Масови проверки за спазването на противопожарните мерки на територията на природните паркове извършват екипите на горските структури в цялата страна. Те са подготвили листовки с правилата по време на пожароопасен сезон, които раздават на туристите.
В парковите територии има регламентирани огнища за палене на огън, но дори и на регламентираните за целта места гражданите не трябва да си тръгват, докато не се уверят, че огънят е напълно изгасен.
Съгласно разпоредбите на Закона за горите глоби се налагат при паленето на огън на открито на разстояние по-малко от 100 метра от границите на горските територии, както и за палене на огън в горски територии извън определените зони от държавните горски и ловни стопанства. За физическите лица глобата е до 500 лева, а предвидената имуществена санкция е до 1000 лв.
При нарушения на разпоредбите за защита на горските територии от пожари, в случай че деянието се определи за престъпление, отговорност за него може да се търси и по Наказателния кодекс. Той предвижда до 8 години затвор за причинен пожар в гората и до 10 години за инцидент, причинил щети в защитени територии.
СЦДП апелира за спазване на противопожарните правила
Четири низови горски пожара са регистрирани на територията на Северноцетрално държавно предприятие – Габрово от началото на годината до средата на месец юли. Засегнати са общо 14 дка, от които 13 дка широколистни гори. Броят на пожарите в посочения период е в пъти по-малък в сравнение със същия период на миналата година. В потушаването им са взели участие 24 служители и 7 коли на СЦДП, 14 пожарникари, 3 доброволци и 6 пожарни коли.
Средногодишно огнената стихия на територията на СЦДП засяга около 1000 дка горски територии. Според специалистите в предприятието съществуват два пика на пожарите – пролетен и летен. Причините за пролетния пик са най-вече умишлени запалвания на пасища, мери и терени със сухи треви, граничещи с горски територии. При летния пик основните причини са същите, като се включват и непредумишлени запалвания от работници в гората, земеделци, туристи, гъбари и др. Пожарите през летния сезон са благоприятствани от по-високите летни температури и продължителни засушавания. Затова в разгара на активния пожароопасен сезон Северноцентрално държавно предприятие апелира за спазване на противопожарните правила и напомня, че паленето в гората е забранено, освен на обозначените за това места.
Ежегодно СЦДП извършва редица дейности за намаляване риска от пожари в горските територии: поддържане на минерализованите ивици чисти от тревна растителност, сформиране на специализирани групи за пожаронаблюдения, обход и патрулиране на територията на горските и ловни стопанства, почистване на просеките от вършина и леснозапалими материали, поставяне на предупредителни противопожарни табели на видими места и много други. Във всички териториални поделения на СЦДП в областите Габрово, Велико Търново, Русе, Силистра и Разград са утвърдени годишните оперативни планове с мерките за превенция и защита на горите от пожари. Противопожарната техника на предприятието е в пълна готовност да реагира при възникване на запалвания. Съгласно действащите планове за защита от пожари всяка година се извършва поддържане на съществуващите и направа на нови лесокултурни прегради и минерализовани ивици. До средата на 2023 г. са направени 60 281 линейни метра минерализовани ивици, 86 040 линейни метра лесокултурни прегради, 933 090 линейни метра бариерни прегради, като тези дейности се изпълняват основно със работници и техника на СЦДП.
Агенцията по горите с апел: Нека не допускаме пожари да унищожават българските гори!
Да бъдем отговорни и бдителни!
„Едно невнимание, неизгасена цигара, запалване на огън на нерегламентирано място струва много усилия на лесовъдите и горските служители, които са отглеждали години наред една гора. Нека уважаваме трудът на тези хора, които не рядко рискуват и живота си, спасявайки гората!“, призова инж. Стоян Тошев, изпълнителен директор на Изпълнителната агенция по горите (ИАГ), във връзка с високите среднодневни температури и увеличения риск от възникване на горски пожари. Изпълнителна агенция по горите отправя апел към всички граждани да проявяват изключителна отговорност и бдителност!
Статистическите данни сочат, че повече от 90% от пожарите в горите са възникнали поради небрежност, човешко действие или бездействие! Напомняме, че по време на пожароопасния сезон, който е обявен в цялата страна, е забранено паленето на открит огън в гората и извършването на огневи работи на разстояние, по-малко от 100 м от границите на горските територии, освен на обособените и обозначени за тази цел места. От Министерство на земеделието и храните и Изпълнителна агенция по горите са предприети необходимите действия и извършени мероприятия, с цел превенция и опазване на горите от пожари. Завишен е контролът върху движението на автомобили, техника и хора в горските територии на страната.
Специализирани групи за гасене на горски пожари, както и автомобилите за първоначални действия за тяхното потушаване, са в постоянна готовност за оказване на съдействие на служителите от Пожарна безопасност и защита на населението.
От началото на 2023 г. до настоящия момента у нас са възникнали общо 135 пожара, опожарили 5 535 дка горски територии, като в т. ч. на площ от 89 дка горите са засегнати от върхови пожари. Разрастването на пожарите става много бързо, а овладяването и гасенето им – изключително трудно! Огнената стихия нанася щети и унищожава горската растителност, дивеча и неговите местообитания. Възобновяването им е трудно и изисква години труд и време.
Отново призоваваме всички граждани за отговорност при опазването на природата от пожари, за да защитим и пазим живота и здравето на хората, които се грижат за потушаването им.
„При забелязване на пожар незабавно се обадете на тел. 112, тъй като предприемането на своевременни действия по потушаването му значително намалява размера на причинените щети – материални и екологични“, апелират от ИАГ.