Петимата специалисти от съдебно-психиатричната експертиза неизвестно защо не се явиха на съдебното заседание на 3 юли, отложиха делото за 2 октомври
РУЖА ЛЮБЕНОВА
Безрезултатно беше заседанието на великотърновският Апелативен съд на 3 юли т. г., когато трябваше да заседава по делото на 43-годишния Даниел В. М. от Севлиево, посъдим за убийството на двегодишната си дъщеричка. Причината – петимата вещи лица от комплексната съдебно-психиатрична експертиза нито се явиха, нито уведомиха съда защо липсват. Това неуважение им докара по 100 лева глоба на всеки, а самото дело беше отложено за 2 октомври т. г. Както е известно, съгласно Закона за съдебната власт съдилищата в България излизат в съдебна ваканция от 15 юли до 1 септември, всяка година. По това време не се провеждат планирани съдебни заседания, а се гледат само наказателни дела за определяне на мярка за неотклонение, дела по бързото съдопроизводство, за издръжка и др.
Ще припомним, че на предишното заседание на ВТАС, на 15 май, адвокатът на Даниел поиска да му бъде направена нова съдебно-психиатрична и психологическа експертиза. Подсъдимият обжалва там доживотната си присъда, произнесена на 21 ноември м. г. от габровския Окръжен съд. Тогава Даниел В. М. беше признат за виновен „че на 4 февруари 2021 г., около 10.00 часа, в гр. Севлиево, в жилището си на улица „Отец Паисий“, умишлено умъртвил малолетната си рождена дъщеря Б. Д. М. (р. 2018 г.), която се е намирала в безпомощно състояние (чрез направен разрез отпред и напречно на шията на детето с върха на нож), като след около пет минути тя е починала от тежката и несъвместима с живота остра кръвоносна загуба.” Присъдата му бе доживотен затвор, което наказание да изтърпява при първоначален специален режим. Адвокатът му обаче написа жалба до по-горната инстанция – ВТАС.
На 3 юли т. г., петте вещи лица – дали заключения за психическото състояние на подсъдимия пред габровския Окръжен съд, трябваше да бъдат разпитани повторно, но, както стана ясно, те не се явиха. Съдът очакваше от тях повече яснота и тогава щеше да прецени дали да назначи исканите нови две експертизи – съдебно-психиатрична и психологическа.
Адвокатът на подсъдимия иска доживотната му присъда да бъде отменена и да бъде постановена нова. С нея „подсъдимият да бъде оправдан поради наличието на хипотезата на чл. 33 ал. 1 от Наказателния кодекс (действие в състояние на невменяемост) или алтернативно, в случай, че съдът приеме, че подсъдимият е виновен – да измени наказанието „доживотен затвор“ с „лишаване от свобода“ за определен срок.