По идея на Съюза на офицерите и сержантите от запаса (СОСЗ) в Севлиево бе организирано тържество по повод 145-ата годишнина от създаването на Българската армия. Това бе причината в четвъртък преди обед в парк „Казармите“ да се съберат членове на Съюза, представители на Военно окръжие – Габрово, началниците на местните Полиция и Пожарна – гл. инспектор Красимир Колев и гл. инспектор Христо Банков, представители на Община Севлиево, директорът на Историческия музей – Ивета Миленова, и др.
Пред паметника на загиналите севлиевци във войните за обединение и защита на родината думи на благодарност отправиха експертът в офиса за военен отчет в Община Севлиево о.з. Николай Мерджанов, началникът на Военно окръжие – Габрово – подполковник Кристиян Гранджан и неговият заместник майор Георги Георгиев.
Те припомниха, че Българската армия е създадена под наименованието Българска земска войска от българското опълчение на основата на „Временните правила за Българската земска войска“ от 25 април (7 май по нов стил) 1878 г. и със заповед No1 от 8 юли (20 юли по нов стил) 1878 г. на руския императорски комисар княз Александър Дондуков-Корсаков. Щабът на войската по това време се намирала в Търново. На 10 юли (22 юли по нов стил) 1878 г. със заповед No3 отново на Дондуков-Корсаков, 12-те пехотни дружини от българското опълчение са преименувани в дружини на Българската земска войска. На 18 ноември 1878 г. с указ на княз Александър Батенберг I, е създадена служба „Въоръжение“. От 17 декември 1879 г., когато влиза в сила Привременното положение за Българската войска, тя се преименува Българска войска, а по-късно – армия.
Те апелираха, че днес трябва да си спомняме как блестящо бе защитен смелият акт на Съединението на българите при Сливница, Драгоман и Видин. Българската армия е завоювала неувяхваща бойна слава при Люлебургаз, Чаталджа и Одрин в Балканската война, в Първата световна война при Дойран и Тутракан. В последния период на Втората световна война – с победите си при Крива паланка, Страцин, Драва и Мур, Българската армия даде своя важен принос за победата на Антихитлеристката коалиция и допринесе за запазване на териториалната цялост на България.
„Българският народ пази в своята историческа памет безчет подвизи и имена на герои. Хилядите войнишки паметници, възстановени поддържани с всеотдайния труд на родолюбивото българско общество, изразяват нашата почит към храбрите български войни.
Днес сме се събрали да сведем глави в знак на дълбока признателност към хилядите достойни български войни, които записаха в нашата история безброй победоносни битки по бойните полета на няколко войни. С увереност можем да кажем, че вековната връзка между народ и армия е здрава и устойчива. Нашият народ обича и уважава армията си, за което говори високото доверие, с което се ползва в обществото Въоръжените сили.
Приоритет в дейността на Въоръжените сили остава защитата на суверенитета и териториалната цялост на Република България. Можем д кажем, че армията изпълнява конституционните си и съюзнически задължения в колективната система за сигурност на НАТО и Европейския съюз.
Днес сме длъжни да потвърдим, че нашите Въоръжени сили и БА изпълняват поставените им задачи, въпреки трудностите.
Пожелавам крепко здраве и много успехи във всяко едно начинание на всички българи. Да живее и пребъде БА. Бог да пази България“, каза в словото си майор Георгиев.
В края на тържеството гостите на събитието поднесоха цветя и венци пред мемориала в парк „Казармите“.