МИНКА МИНЧЕВА
Една от посоките, по които Габрово и Севлиево вървят заедно през последните години, е инвестицията в човешкия ресурс. Така зам.-кметът на Община Севлиево инж. Красимира Йорданова опроверга твърдението за продължаващото съперничество между двата града, изведено като лайтмотив в дискусията за бизнес средата в региона, която се проведе в четвъртък в Габрово. Събитието беше организирано от вестник „Капитал“ и “ICT Media”, с домакинството на Община Габрово и събра в Техническия университет заедно представители на бизнеса, общината, университета, неправителствени организации, работещи в областта на предприемачеството, медии. Програмата беше разделена в две сесии – „Стратегия и посока на развитие на Габрово“ и “Бизнес климатът в Габрово“.
Участници в първата сесия бяха кметът на Габрово Таня Христова, Томислав Дончев – заместник министър-председател на Република България, Александър Манолев – заместник-министър на икономиката, Красимира Йорданова – заместник-кмет на гр. Севлиево, Мартин Заимов – изпълнителен директор на „Регионален фонд за градско развитие“ АД, Николинка Хинкова – председател на Съвета на директорите на „ЛС тюбс“ АД.
Участниците говориха за възприемането на Габрово и Севлиево като една цяла екосистема, която трябва да се развива заедно и да си помага. Споменаха успешни проекти между двата града и обединението им в привличането и задържането на млади хора и квалифицирани кадри за нуждите на бизнеса. Кметът на Габрово отбеляза, че двата града вървят към едно общо ниво на развитие, без да се обезличават.
“През последните години двата града имат много общи неща помежду си, работят в една посока и тя е свързана, освен с икономическия ръст на икономиката и най-вече в инвестицията в човешки ресурс” – заяви инж.Йорданова, акцентирайки на един и от основните проблеми в областта. Тя потвърди мнението на кмета на Габрово Таня Христова, че много повече са действията, които обединяват двете общини, отколкото тези, които ги разделят.
“Ние в Община Севлиево приветстваме национално-значимите проекти, които трябва да се реализират на територията на региона като тунел под Шипка, АМ”Хемус”, защото си даваме сметка, че географското разположение на Севлиево и на Габрово ще осигурят на бизнеса от региона много по-бърз достъп до всички краища в страната и извън нея” – заяви още зам.кметът Красимира Йорданова.
Според зам.министърът на икономиката Александър Манолев фактът, че регионът има два развиващи се и силни икономически центъра, които се конкурират, е голям плюс.
Николинка Хинкова призова за намаляване на административната тежест, когато се наемат младежи на стаж и работа в предприятията. Според нея трудната процедура и многото документи спират фирмите да се насочат към работа с младежите. Томислав Дончев отбеляза, че в момента се работи за реорганизация на учебния процес и запознаване на учениците с принципа на работа на институциите и предприятията.
Сред повдигнатите теми и идеи бяха още развитието на туризма в региона, нуждата от 4-звезден хотел в Габрово, работата върху разнообразяването на туристическия продукт, стартъп средата в града и възможностите пред стартиращите бизнеси за финансиране чрез инвестиционни фондове и програма „Иновации и конкурентоспособност“, медийната среда.
Втората сесия – “Бизнес климатът в Габрово“ – беше водена от Георги Стоев, председател на УС на „Тракия Тех“, а в дискусиите участваха Калоян Иванов – СЕО на „АМК Задвижваща и управляваща техника“ ЕООД, Габрово, Владимир Тодоров – съосновател и CEО на „Графиксофт“ ООД, доц. д-р инж. Илия Железаров, заместник-ректор „Научноизследователска работа“, ТУ – Габрово. Те представиха постиженията на своите компании и Университета, говориха за съгласуването на учебните планове с нуждите на бизнеса и участието на ТУ – Габрово в пет от десетте Центъра за върхови постижения в България.
По време на събитието Иво Прокопиев, собственик на „Иконoмедиа“ АД говори за Дигиталната трансформация и предизвикателствата за бизнеса. Той очерта основните тенденции и технологии, които ще повлияят на живота в бъдеще – блокчейнът, виртуалната и добавена реалност, възобновяемите източници на енергия, 3D принтирането, нанотехнологиите, напредъкът на медицината, като тези тенденции си взаимодействат и ускоряват една друга. Според него, след няколко десетилетия, животът ни ще бъде различен, като ще изчезнат специалисти дори като лекарите и адвокатите.