Общинските съветници приеха бюджета на Община Севлиево 2023 г. Тазгодишната финансова рамка е повлияна от редица предизвикателства и е разработена в условията на изключително динамична обстановка. До началото на бюджетната 2023 г. Държавният бюджет не беше приет от Народното събрание и сроковете на бюджетната процедура, определени в Закона за публичните финанси, не бяха спазени. Това възпрепятства приемането на бюджета на Община Севлиево на по-ранен етап.
Приоритетите на финансовата политика на Общината са: запазване на финансово-икономическа стабилност на общината и прозрачна финансова политика, гарантиране на финансова обезпеченост и стабилност на всички структури на бюджетна издръжка, подобряване и гарантиране качеството на социално значимите дейности, осигуряване на оптимални условия за отглеждане и обучение на подрастващите, достъпно и качествено образование за всички, подобряване на състоянието на инфраструктурата на територията на общината и благоустрояване на населените места, подобряване състоянието на ВиК инфраструктурата, на спортните бази и подпомагане дейността на спортните клубове, привличани на средства чрез кандидатстване по европейски проекти и гарантиране на устойчивост при реализирането им.
Бюджетът на Общината за тази година е в размер на 56 700 000, което е с 5 813 081 лв. повече, спрямо 2022 г. под формата на субсидии от Централен бюджет, което ще гарантира обезпечаването на необходимите разходи в държавни и местни дейности. От общата сума 32 386 040 лв. са предвидени за държавни дейности, 23 313 960 лв. – за местни дейности, а 1 305 000 лв. – за дофинансиране на държавни дейности. Със средства, планирани в местни дейности, ще бъде гарантирано новото ниво на минималната работна заплата, поддържане на паркове и зелени площи, поддържане чистотата на територията на общината, ремонти на сгради и улици, поддържане на уличното осветление и редица други дейности, финансирани с местни приходи. Приоритетна ще бъде и капиталовата програма. Предвидени са средства за ремонти на отоплителните инсталации на детски градини, за основен ремонт на улици в населените места и облагородяване на паркове и междублокови пространства. Не малка част от дейностите по бюджет 2023 са в изпълнение или вече са изпълнени. Намалени са средствата за зимно поддържане и снегопочистване на общинските пътища със 100 лв., като е запазено процентното разпределение по тримесечия и сроковете за предоставяне на трансферите, в частта за делегираните от държавата дейности съгласно чл. 54 от ЗДБРБ за 2023 г. Всичко това ще осигури ритмичност на разплащанията. Целевата субсидия за капиталови разходи е завишена спрямо предходната година със 266 100 лв. и е в размер на 3 877 700 лв.
Ръстът на субсидията в местни дейности спрямо 2022 г. е със 162 800 лв. повече, като средствата се предоставят ежемесечно до 5-то число на текущия месец на равни части за периода от август до декември. Трансфери за други целеви разходи за местни дейности по чл. 51, т. 2 от ЗДБРБ за 2023 г. в размер на 164 200 лв. са предназначени за достигане на минималната работна заплата за 2023 г. Запазват се по-гъвкави условия за управлението на преходните остатъци, реализирани във функциите „Социално осигуряване, подпомагане и грижи“ и „Здравеопазване“.
11 039 284 лв. са очакваните собствени приходи. От тях 4 164 000 лв. от данъчни приходи и помощи, 6 875 284 лв. от неданъчни проходи и помощи, от трансфери – 36 187 181 лв., като от тях за капиталови разходи са предвидени 3 877 700 лв.
От общия обем разходи 57% са предвидени за делегирани от държавата дейности, 43% – за местни дейности и дофинансиране. Увеличават се средствата за образование, социални дейности, култура и спорт. Като основен приоритет във функция „Образование” е осигуряването на оптимални условия за отглеждане и обучение на подрастващите, което намира своето стойностно изражение в бюджетните разчети. 285 000 лв. ще бъдат предоставени от местни приходи за финансиране издръжката на детски заведения и училища на територията на общината. Осигурено е дофинансиране на едно училище и детска градина, както и на детската кухня. Обхватът на деца и младежи в извънкласни занимания по интереси, доброволчески дейности и инициативи се обезпечава с финансиране от общинския бюджет на ЦПЛР Детски комплекс “Йовко Йовков“.
Във функция „Здравеопазване“ с бюджетен ресурс от 1 100 000 лв. за здравеопазване, в местни дейности са разчетени 108 000 лв., като с 58 000 лв. от тях се гарантира нормалното функциониране на детската кухня. Запазено е нивото на средствата, осигурени за финансово подпомагане на семейства с репродуктивни проблеми – 20 000 лв., както и планираните средства за регионалния хоспис в гр. Дряново за подпомагане на настанените болни жители от общината в размер на 50 000 лв.
Във функция „Социални дейности“, в която приоритет за 2023 г. ще бъде реализирането на дейности в изпълнение на националната стратегия за дългосрочна грижа за подобряване качеството на живот на възрастните хора и хората с увреждания. Над 734 000 лв. е местното финансиране за услуги, свързани с грижата за възрастните хора – пенсионерските клубове на територията на цялата община и Домашен социален патронаж. Повече от 7 212 000 лв. е финансовия ресурс за делегирани от държавата дейности за всички социални услуги предлагани в община Севлиево.
Друга приоритетна функция в местния бюджет е „Култура и спорт“. Всички второстепенни разпоредители с бюджетни средства в тази функция ще разполагат с достатъчен ресурс за обезпечаване на дейностите и услугите, които предлагат на гражданите в сферата на културата, туризма и спорта за провеждане на разнообразни и наситени събития през всички сезони, както и подпомагане на творци и спортисти. Субсидията от Държавния бюджет е в размер на 1 068 000 лв., а по-голямата част от необходимите средства се обезпечават с местни приходи от 3 393 000 лв. Над 100 000 лв. са предвидени за организиране на ученически игри и спортно-туристически изяви. За подпомагане дейността на спортните клубове на територията на общината са предвидени субсидии в размер на 460 000 лв.