Д-р Иван Тихомиров е роден в Шумен. През 2018 г. завършва специалността „Медицина“ в Медицинския университет в Плевен. Специализира пневмология и фтизиатрия в УМБАЛ “Д-р Георги Странски“ гр. Плевен. Понастоящем работи в МБАЛ „Св. Панталеймон-Плевен“ специалист по пулмология.
Разговаряме с д-р Тихомиров за основните здравословни проблеми през зимните месеци – възпалителни процеси на горни и долни дихателни пътища – по-конкретно вирусни инфекции През настоящия зимен период силата на SARS-CoV-2 постепенно отслабва, за сметка на други вируси. Носене на маски, спазване на дистанция имат своят ефект.
Основните щамове през този сезон, са грипните вируси от група А. Инкубационният период е 1-5 дни. Боледуването започва внезапно. Основните симптоми: главоболие, повишена температура (39-40С), втрисане, кашлица, възпалено гърло, хрема, отпадналост, умора, мускулни и ставни болки. Начините на заразяване също са добре познати – по въздушно-капков път от болен човек, който кашля или киха, при допир със заразени повърхности, директно предаване – по пътя ръка-нос, ръка-очи, ръка-уста – когато ръката на здравия е имала контакт с болен.
Групите в най-голям риск: от заболяване са бременните жени, малките деца, хората с хронични заболявания, възрастните хора над 65 години. Има риск от усложнения на белия дроб – бронхити, пневмонии.
Основен проблем е и наслагването на бактериална инфекция на фона на вирусната инфекция, дължаща се на отслабен имунитет. При първи симптоми на грип е уместно да се посети личен лекар или лекар-специалист, който да назначи подходяща терапия.
Самоволното използване на медикаменти и особено на антибиотици води до повишена резистентност на бактериите и вирусите, което ги прави по-устойчиви в околната среда и човешкия организъм, а лечението им значително по-трудно.
Как да се предпазим в сезона на вирусите?
Спазване на добра лична хигиена на уста и ръце, носене на предпазна маска. Препоръчва се често проветряване на помещенията в дома и работното място, избягване на контакти с болни.
Друг важен момент е поставянето на противогрипна ваксина.
Уместно е ваксината да се прави в началото на сезона. Въпреки това и по-късната ваксинация е препоръчителна, особено за групите в риск. Ваксинацията сама по себе си не гарантира, че заболяването ще бъде избегнато 100 процента, но неговото протичане ще е значително по леко и по щадящо здравето на пациента.
Нека навреме и заедно, решаваме проблемите със здравето на пациента.
Д-р Иван Тихомиров ще работи в МЦ „Хипокрена“ всеки вторник от 14:00 ч.
С направление от РЗОК и платен прием.
Предварително записване:
МЦ „Хипокрена“
Гр. Севлиево, ул. „Никола Петков“ №70 А
Телефон : 0675 84000 , 0878979798