Ивета Миленова – директор на Исторически музей Севлиево
155 години от огъня, в който изгоряха войводите Хаджи Димитър и Стефан Караджа и техните четници, но който разпали отново искрата на надеждата за свобода. Това беше една от искрите, запалили няколко години по-късно огъня на Априлското въстание, разгорял се силно в тогавашната Севлиевска кааза.
През лятото на 1868 г. близо до Севлиево преминала четата на Хаджи Димитър и Стефан Караджа. Сред населението се понесла мълвата за третата битка с поробителите при Дълги дол и особено последвалата я четвърта в м. Канлъдере, близо до Вишовград. За тези събития се отнася и приписка в старо Евангелие, която съобщава за убитите и заловени четници, като добавя с надежда: „Но и от турската войска паднаха много.“
По спомени на стари севлиевци, доживяли Освобождението, това е едно от събитията, които още от началото на столетието на няколко пъти разтърсвали из основи битието и съзнанието на българите в нашия Севлиевски край.
Една от първите задачи на севлиевското опълченско дружество „Лев“ след Освобождението е въздигането на два монументални паметници, единият от които е паметникът в м.Канлъдере. Той се издига на мястото на битката, в която губят живота си около 30 смели мъже, а легендарният Стефан Караджа е заловен, след като е пронизан със седем куршума.
В памет на войводите и всички юначни българи, които ги последвали, днес искам да припомня за един от четниците – Тодор Асенов. Тодор Хаджиниколов Асенов е брат на войводата Хаджи Димитър. Роден е през 1843 година в Сливен. Участва във всички битки на четата до планинския район в близост до село Дебел дял. Оцелелите четници се изтеглят, последвани от турска потеря към билото на Балкана, където посреща геройската си гибел и Хаджи Димитър. В едно от сраженията Тодор Асенов е тежко ранен. С риск за живота си един смел българин от селото, Братован Тодоров се опитва да му помогне. Не успява и единственото, което може да направи е, с риск за живота си, да се погрижи за мъртвото му тяло и да го погребе в собствения си имот. Това му коствало няколко години в турски затвор, където едва не загинал, но носил белезите на тъмницата до края на живота си. На това място сетне Братован Тодоров и близките му издигнали паметник, увенчан с кръст. След 100-годишнината от смъртта на Тодор Асенов старият паметник е разрушен и на негово място властите поставят нова скулптурна фигура.
Вече е публикувана подробна програма за организиран от Инициативен комитет Девети национален поход „По бойния път на четата на Хаджи Димитър и Стефан Караджа“. Той ще се проведе от 16 до 18 юли 2023 година. Едно от местата, на които участниците в похода ще се поклонят е паметникът на Тодор Асенов край Дебел дял, където на 17 юли, понеделник, от 14 часа драматичните събития ще бъдат пресъздадени с възстановка.
Тук е мястото да отбележим, че поклоненията на този паметник не биха били възможни без постоянната грижа на един патриот, правнук на героя Братован Тодоров, доктор Петър Стефанов. Той се грижи за сравнително трудно достъпното място, където е издигнат паметника, редовно почиства храстите и коси тревата. Преди няколко години докторът възстановява по спомени на дядо си и по запазени снимки стария паметник с кръста, издигнат на мястото от предците му след Освобождението. Разбира се, д-р Стефанов, един истински и достоен българин, върши това напълно безвъзмездно – в памет на загиналия Тодор Асенов, на своя прадядо, който положил грижи и погребал четника, и за вечна слава на героите. Дълбок поклон!?
На 16, 17 и 18 юли 2023 г. ще се проведе за девети пореден път поход „По бойния път на четата на Хаджи Димитър и Стефан Караджа“
Подробна програма с маршрут, по дни и часове, както следва:
16 ЮЛИ, НЕДЕЛЯ
Тръгване на превозните средства (автобус, леки коли) в 5.30 часа от площад „Хаджи Димитър“, гр. Сливен. Предвижда се едно спиране за 20 мин. след Велико Търново, при бензиностанция край с. Поликраище.
9.00 часа. Пристигане на брега на р. Дунав край село Вардим. Полагане на венци. Кратък разказ на историк. Панихида. Обща снимка. (Тези действия, по подразбиране, се реализират при всички паметници оттук до края на Похода и ще се отбелязват с думите Отдаване на почит).
11.30 часа. Пристигане в село Хаджидимитрово. Отдаване на почит към четниците в центъра на селото до Старата круша.
13.30 часа. Отдаване на почит в село Караисен, в м. Караисенските лозя.
15.45 часа. Пристигане в село Горна Липница. Отдаване на почит в местността Карапановата кория.
17.15 часа. Пристигане в село Вишовград. Отдаване на почит пред пантеона в м. „Дълги Дол“.
19.15 часа. Настаняване за в м. Канлъ дере за яечеря и почивка.
17 ЮЛИ, ПОНЕДЕЛНИК
8,30 часа. Отдаване на почит в м. Канлъ дере.
9,30 часа. Отдаване на почит в село Вишовград: при Пантеона и пред паметната плоча на свещеник Балчо Колев
12.00 часа. Отпътуване към село Дебел Дял над гр. Севлиево.
14,00 часа – отдаване на почит към Тодор Асенов, брат на Хаджи Димитър, възстановка край паметника.
16,00 часа – Отпътуване към м. Бузлуджа
18.00 часа. Пристигане в м. Бузлуджа, настаняване в старата в хижа и палатки. Вечеря в хижа „Диана“
18 ЮЛИ, ВТОРНИК
8.00 часа. закуска.
9.00 часа – отдаване на почит пред мемориала в чест на четата.
12.00 часа. Настаняване в превозните средства и през гр. Казанлък, гара Чумерна и село Бяла. Отпътуване към м. Агликина поляна.
14.30 часа. Отдаване на почит пред паметника в м. Агликина поляна, предвиждана за сборен пункт за бъдещата всенародна армия. Рецитация на стихотворение в чест на Апостола на свободата Вдсил Левски, по повод на рождения му ден.
16.00 часа. Потегляне към гр. Сливен.
17,30 часа. Установяване на превозните средства на пл. „Хаджи Димитър“. Поднасяне на венец пред паметника на Хаджи Димитър. Обща снимка на участниците в Похода.
18,00 часа. Край на Похода.