Доста често по националните телевизии, показват репортажи за нахапани от бездомни кучета граждани, след което има вълни от недоволства, закани за съдебни дела, обещания от страна на институциите, че проблемът ще се реши “кардинално”. Но на практика това не е толкова лесно да се осъществи, както лесно се изговарят обещанията пред камерите и микрофоните. До този извод стигна в.”Росица” след репортерска проверка по читателски сигнал на Георги Петков от Севлиево. Той съобщи, че в средата на месец октомври е бил нахапан от бездомно куче, в райо на пресечката на улиците “Проф. Гочо Москов” и “Христо Драганов”.
“Минавах с колелото си зад Банята и чувах лая на кучетата, които водеше една жена – тя от години се грижи за тях. Говореше им нещо. Чувах, че лаят, но аз не ги виждах, защото имаше паркирани коли. Изведнъж те излязоха и ме нападнаха, едното от тях ме ухапа за крака. Веднага потърсих медицинска помощ, а след това исках да информирам институциите. От приюта за безстопанствени животни ми отговориха, че кучетата са обезпаразитени, чипирани и съвсем законно са на улицата”, разказа Георги Петков. Той допълни, че и от Общината не получил адекватен отговор за начина, по който може да се защити и потърси правата си. “Излиза, че за бездомните кучета има закони, които да ги защитават, а за нахапаните от тях хора – няма!
Затова потърсих съдействие от вестника да огласим случая и да се намери решение, “за да не пострадат и други хора”, заяви още Петков.
А такива е имало, разказаха очевидци на този и други подобни случаи. Те направиха много важно уточнение – кучетата нападали хора, които са на велосипеди и на мотори.
“Аз бях свидетел на случая с ухапания мъж, който е сигнализирал в редакцията на вестника. Но съм виждала как кучетата нападат и други хора, които преминават на колело или мотор, както и пешеходци, които разхождат в този район домашните си любимци, независимо че те са на каишки”, разказа жена, пожелала анонимност.
“Има съседи, които ги хранят, затова остават там. Може би са десетина на брой. И когато някой мине по улицата на колело или на мотор те го атакуват. Може би някой ги е малтретирал, затова стават агресивни към всеки, който се движи на велосипед или мотоциклет”, разказа пред репортер на вестника Ивайло Ангелов, който живее в района. Според него е “недомислица” оставената от преди 30-40 години сграда на бивш пункт за продаване на нафта в градинката, превърната в убежище на бездомните животни.
“Една от жените, която се грижи за тях, отглежда и 11 котки. Няма да описвам миризмата, която се носи наоколо. Смрад, която трудно се понася! Най-елементарният начин за справяне с проблема е да не се хранят кучетата, за да не стоят там. Те ще отидат на друго място. Животните не са виновни, виновни сме ние, хората – включително и аз, и Вие, с нашето неангажиране към проблема”, коментира Ивайло Ангелов. Според него всичко това става със съдействието на “законите, които гарантират беззаконието”.
“Според законовите нормативни уредби за овладяване на популацията на безстопанствените кучета, задълженията на Общинския приют е да организират залавяне, кастрация, маркиране, ваксинация, обезпаразитяване и връщане по места на обработените, безстопанствени кучета”, коментираха случая от Общинския приют за безстопанствени животни в Севлиево. От там напомниха, че капацитетът на приюта е 70 животни, а те в момента са над 110.
“Нямаме физическа възможност да приберем всички бездомни кучета, защото техният брой се увеличава всеки ден – не само в града, но и в селата. Проблемът не е само в община Севлиево, а в цялата страна, но категорично решение за справяне с проблема няма. Когато се показват подобни случаи в телевизионни репортажи възмущението расте, но всичко остава до там, защото няма съответните закони за решаване на проблема с безстопанствените кучета. Как нито един депутат не каза: ”Аз поемам ангажимента да реша този проблем!” А той има решение, доказателство за това е факта, че в Германия или в друга европейска държава няма да видите нито едно бездомно куче на улицата!”, коментираха служители от приюта.
“Проблемът е в това, че 50% от хората искат всички мерки за хуманно отношение и защита на безстопанствените животни да се прилагат, а другите 50% са категорични, че не трябва да има бездомни животни по улицата” – коментира Димитър Ножаров, служител по сигурност на информацията и ОМП към Община Севлиево. – Това е един постоянен антагонизъм….Къде е истината? Общината с ресурса, с който разполага, т.е. Общинския приют за безстопанствени животни, не може да се справи, защото само в града те са два пъти повече, а като прибавим колко са в села и махалите, където нещата са изтървани от контрол, ситуацията е още по-сериозна.
Взети са допълнителни мерки. Преди няколко месеца имаше среща в Общината с неправителствената организация “Четири лапи” и беше обявена сума за финансиране на кастрация на кучета. Това е един от начините за намаляване на тяхната популация. Беше обявена за няколко месеца безплатна кастрация за животните, които се отглеждат в домашни условия. Нямам информация какъв е резултата от тази кампания.
На тази среща казах, че каквито и мерки да се прилагат, след като сме изтървали контрола, и броят на кучетата расте ежедневно, е необходима евтаназия, особено за тези от тях, които са агресивни и застрашават живота на хората.
Тази жена, която се грижи за животните, отглежда в дома си котки и кучета, и животът й е посветен на тях. Но и нея не може да корим, защото тя се грижи за бездомните животни, които са изоставени на улицата от техните бивши собственици. Сградата, в която ги отглежда, е частен имот в района на градинката.
Какво ще се случи, ако Община Севлиево предприеме стриктни мерки, а околните общини не правят нищо, както има такива случаи!? И проблемът остава, защото няма национална политика за решаването му”, коментира Димитър Ножаров и потвърди извода, че на този етап за бездомните кучета има закон, който ги защитава, но за нахапаните от тях хора – няма.