Новият председател на ОбС в Севлиево е д-р Явор Памукчиев. Той е с най-дълъг стаж в местния парламент на Севлиево – този му е 7-ми мандат. А в периода 2011 -2015 година е бил председател на ОбС. Личният ми архив показва, че през 2012 година, на същата дата 15 ноември съм правила интервю с него за друга медия, в което той разказва за приоритетите пред местната власт тогава. Голяма част от тях вече са факт, но какво още трябва да се направи, за да продължи развитието на община Севлиево, коментира за в.”Росица” д-р Явор Памукчиев в първия му работен ден като председател на ОбС.
-Д-р Памукчиев, как се промени община Севлиево през тези тези 11 години?
-Промениха се много неща. Самите жители на града виждат промените по улиците, след като бяха сменени канализациите. Промените се виждат в санираните сгради.
Севлиево е може би на първо място по санирани сгради в България. Промени се и настроението на хората. Появиха се нови фирми, много неща се случиха през това време. Това, което се случи при мен е, че остарях с 10 години, но това е част от живота.
-Но и житейска привилегия…В интервюто от 2012 година Вие говорите за тези неща, като намерения, а те вече са факт. Да, севлиевци виждат промените, но искат още. Какво, според Вас – вече в качеството Ви на председател на ОбС, трябва да се случи, за да продължи развитието на община Севлиево?
-Аз се радвам, че хората имат по-високи изисквания и те имат пълното право да бъде така. Но ще кажа още нещо по въпроса Ви за промените. Спомням си, че когато спечелихме първия мандат на ГЕРБ с д-р Иванов отидохме в Стоките и видяхме, че в пречиствателната станция за питейни води влизаха само 5 литра вода в секунда от водохващането в Априлци. Сега нещата се промениха, това беше едно от първите неща, които се изградиха. Направиха се много ремонти по водопроводите, направиха се помпените станции до ПГ”Марин Попов”. В резултат на това в последните месеци, когато беше голямата суша, те работеха и помагаха в града да няма режим на водата. Тези неща станаха възможни благодарение на д-р Иванов, защото той е много активен за решаването на този проблем. Мога определено да кажа, че ние имаме късмета такъв човек да бъде в управлението на общината.
-Да разбирам ли, че ще бъдете добър тандем с д-р Иванов във вземането на правилните решения за развитието на общината, защото има и случаи когато първите двама в местната власт са в опозиция?
-С д-р Иванов работим заедно от 20 години, аз съм в ОбС 4 години преди него. Имаме различия по определени въпроси, но ги дискутираме и в крайна сметка стигаме до консенсус. Ние сме поели отговорността да служим на нашата община и двете институции трябва да вземаме най-правилните решения.
Аз съм първи измежду равни. Представлявам ОбС, но дотолкова, че мога да гласувам само с един глас когато се гласуват решенията. Смятам, че с д-р Иванов досега не сме имали противоречия по основните въпроси. Убеден съм, че няма да ги имаме и сега.
-Но в ОбС се очертава една сериозна опозиция от общински съветници. Как ще успеете да ги убедите, че понякога ще се налага да се вземат решения, които изискват и поемането на известен риск?
-Смятам, че е много оздравително да има опозиция, защото тя те кара да си жив, кара те да вземаш най-правилните решения. Вярвам, че те ще ни помагат по този начин наистина да вземаме най-точните решения. Мисля, че трябва да бъдем обединени по голяма част от въпросите, защото те касаят жителите на нашата община. Нужно е да оставим голямата политика за София, а да провеждаме тази политика, която ще е полезна за жителите на нашата община. Всеки от нас е влязъл от определена политическа сила и има неща, които би защитавал, но аз смятам, че клетвата, която положихме, да служим на жителите на наша община, трябва да я спазваме.
-Вие казвате “да оставим голямата политика за София”, но не мислите ли, че точно голямата политика в София през последните три години оказа негативно влияние върху политиките, които местната власт трябва да изпълнява в името на гражданите, които живеят в общините? Известни политически анализатори коментираха, че през този период държавата е съществувала благодарение на общинските ръководства. Как ще противодействате на голямата политика да не влияе зле на политиките на местната власт?
– Това, което аз бих желал е да имаме финансова децентрализация, при която една част средствата от данъците на фирмите да остават при нас, за да може ние да правим това, което искаме да се случва в нашата община. През последните три години не е имало никакви проекти, което забави дейността не само на нашата, но и на другите общини. Все пак през това време при нас, в Севлиево, се направиха доста неща, но можеха да бъдат още повече.
По време на тържествената сесия, след като бях избран за председател на ОбС казах, че трябва да обърнем внимание и на населените места. За радост ние имаме над 35 села, към тях има доста махали, за които ние трябва да отделим средства за тяхното благоустрояване. Но това не може да се случи само с бюджета на Общината. Трябва да се помага и с финансиране от проекти. Аз съм от хората, които постоянно ходят по селата и виждам какви са проблемите там. Най-вече с улиците – някои от тях отдавна не са ремонтирани. Има проблеми и със сметосъбирането. Много голяма част от живеещите там искат по-често да се събират и извозват битовите отпадъци. Но за да стане това са необходими повече средства. Затова не само те, но и общинските съветници трябва да знаят, че в един момент местните данъци и такси трябва да бъдат малко по-високи, защото всички искаме да живеем в една по-добра среда.
-Точно за тези намерения по селата Вие говорите в интервюто през 2012 година, а това означава, че през последните години държавата е абдикирала от тях….!?
-За съжаление е така. А в много от селата има живот, има млади хора…Много от жителите на Севлиево са се преселили и живеят там. Има 6 села, които са газифицирани…Общината е създала много неща за подобряване на средата в населените места. В много от тях има детски и спортни площадки, но има още какво да се прави, защото много са младите хора, които са избрали да живеят там.
Нашата община е жива, ако се разходим в 8ч.,вечерта няма да видим блокове, които да са тъмни, както в много съседни градове, където жителите просто ги няма. Ние сме работеща община. Много приятели от други градове са ме питали, защо няма много хора по улиците през деня. Ами, защото всички работят и това е много хубаво. И затова трябва да благодарим и на тези, които преди нас са дали възможност за това развитие на града. Едно от най-хубавите неща е газификацията на града, която даде основите за развитието на индустрията. Това е притегателна сила на фирмите да избират нашата община за своите инвестиции.
-От позицията на опита, който имате като общински съветник, какво ще изисквате от общинските съветници, за по-добрата работа на местния парламент?
-Аз винаги съм държал на дисциплината. От много години се занимавам с частен бизнес и знам, че дисциплината е основното нещо за всеки успех. След като всички са се съгласили и подписали клетвения лист, са дали съгласие, че ще работят за жителите на тази община. Така че трябва да се държим в ОбС по един достоен начин. Ние трябва да докажем на жителите на община Севлиево, че работим за тях. Да не търсим популизъм, ако се наложи да се увеличат данъците. Ние трябва да се научим и да се плащаме данъците, както е във всяка нормална държава. В крайна сметка искаме да живеем в по-добра среда, в по-благоустроен град и села.
-Как ще се справите с вандализма, с незаконните сметища и изхвърлени отпадъци от граждани, които не си дават сметка, че ремонтите и събирането им струват пари. И те са от нашите данъци, с които може да се ремонтира участък от улица и да се направи нещо друго, полезно за всички?
-Имам куче и всеки ден се разхождам с него из града. Сменям посоките, за да видя какво е състоянието на някой от парковете или улиците. И наистина се натъжавам като видя някоя пейка, която е ритната по средата, и е счупена. Търся отговор защо е направено това? Виждам в беседките, които бяха изградени в Южния и Западния комплекс, в „Димитър Благоев“ как хората са седнали в тях и си почиват. Скоро не съм ходил там и дано да не са счупени!?
В нашия град не е нужно да има градски транспорт, защото разстоянията не са толкова големи. И от разговори с възрастни хора съм разбрал, че когато се движат по улиците имат нужда да поседнат, да починат, и пак да продължат. Нашето задължение е да правим това, което искат гражданите.
-Не е ли време местната власт да бъде вече по-настоятелна пред държавата, за да се постигне тази финансова децентрализация, да се направят законови промени, които ще направят по ефективна работата на общинските ръководства?
-Аз и д-р Иванов сме представителите на Община Севлиево в Националното сдружение на общините и ние ще представим тези наши искания, като очакваме и съответните позитивни решения за всички общини.
-Как започна първият Ви работен ден като председател на ОбС и кои са първите задачи, които трябва да решавате?
-Днес подписах първите две решения от проведената сесия за встъпването в длъжност на кмета д-р Иванов и кметовете на населените места, подписването на клетвените листове на общинските съветници и избора на председател на ОбС. Пред мен е и Правилникът за работата на ОбС, който по всяка вероятност ще трябва да се промени. Аз смятам, че трябва повече хора да участват в управлението, затова ще е добре да има и зам.-председатели на ОбС. По този начин повече хора ще бъдат съпричастни с идеи, със знания и опит, които могат да предадат. Може би ще трябва да наблегнем и на комисиите – ОбС ще реши колко да бъдат на брой. И да се изберат най-активните общински съветници, които да бъдат техни председатели, за да бъдат двигателите на правилните решения за развитието на общината.