Няма по-висока оценка за провеждането за един форум от споделения опит в докладите на лекторите, от отправените послания в тях и желанието на участниците да има и следващи. Такава оценка получи проведената в края на миналата седмица, за първи път в Севлиево, Международна научноприложна конференция “Регионално развитие, културни коридори и медии”, която се проведе с финансовата подкрепа на “Идеал Стандарт – Видима” АД.
Тя имаше за цел да продължи народностната кауза на в.”Росица” да обединява, каквато е и мисията на всяка медия, както и да напомни, че местните и регионални медии имат своето достойно място в регионалното развитие. Форумът беше посветен на 135-тата годишнина на вестника, въпреки че той подхвана вече своята 137 година, на 155 години от рождението на Мара Белчева и 120 г. от рождението на Фани Попова – Мутафова.
Идеята на в.”Росица” да обедини различни общности за решаване на общи проблеми беше оценена по достойнство от Регионалния исторически музей в Габрово и Техническия университет в Габрово, които се съгласиха да бъдат съорганизатори на форума. Съгласие да бъдат патрони на конференцията получихме и от кметовете на двете общини, на Община Севлиево – д-р Иван Иванов и на Община Габрово – Таня Христова и от Областният управител на област Габрово.
Писмо за патронаж на конференцията получихме и от министъра на културата Кръстьо Кръстев.
„Благодаря на д-р Иван Иванов и Таня Христова, че направиха така, че конференцията да се проведе в региона на Габрово“, каза проф.д.н. Венелин Терзиев, модератор на форума.
Че темата “Регионално развитие, културни коридори и медии” е особено актуална в момента доказаха заявилите участие с доклади 17 учени и експерти в областта на регионалното развитие, културата, образованието и бизнеса.
Приветствени слова към участниците във форума поднесоха: Даниела Маринова, заместник – областен управител на Област Габрово, Таня Христова, кмет на Община Габрово, д-р Иван Иванов, кмет на Община Севлиево, доц.д-р Иванка Тодорова от Технически университет – Габрово, Росен Йосифов, директор на Регионален исторически музей – Габрово, Андрей Новаков – член на Европейски парламент, Илхан Кючук, член на Европейски парламент и Милена Богданова, директор „Човешки ресурси“ – Източна Европа, „Идеал стандарт – Видима“.
Провеждането на форум от такъв мащаб в Севлиево е добра възможност за представяне на общината в страната и чужбина
Д-р Иван Иванов, кмет на Община Севлиево
Историята, културата и традициите на нашия град са богати, затова и провеждането на международен форум от подобен мащаб в Севлиево е една добра възможност за представяне на неговите възможности пред местната общност, страната и чужбина.
Конференцията е с много интересна и твърде всеобхватна тема. Времето е малко, но виждайки участниците, съм убеден, че конференцията ще засегне важни теми и ще бъде полезна за всички нас. Един такъв форум може само да ни радва, област Габрово може да има само полза от такива събития. Ще бъде споделен много опит и идеи, които в различна степен можем да използваме. Ще продължим да правим така, че нашите съграждани да продължават да живеят все по-добре. Габрово и Севлиево ще продължават да работят още повече заедно.
Да се говори за регионите, да се работи за подобряването на средата, да се подкрепят регионалните медии – това са приоритети на всяко време
ДАНИЕЛА МАРИНОВА, зам.-областен управител на област – Габрово
Завидни са усилията и трудът на организаторите на тази конференция. Богатата културна програма и пленарна сесия са доказателство за професионализма, с който се реализира това събитие. Да се говори за регионите, да се работи за подобряването на средата, да се подкрепят регионалните медии – това са приоритети на всяко време. Притеснителна е всяка тенденция, която се отклонява от тази насока, но уви, такива има. В последните години много често се тиражира теорията за залеза на местната пресата. Затова преди днешната среща потърсих информация за броя на печатните издания в нашата област. Броят им се побира на пръстите на едната ми ръка. А другата остава празна, за да се настани в нея поредното смарт устройство. И ако една празна ръка не е голям проблем, то една информационна, духовна, образователна празнина има трайни последици върху обществото. Във високотехнологичния 21-ви век гласът на местните и регионалните издания трябва ежедневно да се надвиква с групи в социалните мрежи и любителски сайтове, които не са обвързани с изискванията на журналистическата етика, като същевременно предостави същата бързина, ефективност и допълни съдържанието с характерния за печатната преса аналитичен елемент.
Смисълът от мисията, която имаме като хора, е да бъдем общност
ТАНЯ ХРИСТОВА, кмет на Община Габрово
Смисълът от мисията, която имаме като хора, е да бъдем общност. Призванието ни е да правим всичко около нас по-добро. Надявам се конференцията да покаже, че нашият регион ще остави нещо за утрешния ден. Ще гради мостове, затова трябва да ги градим, а не да ги рушим. Медиите и словото обичат свободата. Местната власт, представителите на бизнеса, представителите на образователните и научните структури, както и общността, това са четирите стълба, които водят до устойчивост. Смисълът на местната власт е да прави така, че качеството на живот и намирането на смисъл да вървим напред да са част от една общностна стратегия. Общините трябва да се допълват и партнират. Трябва да се правят събития, които да водят до синергия и партньорство. Необходимо е да има надобщински инициативи, които да обединяват и да водят до реализация на нови работни места, на повече добри практики. Възможностите трябва да достигат най-вярно до всички хора, медиите трябва да бъдат коректив и да бъдат до хората във властта, когато трябва да правят нещо по-добре.
Форум от такъв мащаб се организира за първи път в Севлиево. Вярваме, че ще намери съмишленици, които ще продължат започнатото
МИЛЕНА БОГДАНОВА,директор „Човешки ресурси“ – Източна Европа на „Идеал Стандарт – Видима“
Вярвам, че всеки от вас е усетил огънят на съзиданието, с които се организира тази Международна научноприложна конференция „Регионално развитие, културни коридори и медии“. Този огън гори във визионерите, хората, които имат смелостта да прогледнат, за да видят смисълът на делото им и в бъдещето.
Такива са основите на успеха и на нашата компания „Идеал Стандарт – Видима“ – фундаментите на която, българският предприемачески дух поставя преди 90 години. Интересното е, че не е имало прекъсване във възходящата спирала, независимо от политическите, икономически и социални катаклизми, които спохождат България. Хората, които са управлявали фирмата за този период, са имали ясна представа как се осигурява приемственост на успеха. А този пример е заразен!
„Идеал Стандарт – Видима“ допринася за издигане на стандарта в региона чрез изграждането на индустриален клъстър, инфраструктура за бизнеса, грижата за работещите в компанията и редица значими социални ангажименти за осигуряване на по-високо ниво на здравните грижи, инвестиции в образование, насърчаваме активния начин на живот, удовлетворяваме духовните потребности на хората. Това е нашият начин да допринасяме за регионалното и културното развитие в региона.
Споделяме широко своя опит, постижения и добри практики чрез медиите, за да намираме съмишленици, да даваме импулс за развитие на целия регион. Стремим се към честна и открита комуникация, посредством собствени медии – списание „Нашият Стандарт“, седмично видеопредаване „Актуално“, месечен информационен бюлетин, фирмени сайтове: idealstandard.bg, Vidima.bg, thebathroom.bg, Youtube канали: idealstandard, Ideal Standard – Vidima, социални медии: Фейсбук страници – Идеал Стандарт – Видима, Баня на годината; LinkedIn, фирмен блог – blog.Vidima.bg.
Създали сме дългогодишни партньорства с медиите – национални и регионални. А с вестник Росица партньорството ни датира от нашето създаване. Вярваме, че сътрудничеството между бизнеса и медиите благоприятства за подобряване на средата, в която живеем и работим.
Форум от такъв мащаб се организира за първи път в Севлиево. Стартът е даден от г-жа Минчева и вярваме, че ще намери съмишленици, които ще продължат започнатото.
Университетът е онова място, което поставя основите на знанието в посоката на растежа
Доц. ИВАНКА ТОДОРОВА, декан на “Стопански факултет” в ТУ – Габрово.
Искрено се надявам, че участниците във форума, със своите доклади, в предстоящите дискусии, със споделения опит, който са натрупали, ще допринесат за обединяване на усилията, за да се постигне в регион Габрово един устойчив икономически растеж. Университетът е онова място, което поставя основите на знанието в посоката на растежа.
Убеден съм, че конференцията ще бъде поредната крачка към успешно сътрудничество и ползотворно партньорство
РОСЕН ЙОСИФОВ, директор на РИМ – Габрово
Материалното и нематериално културното наследство и природното богатство са сред стратегическите фактори за устойчиво развитие – регионално, национално, европейско, световно. Тяхното социализиране играе решаваща роля за превръщането им от обект на опазване в инструмент за развитие. Интегрираният подход при опазването и валоризирането им е важно условие за повишаване привлекателността на районите, както за инвестиции, така и за изграждане на качествена жизнена среда при запазване на регионалната идентичност. В този процес решаваща роля, наред с академичната общност, културните и образователни институции имат медиите и тяхната активност и обективност.
От ключово значение в този процес е ангажираността на Държавата и местната власт за развитието на културните институции, съхраняването, възстановяването и създаването на културна инфраструктура, подкрепата на творческите индустрии, опазването, социализирането и адаптацията на материалното културно наследство, насърчаването на разнообразен и устойчив туризъм.
Убеден съм, че интердисциплинарният подход и практическата насоченост на Международната научноприложна конференция „Регионално развитие, културни коридори и медии“, на която Регионален исторически музей – Габрово има честта да е съорганизатор, ще стимулира интегрирането на българската научна общност в европейското изследователско и образователно пространство, ще активизира връзките: наука – образование – култура – медии – бизнес – общество, ще създаде възможности за споделяне на нови знания, опит, обмен на идеи и добри практики и ще бъде поредната крачка към успешно сътрудничество и ползотворно партньорство.
Благодарности
От името на организаторите на конференцията искам да благодаря на кмета на Община Севлиево д-р Иван Иванов за подкрепата при провеждането на форума и създадените много добри условия за провеждането му в зала 300 на общинската администрация, на Ирена Камбурова, началник отдел “Култура, туризъм, и международно сътрудничество” и служителите към отдела Даниела Йонкова, главен експерт “Туризъм и международно сътрудничество” и Марина Лалева – младши експерт “Читалищна дейност”.
Форумът нямаше да се проведе без изключително професионалното съдействие на Иван Анастасов, главен експерт “Системен администратор” и на Снежана Цонкова, преводач от английски език.
Благодарност към проф.д.н. Венелин Терзиев за помощта при организирането и провеждането на Международната научноприложна конференция “Регионално развитие, културни коридори и медии”.
Благодарност към ръководството на “Идеал Стандарт – Видима” АД с чиято финансова подкрепа се проведе форума; към хотел “Севлиево Плаза”, който предостави много добри условия за настаняване, за перфектното обслужване и вкусна храна на участниците в конференцията; към камерна формация от Фолклорен ансамбъл „Развитие“ при НЧ „Развитие – 1870“, Севлиево, на Музикална певческа школа и школа „Електронни музикални инструменти“, с ръководител Николай Михайлов при Център за подкрепа и личностно развитие Детски комплекс „Йовко Йовков“, Севлиево; на трио „Мелоди“ и формация “Мелос” и на Исторически музей – Севлиево за готовността да участват в културната и историческа програма на форума. Те не се проведоха заради обявения Ден на национален траур в памет на загиналите в голямото наводнение в Царево, за което организаторите на форума поднасят своите извинения.