От поредното си успешно представяне в Севлиево се завърна вокална формация „Мелос“. Изпълнителите участваха в Десетия национален фестивал за Източноправославна църковна музика „Николай Триандафилов – Сливенец“ в гр. Сливен.
Фестивалът е създаден преди около 30 г. от академик Методий Григоров и е първият в България формат за ортодоксална музика. В десетте му издания са участвали десетки хорове, между които и най-
престижните в страната. Името на фестивала е свързано с бележития музикотворец Николай Триандафилов – Сливенец, направил епохална крачка в българската църковно-певческа практика, като издал в средата на 19 в. първите църковно-певчески сборници с песнопения на църковнославянски език, които заменят използвания дотогава в богослужението старогръцки език.
В тазгодишното издание на фестивала за Източноправославна църковна музика, организиран от Сливенска митрополия, НЧ „Зора – 1860“ и Община Сливен, участваха пет хора: Смесен хор „Добри Чинтулов“ – Сливен, Смесен хор „Бургас“, Смесен хор „Седянка“ – Силистра, Дамска хорова формация „Лира“ – Нови пазар, Камерен хор „Иван Спасов“ – Пловдив и ВФ „Мелос“ – Севлиево. Всеки от съставите имаше концертни представяния с програма от около десет произведения. Музикалният духовен празник не е с конкурсен характер, но с предварителен кастинг. Всички участници получиха диплом, плакет и по две ценни за музикалното хорово и църковно изкуство книги. Събитието бе отразено от БНР.
Формация „Мелос“ за ортодоксална музика включва музикантите-певци: Олга Цветкова – сопран, Катерина Николаева – мецосопран и Жозе Понзоне – баритон. Тя е основана през 2022 г. от Олга Цветкова с цел възстановяването на християнските корени в интерпретацията на старинна и съвременна духовна музика. Репертоарът на формацията включва песнопения – образци на монодийната и многогласна песенни традиции в българската и други национални култури. Голяма част от изпълняваната музика е авторска, както от български композитори, така и от чужди. Изявен е интересът към обработения фолклор. Изпълнителите са представяли и продължават да представят своето изкуство не само в България, но и в чужбина. Съвсем скоро, през юни, имаха два много успешни самостоятелни концерта в Музея за изящни изкуства „Jules Cheret“ в гр. Ница, Франция, в рамките на „Седмица на славянската култура“. В България са изнесли десетки тематични концерти и имат участие в международни събития и фестивали, като: Седми национален фестивал „България пее“, под егидата на Български хоров съюз, проведен в Г. Оряховица в края на април т.г., „Гергьовски песенни празници“ в гр. Елена през май, Празници на Духовната музика – Габрово през октомври, където имат включени изпълнения в сборния фестивален СD музикален aлбум.
Освен това вокалната формация инициира и се включва в разнообразни културни и обучителни проекти: музикални ателиета с английски студенти по археология към Историческия музей в Севлиево; в изложби; творчески срещи и др. събития. Интересен е проектът им към НФК на Министерство на културата „Пътуващо ателие“ с композитора Георги Попов, диригента д-р Елица Христова, тонрежисьора Ивайло Янев, съвместно с „Младежко сдружение“ – България. ВФ „Мелос“ получава и приема интересни предложения за проекти. Тя е една активна и реализираща се успешно в културното пространство формация с възможности за развитие.
Концерт, посветен на народните будители
Градска библиотека и ВФ „Мелос“ ви канят на празничен концерт, посветен на народните будители. Той ще се състои в храм „Св. Троица“ след Светата литургия в 9:30 ч. на 29 октомври (неделя).
В програмата: ортодоксална музика и художествено слово, съставено от Ива Коркинова.