По предварителни данни на Националния статистически институт наетите лица по трудово и служебно правоотношение в област Габрово към края на март 2023 г. се увеличават с 0.1% спрямо края на декември 2022 г., като достигат 39.0 хиляди. Спрямо края на четвъртото тримесечие на 2022 г. най-голямо намаление на наетите лица се наблюдава в икономическа дейност „Хотелиерство и ресторантьорство”, а най-голямо увеличение е отчетено в „Строителство”.
В структурата на наетите лица по икономически дейности най-голям е относителният дял на наетите по трудово и служебно правоотношение в дейностите „Преработваща промишленост“ и „Търговия, ремонт на автомобили и мотоциклети“ – съответно 46.7% и 10.9%.
В края на март 2023 г. в сравнение със същия период на 2022 г. наетите лица по трудово и служебно правоотношение се намаляват с 0.5 хил., или с 1.2%. Най-голямо намаление на наетите се наблюдава в икономическите дейности: „Административни и спомагателни дейности“, „Търговия; ремонт на автомобили и мотоциклети“ и „Създаване и разпространение на информация и творчески продукти; далекосъобщения“.
Средната брутна месечна работна заплата за януари 2023 г. е 1 515 лв., февруари – 1 492 лв., и за март – 1 545 лева.
През първото тримесечие на 2023 г. средната месечна работна заплата в област Габрово e 1 517 лв. и намалява спрямо четвъртото тримесечие на 2022 г. с 1.4%. Икономическата дейност, в която е регистрирано най-голямо намаление е „Създаване и разпространение на информация и творчески продукти; далекосъобщения“, а най-голямо увеличение е регистрирано в „Строителство“. През първото тримесечие на 2023 г. средната месечна работна заплата нараства с 10.7% спрямо същия период на 2022 г., като най-голямо e увеличението в икономическите дейности „Строителство“, „Професионални дейности и научни изследвания“ и „Култура, спорт и развлечения“.
Икономическите дейности с най-високо средномесечно трудово възнаграждение на наетите лица по трудово и служебно правоотношение през първото на 2023 г. са:
„Създаване и разпространение на информация и творчески продукти; далекосъобщения“ – 2 823 лева
„Професионални дейности и научни изследвания“ – 1 798 лева
„Производство и разпределение на електрическа и топлинна енергия и на газообразни горива“ – 1 780 лева.
Най-нископлатени са били наетите лица в икономическите дейности: „Хотелиерство и ресторантьорство“ – 748 лева, „Административни и спомагателни дейности“ – 875 лева, „Други дейности“ – 903 лева.
Спрямо същия период на предходната година средната месечна работна заплата през първото тримесечие на 2023 г. в обществения сектор нараства с 9.6%, а в частния – с 11.0%.
В сравнение с останалите области на страната, по показателя средна брутна месечна работна заплата област Габрово се нарежа на осмо място в страната след София (столица), София (област), Стара Загора, Варна, Враца, Пловдив и Русе.