“30 юли 2023, храм „Св. Прор. Илия“, около 10:30 сутринта. Отпуст и край на светата литургия. Предстоятелят на храма – отец Спас сърдечно и прочувствено благодари на певците и тогава се случи нещо, което не сме виждали в български храм – всички богомолци, намиращи се в църквата, се обърнаха към балкона и изразиха преживяванията си с аплодисменти. Слязохме бързо при тях и долу ни посрещнаха лица, облени в сълзи и огрени от усмивки и духовна радост. Няма да описваме думите на поздравленията. Преживяното по време на службата беше видно“, споделят развълнуваните изпълнители от формация „Мелос“.
Освен песнопенията в храма, певците от Севлиево бяха участници и ръководители на проект „Пътуващо ателие“. Той бе реализиран с финансовата подкрепа на Национален фонд „Култура“ по Програма за възстановяване и развитие на организации в областта на любителското творчество 2022.
Преди няколко месеца ръководителката на формация „Мелос“ – Олга Цветкова, се обърна с молба към Елица Христова, създадените от нея пътуващи ателиета да посетят Севлиево и да работят и с нейните два състава към НЧ „Развитие – 1870“: камерен хор „Хоталич“ и формация „Мелос“. Ръководителите на ателиетата – д-р Христова, Георги Попов и Иво Янев се отзоваха с удоволствие, защото участниците от Севлиево са много ентусиазирани, мотивирани и трудолюбиви.
Първите резултати от съвместната работа бяха представени на ежегодния фестивал „Гергьовски песенни празници“, от 5 до 7 май 2023 г. в Елена. Последните работни срещи се осъществиха след като певците от „Мелос“ се бяха завърнали от успешно турне във Франция. Там имаше добри условия за изява – зала, въодушевени певци, красив център на града, прекрасна атмосфера. Реакцията на участниците по отношение на звукоизвличане, ансамбловост, дикция, интерпретация и ред други компоненти беше впечатляващо бърза и вдъхновяваше преподавателския процес.
„От тук нататък продължава работата и усилията към усъвършенстване на всеки отделен певец и на ансамбъла. Част от певците се включиха и в ателието за музикални технологии като участваха в осъществяването на документалните записи и тяхната обработка както по време на фестивала в Елена, така и на празничната литургия в Севлиево. Надяваме се нивото и продукцията да продължат да повишават своето качество и занапред“, споделят още изпълнителите.
Британските студенти по археология участваха в музикално ателие
Семинар на вокална формация „Мелос“ с младите археолози от Великобритания се проведе в края на изминалата седмица. Неговата тема бе „Ортодоксалната музика в контекста на църковното културно наследство и битуването й през вековете“. Този проект бе осъществен съвместно с Исторически музей – Севлиево и ВФ „Мелос“ към НЧ „Развитие – 1870“.
В Музикалното ателие освен лекция по темата бе демонстриран и богат илюстративен певчески материал. Предоставена бе възможност гостите практически да се докоснат до това изкуство, да дискутират, да задават въпроси и изразяват мнение. Специални адмирации заслужават организаторите на това културно събитие, което се превръща в интересна традиция и форма на сближаване.
Припомняме, че студентите са в Севлиево по програма „Еразъм+“ в сътрудничество с Грампус (Великобритания) и сдружение „Деветашко плато“.
Концертно турне в Ница
На 10 и 11 юни т.г. формация „Мелос“ при читалище „Развитие – 1870“, в състав Олга Цветкова, Жозе Понзоне и Катерина Николаева, участва в Седмица на славянската култура, организирана в Музея за изящни изкуства Jules Cheret в гр. Ница, Франция. Там бяха изнесени два концерта пред публика от стотици зрители. Прозвучаха песнопения от музикалната православна съкровищница на почти всички национални школи. Като изненада и завършек бяха включени и няколко български народни песни, специално обработени от Жозе Понзоне.
Двата концерта продължиха повече от предварително предвидените 1 час и 15 минути, защото хората от публиката искаха да чуят още. Музиката докосна сърцата им.