Превръщането на МБАЛ „Д-р Стойчо Христов“ през последните 10 години, от почти пред закриване лечебно заведение, в модерна общинска болница, се дължи на доброто партньорство между местна власт и бизнеса в града. Изводът беше направен по време на откриването на обновения операционен блок – един от последните ремонтирани обекти от инфраструктурата на болницата.
Идеята от преди 7 години беше да обедини усилията на Общината, бизнеса и болницата, за да правим нещо заедно, концентрирани в една точка, за да има ефект от това, което е направено, припомни началото на промените д-р Пламен Цеков, управител на болницата.
Те започнали от хирургично отделение, защото то било в най-окаяно състояние, с падаща мазилка в стаите, с компрометиран водопровод.
„Идеята ми беше да следваме стандартите на тризвезден хотел за стаите на пациентите. И го постигнахме с ресурс от „Идеал Стандарт-Видима“. Нашата болница беше единствената общинска болница, която имаше бани и тоалетни в болничните стаи“, заяви д-р Цеков.
След това продължили с ремонтите на Вътрешно отделение, които станали възможни с помощта на проект по програма „Красива България“, за който кандидатствала Общината.
„След това направихме изцяло ново Детско отделение, което за мен е най-доброто не само в региона, но и в страната. Аз съм обходил много болници и мога да кажа, че най-доброто детско отделение, като условия и отношение към пациентите, е в нашата болница“ – не скри задоволството си д-р Цеков.
Той съобщи още, че общо 600 хил.лв. са били инвестирани в ремонтирането на болничните отделения, като 400 хил.лв. от тях са за обновяване на операционния блок, „защото беше най-сложно като изпълнение, изискванията са по-високи, материалите и оборудването – специфични“. 70% от тези 400 хил.лв. са собствени средства на болницата, като 40% от тях са от дарения – най-голямото от „Идеал Стандарт-Видима“.
Ремонтите на операционния блок са започнали на 10 декември 2022 година. На 15 април беше завършен първият етап. Вторият започна през месец май и на 14 септември беше открит напълно обновения операционен блок на болницата.
„Всички си свършиха работата много добре, санитарите трябваше да дезинфекцират след всеки майстор. Ние не сме направили нещо невиждано, учудващо…. Просто догонихме това, което е пропуснато през предишните години. Надявам се оттук нататък да влезем в график и да може нещата да следват съвременните изисквания за този вид болнична помощ. Надявам се персонала да се чувства по-добре, да работи по-спокойно, предстоят ни още неща, които трябва да дооборудваме, но те са дребни, в сравнение с това, което е направено до момента.
Благодаря на г-н Ярослав Дончев, че ме подкрепи безрезервно, знам че изпитва адски трудности. Благодаря и на кмета в края на неговия мандат, не е политическа реклама – той беше неотлъчно и безрезервно до болницата, само и единствено да я има и да съществува като такава, защото имаше огромна опасност тя да бъде ликвидирана. Без неговия ангажимент, без ангажимента на общинските съветници, нямаше да се случат много неща“ призна заслугите на другите участници в спасяването на лечебното заведение д-р Цеков.
Освен по-добрите условия за работа на медицинския екип се очаква обновеният операционен блок да увеличи и приходите на болницата. „Защото специалностите хирургия, ортопедия и урология дават около 48% от приходите на болницата. След всички тези промени, които направихме се надявам да разширим обхвата на патологията, която може да лекуваме в болницата и да увеличим приходната част“, заяви още д-р Цеков.
За да бъде нещо успешно, трябва да има първо успешно управление, представи формулата за преобразяването на болницата Ярослав Дончев, изпълнителен директор на „Идеал Стандарт Видима“. Той припомни, че преди 10 години тя е била с големи дългове и загубена инфраструктура.
„Стоеше въпросът дали да продължава агонията или да се предприемат определени действия. И тогава новото ръководство започна успешни промени. Вдъхна увереност, както на Общината така и на нас, че нещата ще се случат. И сега, като погледнем тази болница след тези 10 години, все едно че се намираме на друго, различно място. Тя е пример не само за региона и трябва да се популяризира чрез медиите в цялата страна, защото не са много болниците, които да могат изцяло да се преструктурират и да имат успешно сътрудничество с Общината и с бизнеса“, съобщи Дончев.
Той увери, че социалният ангажимент на компанията не е еднократен, а здравеопазването е приоритет. И въпреки трудностите през последните три години от ковид пандемията и различните кризи за периода от 2019 до 2023 година, фирмата е отделила 800 хил. лв. за този сектор в региона, като 300 хил. лв. от тях са за общинската болница в Севлиево.
Овен за подобряване на инфраструктурата, вече се обсъждат и вариантите за привличането на добри медицински специалисти. За целта се проучват специални програми за обучения и за стипендианти в болницата.
„Това е бъдещето! Вярвам че по-добрата среда може да привлече и повече специалисти. Ще може и повече пациенти да избират тази болница“, съобщи още Ярослав Дончев, изпълнителен директор на „Идеал Стандарт – Видима“.
„Щастлив съм от това, което виждам, че се случва. Само месец, след като открихме Инфекциозното отделение, вече откриваме и обновения операционен блок в нашата болница“, не скри удовлетворението си и кметът д-р Иван Иванов. Той също оцени по достойнство последователната и целенасочена работа на болничното ръководство, местната власт и бизнеса по определяне на стратегията и нейното изпълнение за запазването на лечебното заведение.
„Началото беше толкова трудно, че само големият ентусиазъм и надеждата, че правим нещо добро и с общи усилия трябва да бъде постигнато, доведе до този успешен завършек. Той се дължи и на общинските съветници, които в най-трудните моменти, въпреки различните политически ситуации, успяха да ги надмогнат и да вземат правилно решение, защото болницата си беше пред фалит с над 2 млн. лв дълг, с угрозата от запори на сметки. Тогава Общината, с помощта на ОбС взехме един дълг, който да помогне да се тръгне отнякъде, защото медиците близо 6 месеца не бяха получавали заплати, осигуровките им не бяха плащани. Беше една много трагична картина за едно лечебно заведение. И тук е мястото да изкажа благодарност на „Идеал Стандарт – Видима“, на „Хамбергер“ и на други дарители за обновяването на болницата.
Ние най-много се гордеем с това, че в Севлиево въпреки тежките времена – икономически и политически, успяваме заедно – Община, ОбС, бизнес и доброто ръководство на болницата да гледаме в една посока и за по-по-малко от 10 години да имаме една прекрасна болница. Винаги сме били гъвкави и ще продължим да го правим. Благодаря на всички, с които през тези години се обединихме и в крайна сметка има добър резултат. Да вървим напред и да се гордеем с това, което постигнахме заедно“, пожела кметът д-р Иван Иванов.
Хирургичният блок на МБАЛ „Д-р Стойчо Христов“ е на първо място по хигиенни изисквания в Габровска област, изтъкна друго предимство на новата придобивка директорът на РЗИ – Габрово д-р Николай Пенчоков.
“Идеята за специализантите е добра. Надявам се да я развивате през годините. Пожелавам да има успех не само за хирургия, но и за цялата болница. Една част от лрекарите ще останат тук. Мобилността вече е голяма, Севлиево е хубав град, цялата ни област е добро място за живеене. МБАЛ „Д-р Стойчо Христов” е модел на успешна работа между местна власт и местен бизнес. Тя не е от типа общински болници, превърнати в хосписи, каквито има в страната и в тях не се извършва медицинска дейност. Севлиевата болница е на ниво и по компетентност на многопрофилната болница в Габрово”, съобщи още д-р Пенчоков, директор на РЗИ – Габрово.