Зъбна инфекция на 750 години бе открита по време на тазгодишните проучвания на средновековния град и крепост Хоталич. Закъсняло финансиране и липсата на работници са основните характеристики на 44-я археологически сезон. Все пак, благодарение на доброто сътрудничеството между Историческия музей в Севлиево със сдружение „Деветашко плато“ и тази година в разкопките се включиха студенти по археология и антропология от Великобритания. „Работата с тях бе съсредоточена главно върху антропологически изследвания на костните човешки останки. Те произхождат от разкопките на некропола около Източната църква, който датира от средата на XIII в. Изследването бе ръководено от д-р Емили Огден, която е специалист в тази област и има дългогодишна практика“, разказва археоложката Надежда Ботева.
По нейни данни са проучени седем скелета – три на жени, два на деца и два на мъже. Възрастта на децата е различна, докато тази на възрастните е между 37-42 години.
По тях са открити няколко аномалии, като шипове по гръбначните прешлени и счупвания, които са зараснали и хората са продължили да живеят години след това. Най-интересна е регистрираната тежка инфекция на горната челюст на жена на възраст 37-40 години. Тази инфекция е причинена от зъб и е била толкова тежка, че е пробила костта. Младата жена е имала силни болки, висока температура и тази инфекция е вероятната причина за смъртта ?. „Защо този зъб не е бил премахнат е въпрос на който едва ли някога ще получим отговор. Нашите предци са вадели болни зъби. Тази практика е засвидетелствана при други индивид открити на Хоталич“, разказва Надежда Ботева и допълва, че антропологическите изследвания са важна част от разкопките, тъй като те са част от знанието за живота и смъртта, за здравето и болестите на хората, които са живели столетия преди нас.