Министерството на младежта и спорта издаде Бяла книга, в която са събрани младежки доброволчески инициативи – пример за изграждане на устойчиви партньорства и за споделяне на отговорност, за гарантиране на сигурно бъдеще и развитие на младите хора в България. Повод за гордост и радост е, че сред избраните кампании има и три от Севлиево. Две от доброволческите инициативи – „Лятна академия за креативност“ и „Пътуваща Младежка зона“ са на Младежка зона – Севлиево, а една е на ПГМЕТ „Ген. Иван Бъчваров“ – „Дари продукт“. Добрата новина пристигна в навечерието на Международния ден на младежта – 12 август.
Името на първата добра практика с адрес Севлиево е: „Лятна академия за креативност“, реализирана от Младежка зона и Община Севлиево. Нейна основна цел е да се създадат предпоставки младите хора от града на възраст 15-19 години да развият своята креативност като доброволци и да усъвършенстват личностните си качества. В програмата са включени шест обучения с теми: Работа в екип и лидерство; Ефективно общуване и решаване на конфликти; Правилно разпределение на времето; Емоционална интелигентност; Презентационни умения; Организиране на малки инициативи. В края на „Лятна академия за креативност“ се осъществи събитие под надслов „От идея до реалност“, на което младежите представиха своите идеи за инициативи и упражниха новите си умения за презентиране пред жури. Най-добре разписаната и представена инициатива получи финансиране. Част от Академията е и възможността за кариерна консултация в „Пет лесни стъпки за избор на професия и планиране на трудовата кариера“. „Лятна академия за креативност“ привлече 15 младежи на възраст 12-18 години. Младежите разписаха четири идеи, които представиха пред представители на различни институции и сдружения, и които ще бъдат финансирани и реализирани. Инициативата „Лятна академия за креативност“ може да се превърне в ежегодна дейност и част от младежките дейности на Община Севлиево.
Втората инициатива, включена в Бялата книга, е: „Пътуваща Младежка зона“, реализирана от Младежка зона и МКБППМН към Община Севлиево. Нейните цели са: ангажиране и осмисляне на свободното време на подрастващите на възраст 5-18 години; предоставяне на възможност за развиване на меки умения – за работа в екип, ефективно общуване и умения за презентиране; запознаване на децата и младежите с алтернативи за свободното време и среда за развиване на комуникативните, интелектуалните и творческите им възможности; насърчаване на диалога, толерантността, сътрудничеството между подрастващите; превенция на асоциалното поведение на малолетните и непълнолетните. В рамките на 60 до 90 минути младежи на възраст 15-18 г. разясняват, насочват и играят игри на открито с деца на възраст 5-11 години на различни места в града и оживените села около Севлиево. Инициативата обхвана пет села и бе реализирана в четирите големи парка през лятната ваканция на 2018 г. и 2019 г., а през 2022 г. само три пъти в рамките на града. „Пътуваща Младежка зона“ е инициатива, която по своя характер е осъществима както в малък, така и в по-голям мащаб. Опитът ни подсказва, че ваканционните месеци са най-удачният вариант за реализирането й. Инициативата е подходяща за ежегодна реализация и е част от календарната програма на Младежка зона и МКБППМН към Община Севлиево.
В изданието на мира място и добрата практика: „Дари продукт“, реализирана от Училищен ученически съвет на ПГМЕТ „Ген. Иван Бъчваров“. Основната й цел е да насърчи младите хора да бъдат социално ангажирани и милосърдни, да осмислят ефективността си като група и да приобщят своите родители към училищни дейности и каузи. Ежегодно Училищният ученически съвет инициира благотворителна кампания под мотото „Дари продукт“, в рамките на която паралелките се организират и подготвят пакети с хранителни продукти за самотни възрастни хора и социално слаби семейства. Всеки от класовете подготвя пакет/и с хранителни продукти, картичка, коледен сувенир, детска играчка и/или книжка. Учениците сами се организират за събирането на средства, закупуването на продуктите и подготовката на подаръците. Част от учениците лично посещават възрастните хора, на които предоставят пакет с продукти. Останалите пакети се предоставят на Домашния социален патронаж, който разпределя пакетите за хора, нуждаещи се от подкрепа в навечерието на Коледните празници. Инициативата е желана и чакана от младите хора. Тя се случва традиционно по повод Коледните празници. Учениците с емоция и грижовност сами отделят време и енергия, за да стигнат пакетите с продукти до хората в нужда, да поговорят с възрастните, които посещават в домовете им, и със служителите от Домашния социален патронаж за хората, които ще зарадват по повод празниците. Паралелките често подготвят два и повече пакети, за да достигнат те до повече нуждаещи се.
Чрез своите каузи и кампании всички млади хора допринасят за създаването на настоящата Бяла книга за младежко доброволчество! Именно те са тези, които имат енергията, творческия заряд и инициативността да предизвикат позитивна промяна и да направят България още по-привлекателно място за живеене.
Книгата цели да популяризира доброволчеството сред младите хора, а и да подчертае съществената му роля в ежедневието на гражданите на България. Доброволчеството е сила и важна част от структурата на всяко едно обществото. В световен мащаб то продължава да бъде важно средство за оформяне и насърчаване на общественото и личностното развитие. Допринася и за постигане на устойчивото развитие в различните му измерения, което отваря допълнителни и разнообразни полета от възможности.
“Всяко общество има нужда да види как младите хора успяват в живота, а доброволчеството е невидимата нишка на ангажираност, съпричастност и уважение, което сплотява и очовечава една общност. Няма по-силен устрем от това да помогнеш и от това да чуеш думата „благодаря“. Доброволчеството е постъпка на човечност, на разбиране и съпричастност. Надяваме се, че Бялата книга за младежко доброволчество ще се превърне в символ на доброта, човечност и обществена ангажираност, за да бъде България едно по-добро място за живот през 21 век!”, казват издателите на книгата – Министерството на младежта и спорта.