РУЖА ЛЮБЕНОВА
Два са пунктовете в Севлиево, където човек може да си постави новата ваксина срещу Covid-19 – ДКЦ-1-Севлиево и МБАЛ „Д-р Стойчо Христов”, по последна информация. На 3 октомври такова съобщение бе направено от ДКЦ-1-Севлиево, същия ден и от РЗИ-Габрово информираха, че и в болницата е открит подобен пункт.
И на двете места се правят предварителни записвания. В ДКЦ-1-Севлиево имунизациите се поставят всяка сряда от 14 часа, като предварителното записване е на регистратурата на третия етаж.
В МБАЛ „Д-р Стойчо Христов“ ЕООД на ул. „Стефан Пешев“ № 147 ваксинационният пункт работи от понеделник до петък от 8 до 12 часа и от 13 до 16,30 часа. Записването става на тел. 0675 95 206 и на 0895 521 106.
Новата ваксина Pfizer е срещу подвариант XBB 1.5 на Омикрон. Ваксините са предназначени за лица над 12 г. и се прилагат еднократно. От РЗИ-Габрово съобщиха, че Националният експертен съвет по имунизации препоръчва имунизация срещу ковид през предстоящия есеннo-зимен сезон за хората на възраст на и над 60 години, с хронични заболявания (напр. диабет, сърдечни заболявания, белодробни заболявания и др.), независимо от възрастта, на имунокомпрометирани лица (напр. лица с HIV, трансплантирани и др.), вкл. имунокомпрометирани деца на и над 6 месеца, на бременните, на медицинския персонал и др.
Към момента за Габровска област има доставени 3000 ваксини, обясни директорът на РЗИ-Габрово д-р Пенчоков. И докато в големите градове – София, Пловдив и Варна, народът бързал да си постави ваксина срещу тази коварна болест, в нашата област нещата стоели другояче. И то отчасти благодарение на личните лекари, част от които не поемали ангажимент да поставят от този вид ваксини, а препращали желаещите по имунизационните пунктове.
Необяснимо нежелание на по-голямата част от докторската гилдия да се занимава с ковид ваксини, при положение, че тази дейност им се заплаща.
До този момент от началото на кампанията за ваксиниране срещу Ковид – 27 септември, ваксинираните в цялата Габровска област са само 107 души.
От РЗИ-Габрово допълниха, че при хората от посочените по-горе групи Националният експертен съвет препоръчва и прилагането на ваксина срещу сезонен грип. Грипна ваксина може да бъде поставена едновременно с ваксината срещу COVID-19, като двете ваксини се инжектират на различни места. Възможно е ваксините да бъдат поставени и поотделно, при две отделни посещения при лекаря, като в този случай не е необходимо да се спазва определена поредност, както и фиксиран интервал между двете ваксини.
Но безплатни противогрипни ваксини в Габровска област досега не са получени, обясни д-р Пенчоков. И изрично подчерта, че РЗИ-Габрово няма ангажимент към тях. При безплатните противогрипни ваксини договорките са между личните лекари и доставчиците. И не е ясно дали последните ще успеят за изпълнят договореностите си коректно и точно, или ще има кавги и разправии както миналата година. Иначе по аптеките ваксини срещу грип има – струват между 20 и 23 лева.
Миналогодишният хаос при безплатните противогрипни ваксини е на път да се повтори и тази година, предупреди д-р Пенчоков. Засега ситуацията, както я определи един от личните лекари е „записани има, противогрипни ваксини няма”. Вече имал списък от 50 души, желаещи да се боцнат срещу грип, но не било ясно кога ще може да стане това.