МАЯ ГАНЕВА
Постоянна ретроспективна фотоизложба бе открита до часовниковата кула в града ни. Експозицията съдържа 10 фотографии с интересна информация за най-стария архитектурен паметник в Севлиево не само на български език, но и на китайски, английски, немски и руски език. Събитието предшества празниците на града ни. То събра на едно място десетки – млади и по-възрастни севлиевци. Изложбата бе открита от кмета на града д-р Иван Иванов, Мирослав Марков – управител на „М-Прес“ чиято е идеята за ретроспекцията, и от директора на Историческия музей – Найден Петров.
„Часовниковата кула е била свидетел на всички исторически събития, случили се през втората половина на 18-и, целия 19-и, 20-и, и началото на 21 век. Тя е една от първите часовникови кули, построени в земите на османската империя“, каза в словото си Найден Петров. В подножието на един от символите на Севлиево той разказа неговата история. Построена е през 1779 г., а датата на арабски е изписана на ключовия камък на каменната й част, а на самата камбана е отлята датата по нашето летоброене – 1775 г. Оттогава, та до днес, часовниковата кула се превръща в градска забележителност и неизменен елемент от живота на севлиевци, които старателно се грижат за нея през годините. Като важни новини в общинските вестници през 1911 г., 1924 г. и 1965 г. се публикуват съобщенията, че е правен ремонт или е поправян часовниковият механизъм. Преживяла и пожар, сградата е обявена за архитектурен паметник на културата.
Инициаторът и един от основните изпълнители на проекта за изложбата Мирослав Марков благодари на Община Севлиево за протегнатата ръка и за възможността да сбъдне тази своя мечта. „Радвам се, че тази изложба стана повод за родолюбива среща на тези, които обичат Севлиево. Реализирането на тази идея е важно, защото това е най-старата обществена сграда в нашия град – с 240-годишна история, и като граждани на Севлиево ние сме длъжни да поддържаме нашите исторически паметници. Вярвам, че тази изложба е само началото на поредица от предстоящи действия в тази посока”, каза в заключение Марков. Той изказа специална благодарност на своите служители, помогнали за реализацията на изложбата, на Петко Хинов, превел текста на китайски език, Наташа Колева – превело го на руски език, на Стоян Костадинов, Пенка Илиева и Айчетин Чаушев, на служителите от Историческия музей и др. „На мен се падна честта да открия тази изложба и съм изключително щастлив, защото часовниковата кула е най-старата сграда в нашия град и неслучайно намира място в герба ни”, каза кметът на общината д-р Иван Иванов. Той благодари на всички, които със съвместни усилия успяват да реализират този проект. „Благодаря на г-н Мирослав Марков, който не само беше първият човек, който дойде да сподели тази идея, но е и основният й изпълнител. Каквото беше необходимо от страна на Общината, за да изглежда по-добре районът около часовниковата кула, ние го направихме. Заедно обсъдихме визията и мисля, че се получи много добре”, сподели още д-р Иванов и с нескрито вълнение се обърна към съгражданите си: „Благодаря ви, че сте довели и децата си, защото те трябва да знаят историята на нашия град, за да я съхранят и за поколенията напред”.