи магистралата Русе-Велико Търново”, коментира разочарованието си Андрей Новаков от липсата на добра транспортна свързаност между Северна и Южна България и в частност между Габрово и Казанлък, което се отразява и на по-доброто бизнеспартньорство между двете общини.
Той коментира и друг тревожен факт:”По Плана за възстановяване и устойчивост, ако не се възползваме в срока, който ни е определен, би трябвало да върнем всичко, което сме използвали, което е по-голямата част към момента. Това е кошмарен вариант, до който се надявам, че няма да се стигне, макар че към момента няма много оптимистични данни. Без да политиканствам през последните 2-3 години, когато държавата се чудеше накъда да поеме, сега плащаме цената на това”, коментира причините за забавените инвестиции по Плана за възстановяване и устойчивост евродепутатът от ГЕРБ/ЕНП Андрей Новаков.