МАЯ ГАНЕВА
– Кога и защо се замътва водата, г-н Бончев? Това е особено актуален въпрос през последните дни.
– Водата се замътва вследствие на интензивни валежи, които свалят кална маса във водохващанията и влиза кална вода, която не подлежи на пречистване. Вследствие на това ние спираме водохващанията, от което не постъпва вода в Пречиствателната станция, съответно и към град Севлиево.
– Каква е стандартната технология за пречистване на постъпващата вода?
– Пречиствателната станция, която е правена преди доста години, има клетки, които пречистват водата от механични частици. След това се добавя хлор, който я пречиства от вируси и бактерии. Пречиствателната станция не е пригодена да пречиства кална вода. Тук трябва да разграничим кална от мътна вода. Калната вода е с жълт цвят и би се пречистила в някакъв утаител, някакъв водоем, в който калните частици да паднат на дъното. Това би отнело време и би струвало доста средства.
Спецификата на петте водохващания е такава, че примерно може някои от тях да не са замътени, други да са или пък всички да са. Когато не са замътени, влиза достатъчно количество да захранва, но когато едно или две са замътени, количеството пада наполовина, пречиства се по-малко вода и съответно се пуска по-малко количество. Севлиево се захранва от водоем с обем 11 000 куб.м, който е разположен над града и който освен града, захранва и няколко села. Когато количеството падне под определен минимум, не може да се създаде налягане, което да качи водата до високите етажи. По този начин има вода само по ниските етажи и мазите. Колегите, които работят там, следят да се запази някакво количество в мрежата, защото ако мрежата се изпразни, при следващото пускане възникват нови аварии.
Домакинствата, които имат хидрофорни помпи, постоянно ползват от тази вода и ние съответно попълваме мрежата с това, което се използва, за да може мрежата да е пълна и при пускането на водата да няма проблем. Няма лошо някой да си сложи хидрофор, но това става все по-масово и би създало проблеми за вбъдеще.
– Означава ли това, че хидрофорите са причина за по-късното достигане на водата до по-високите етажи?
– Ще ви дам пример. Във водоема, когато водата е под два метра, не може да се създаде налягане за по-високите етажи. Ако налягането е спаднало и има вода до третия етаж, в това време ние събираме вода, за да се създаде налягане. В същото време обаче се изчерпва вода от мрежата, което колегите попълват. И вместо ние да съберем вода, за да я пуснем по-рано, ние чакаме във времето да се достигне определено ниво и да пуснем вода за всички. Не казвам, че хората не трябва да имат хидрофори, но колкото повече са те, толкова по-бавно ще достига водата до чешмите.
– Проблем за част от севлиевци се оказа фактът, че водата достига до чешмите им 2-3 часа след обявения за пускане час? Защо се случва това?
– След като се пречисти водата в Стоките, оттам тръгват два водопровода, единият е стоманеният за Севлиево, който стига до водоема над Сеннишкия път, а другият е етернитовият, който е бил направен на времето за Търново. Етернитовият водопровод захранва няколко наши и габровски села, а другият останалите села и града. Колегите от Стоките, когато пречистят водата, дават направление по тези водопроводи и я пускат. От Стоките до Севлиево е необходимо технологично време водата да пристигне и да почне да пълни резервоара. Ако няма достатъчно количество, дори да е пусната водата, тя не може да достигне горните етажи. Това е най-общо казано. Искам да подчертая, че ние разпределяме това, с което разполагаме. Не искаме да ощетяваме никой, това, което е постъпило в Пречиствателната, ние го разпределяме на хората, като естествено приоритет е градът, защото тук живеят повече хора, има много здравни заведения, училища и детски градини, без да искам да омаловажа хората по селата.
– Обяснете, г-н Бончев, какво означава намалено водоподаване?
– Намалено водоподаване имаме тогава, когато водата е пусната, но с по-ниско налягане. За да се напълни водоемът, трябва да постъпва повече вода, отколкото да излиза към града. Когато към града се ограничава изходът, ниските етажи и мази имат вода. В същото време, като влиза повече вода от Пречиствателната станция, водоемът се пълни и когато се стигне необходимото ниво, има вода за всички етажи. Затова се намаля водоподаването. Единият вариант е да се намали, а другият е водата да се спре напълно, но тогава вода ще черпят само хората с помпи и хидрофори.
– Ремонтът на довеждащия водопровод ли беше причината на 18 и 19 юни водата да бъде спряна?
– Да, на 18 и 19 юни изпълнителите на проекта на довеждащия водопровод подмениха и довеждащия водопровод от р. Росица, което не беше включено в проекта и затова искам да изкажа благодарността си към Община Севлиево. И двата водопровода влизат успоредно в Пречиствателната станция и имаше риск, ако бъде обновен само единият, да аварира другият. Затова бяха подменени и двата. Два дни хората работиха от сутрин до вечер и искам да им благодаря за това. Два дни в Пречиствателната станция не е постъпвала вода към Севлиево. Водоемът се изпразни още на първия ден и затова втория ден ние зависехме от това, кога те ще пуснат водата. Това стана в 20:30 ч. и водата достигна града през нощта, затова хората имаха вода чак на другата сутрин. Има моменти, в които не можем да прогнозираме точен час, но когато пристигне при нас водата, ние я пускаме. ВиК „Бяла“ няма интерес хората да нямат вода.
– Обиждат ли Ви коментарите в социалната мрежа?
– Не, мен не ме обиждат. Но прочетох някъде коментар, че някой нарочно спира водата, за да си прави гавра с хората. Това вече е налудничаво. Постоянно ми звънят различни хора, други идват на място и като им обясним каква е ситуацията, разбират, че нещата не зависят от нас. Хората са си в правото, но проблемът е на всички и малко или много и хората от общината, и моят екип, правим всичко възможно да подобрим качеството обаче това е скъп процес, за който е необходимо и много време.
ВиК поддържа водопровод от около 700 км. Доста голяма част е подменена, но останалата е много амортизирана, всеки ден се отремонтират аварии, а всичко това са разходи. Не можем да отделяме милиони и изведнъж всичко да стане за 2-3 месеца и проблемът да бъде решен. Но въпреки това работим по инвестиционната си програма, става бавно, но става.
– Да се стягаме ли за режим на водата през лятото?
– Засега положението е добре, но Балканът е обезлесен и няма какво да задържа влагата. Ако пък пече слънце две седмици, се засушава и ако не вали дълго време, кал и прах влизат в деретата и оттам в Пречиствателната. И пак не е добре, защото водата не може да се пречисти. Но пак искам да кажа, че каквото количество вода постъпи при нас, това разпределяме ние, не го крием никъде. Ние не произвеждаме водата, просто я разпределяме.