РУЖА ЛЮБЕНОВА
Темата за домашното насилие, извикала на площадите хиляди на протест, си има и своите севлиевски „примери”. И то не един. Днес ще ви разкажем за последния, минал през залите на районния съд в Севлиево.
На 26 юли т. г. съдът заседава по делото на 44-годишния И. С. С. , подсъдим за неизпълнение на заповед за защита от домашно насилие. А тя била издадена на 12 май т. г. и задължавала И. С. С. „да се въздържа от извършване на домашно насилие” спрямо бившата му и детето им.
Но на 4 юни т. г. около 20,20 ч. на паркинга пред МБАЛ „Д-р Стойчо Христов“ подсъдимият „извършил непристойни действия, грубо нарушаващи обществения ред и изразяващи явно неуважение към обществото – пише в документите по делото. – Хванал за косата Д…, която се намирала на предна дясна седалка в лек автомобил марка „Опел“… и се опитал да я издърпа извън автомобила, нанесъл й удари – шамари в областта на лицето и главата, при което счупил очилата й, счупил предното дясно странично огледало на автомобила и подлакътника на седалката”, отправил спрямо жената и нецензурни реплики. „Взел дамската й чанта и извадил от него мобилния й телефон и направил опит да скъса намиращите в чантата документи…”, пише в съдебния протокол. Направил го пред очите на малкото им дете. А когато дошли полицаи от Районното управление в Севлиево, мъжът не се подчинил и на тях. „Деянието е съпроводено със съпротива срещу орган на властта изпълняващ задължения по опазване на обществения ред” – не изпълнил нарежданията им да върне мобилния телефон на битата жена и да преустанови агресивното си поведение спрямо нея. И всичко това станало в условията на опасен рецидив – И. С. С. бил осъждан и преди за други деяния.
След малко повече от месец рецидивистът застана пред севлиевския съд по две обвинения – за неизпълнение на заповед за защита от домашно насилие и за хулиганство. В началото на заседанието бе обявено, че адвокатът му и прокуратурата са сключили споразумение. Според него И. С. С. трябваше да се признае за виновен и в двете деяния и той го стори пред съда. В крайна сметка за неизпълнението на заповедта за защита от домашно насилие И. С. С. получи „пробация” – шест месеца задължителна регистрация по настоящ адрес, два пъти седмично явяване и подписване пред пробационен служител и шест месеца периодично да се среща с пробационен служител.
По второто обвинение – за хулиганство, му дадоха три месеца затвор при първоначално строг режим. Иначе тестът на чл. 325 в Наказателния кодекс е категоричен: „Който извърши непристойни действия, грубо нарушаващи обществения ред и изразяващи явно неуважение към обществото, се наказва за хулиганство с лишаване от свобода до две години или с пробация, както и с обществено порицание.”
Но когато става дума за опасен рецидив наказанието скача на „ лишаване от свобода от една до шест години”. В случая с И. С. С. обаче са отчетени многобройни смекчаващи вината обстоятелства и наказанието е слязло на минимума. По–малко от това – няма накъде, коментираха юристи.
Районният съд в Севлиево е одобрил споразумението като „непротиворечащо на закона и морала” и от момента след подписването му от страните наказанието е влязло в сила, без право на обжалване.
В случая подсъдимият И. С. С. се е възползвал от „мекостта” на закона, приложена в споразумението с прокуратурата. Надеждата е да е оценил това и да си е дал сметка, че подобни деяния не водят до нищо добро, а и търпимостта на обществото към прояви на всякакъв вид насилие силно взе да намалява.