Изминаха четири месеца от назначаването на Мария Башева – Венкова за областен управител на Габровска област. През този период тя проведе много срещи с ръководителите на регионалните звена на държавни институции, участва в различни инициативи на четирите общини в областта на икономиката, културата, образованието, социалните дейности. Какви са впечатленията й и какви са ангажиментите й за решаване на проблемите, които местните и регионални власти са поставили пред областния управител – коментар на Мария Башева – Венкова за в.”Росица”.
– Г-жо Башева, изминаха почти 100 дни откакто Вие сте областен управител на Габровска област. По неписан закон в публичната администрация това е периода, който се дава на първите в държавната и местна власт, да опознаят обстановката в региона, който ще управляват. Как изглежда Габровска област от срещите, които направихте до момента с ръководителите на регионалните поделения на държавните институции, а и в общините?
– За този период от време се запознах с проблемите на общините и част от териториалните структури, които са над 40. Стартирахме реална работа по част от неотложните проблеми като: проектиране на трета лента на кръстовището към Враниловци по пътя Габрово-Севлиево, обезопасяване на критични участъци, помощ за социални домове, отпускане на средства за инфраструктурни проекти и много други. Ежедневно провеждам срещи по различни теми, с различни институции, организации, хора…При възможност – всеки ден е приемен ден при мен. Опитвам се всичко на момента да решаваме, или поне да започваме веднага като процеси. Всяка община или структура си имат своята организация за работа, имат своите проблеми и предизвикателства, но с екипност и постоянство всичко може да се реши.
– Вие бяхте експерт „Връзки с обществеността“ в областната администрация в периода 2001-2010 година, което предполага, че бяхте запозната с развитието на областта във всичките й области – още повече, че много добре работехте с медиите. Какви са промените в положителна и отрицателна насока, които констатирате сега?
– Благодарна съм, че имах възможност да работя преди време в Областната администрация, защото сега ми е лесно да продължа. От друга страна опита ми в частния сектор ми дава различната гледна точка, от която да се погледне административната работа и тя да е максимално оперативна и фокусирана.
Всяко време има своите специфики и различия, трябва да присъствам и мисля в настоящето. Това е най-добрият начин да отговоря на очакванията и да спомогна за решаването на проблемите на хората в рамките на възможностите си – институционални и човешки. Виждам много потенциал, който може да се надгради и развие. Екипът на администрацията не е загубил мотивацията си, макар някои от правомощията на институцията вече да са редуцирани. Искрено вярвам, че с активност и упоритост можем да постигнем значителен напредък по важните за региона въпроси.
-“Габровска област е най-обезлюдената област“ – това е заглавие на публикация в сайта на Института за пазарна икономика. Защо, според Вас, Габровска област е една от най-развитите в социално и икономическо отношение, и в същото време – най-обезлюдена? Дали всичко зависи от държавата или и от нас жителите на четирите общини?
– Тенденцията за обезлюдяването на областта е трайна – това сочат данните от 1985г. насам. При всяко преброяване, жителите са все по-малко, раждаемостта спада, а механичният прираст е отрицателен в последните 15 години. По икономически показатели изпреварваме много области, качеството на здравеопазването също е на ниво, имаме утвърдени институции и традиции в сферите на образованието и културата. Въпреки това младежите често избират да напуснат областта.
Това значи, че причините за тенденцията не са само икономически и социални, а има и друг много по-важен фактор – нагласата на обществото. За промяната на устойчива нагласа е редно да се промени и начинът, по който възпитаваме децата си. Ако младежите растат с ясното съзнание, че в област Габрово могат да се реализират също толкова успешно, колкото в столицата и в чужбина, те няма да имат причина да напускат. Затова паралелно с кампанията “ЗАвръщането”, в която представяме млади хора, избрали да живеят в областта, стартирахме и още две инициативи. В “Лексикон на успеха” срещаме дванадесетокласници с вдъхновяващи личности от региона, които да мотивират и вдъхновят младите хора, да им кажат, че и тук може да са успешни, известни, богати. С кампанията “Кариерен компас”, която заместник областният управител Даниела Маринова започна, предизвикваме младежите да опознаят силните и слабите си страни, да се научат повече за пазара на труда и за това, което им предстои. Далеч съм от мисълта, че тези усилия са достатъчни, затова призовавам родителите от област Габрово да се включат в нашата кауза. Те са най-подходящите посланици и най-важните ни съмишленици. Ще се радвам на всяка нова подкрепа, идея, инициатива в тази сфера.
През последните няколко години има положителна тенденция на заселване на селата в областта и то от млади хора. Вече много работодатели приемат дистанционната работа, така че не е проблем да живеят и работят в отдалечените места, които имат много други предимства. Вярвам, че скоро тенденцията ще се промени.
-Вие имате професионален опит в работата на областната администрация, имате и опит в частния бизнес, могат ли да се съчетаят опита и знанията за по-бързото решаване на проблемите?
-Уверена съм, че оперативността на частния бизнес успешно може да се приложи в административните дела и това да доведе до повишена ефективност.
– Два са основните проблема за Севлиево и Габрово, които все още търсят решения въпреки стогодишната им давност. В Севлиево – проблемът с водоснабдяването, а в Габрово – тунелът под Шипка. Ще се намери ли решение или те ще останат като легенди, които ще се разказват от идните поколения?
-Преди месец получихме от МРРБ около 30 големи класьора с Регионални прединвестиционни проучвания /РПИП/ за област Габрово, които предвиждат различни мерки за подобряване на ВиК-инфраструктурата за областта. Конкретно за Севлиево са предвидени реконструкция на довеждащ водопровод и вътрешна водопроводна мрежа за осем села. Това са Душево, Кормянско, Сенник, Хирево, Добромирка. В Горна Росица е предвидено и изграждане на допълнителна камера на напорен резервоар, а в Батошево и Шумата и реконструкция на напорен резервоар.
В 5 села е предвидена само реконструкция на вътрешна водопроводна мрежа: Богатово, Идилево, Дамяново, Градница и Младен.
По отношение на водоснабдителната система на Севлиево, в окончателния доклад, са предвидени следните мерки: реконструкция на пречиствателна станция Стоките; реконструкция на довеждащи водопроводи; реконструкция на вътрешната водопроводна мрежа.
РПИП за „ВиК“ ООД, гр. Габрово не съдържа готови проекти, а мерки за подобряване състоянието на ВиК отрасъла в обособената територия, които в последствие следва да намерят своето развитие в изготвянето на конкретни проекти.
Относно тунелът под Шипка информацията ми от Агенция пътна инфраструктура е, че отново е удължен срока за проектиране. Препроектират се по-големи площадки на тунелното съоръжение, във връзка с промяна на изискванията за това, предстои изменение на кадастралната карта на бъдещото трасе. Уверенията са, че активно се работи и трябва да се изпълни целият проект в рамките на програмния период.