Машинен оператор и специалисти по софтуер са най-търсените специалности, показва анкетно проучване за потребностите на работодателите от работна сила в област Габрово. Резултатите са били представени по време на заседание на Постоянната комисия по заетост към Областния съвет за развитие, проведена под председателството на областния управител инж. Мария Башева, съобщават от областната администрация.
В него са участвали заместник- кметът на Община Габрово Невена Минева, заместник- кметът на Дряново Николай Карагьозов, заместник- кметът на Община Трявна Марин Маринов, директори на институции и експерти.
В проучването са участвали 75 работодатели от област Габрово, които са попълнили анкета за потребностите на работодателите от работна сила. Според тях в региона най-ценните умения са комуникационните и тези за самоконтрол и дисциплина – 66,4%. 63,2% посочват креативност, а сътрудничество/работа в екип – 61,7%. Медийната грамотност и критичното мислене са уменията, които попълнилите анкетата работодатели не считат за необходими за техния персонал.
Липсата на мотивация, достатъчна квалификация/образование на кандидатите и на желаещи за съответната длъжност са основните затруднения, които изпитват работодателите при намирането на работна сила. “Сред най-търсените продължават да бъдат специалистите с квалификация по професията „машинен оператор“. През следващите 12 месеца от търсените специалисти с квалификации, изискващи правоспособност и/или висше образование най-много са специалистите софтуер.
„Педагогика“ и „медицина“ остават сред водещите специалности от регулираните професии, по които след 3-5 години ще се търсят и наемат специалисти с висше образование“. Другите специалности са „информатика и компютърни науки“, „комуникационна и компютърна техника“, „администрация и управление“.
За специалистите със средно образование трите най-търсени професионални направления са: „машиностроене, металообработване и металургия“, „производствени технологии – текстил, облекло, обувки и кожи“ и „строителство“”, се казва още в прессъобщението.
Проучването е проведено он-лайн в периода 1 юни – 14 юли 2023 г. и има за цел да събере и анализира информация относно професиите, компетенциите, знанията и уменията на търсените от работодателите кадри, както през предстоящите 12 месеца, така и за следващите 3-5 години.
Информация за резултатите от проведените национални проучвания се публикуват на официалния сайт на Агенцията по заетостта, в рубриката „Проучване за потребностите от работна сила”.