ПРОЛЕТНО-ЛЕТНИЯТ СЕЗОН Е ЛЮБИМО ВРЕМЕ ЗА РАЗХОДКА В ГОРАТА НА МНОГО ХОРА, НО И ПЕРИОД, В КОЙТО ОБИКНОВЕНО МЕЧКИТЕ ИЗЛИЗАТ ДА СИ ТЪРСЯТ ХРАНА. Съвпадението увеличава шанса за среща между човека и четириногото и крие риск от нападение, което може да коства много на ентусиастите, ако не знаят как трябва да реагират. От Регионалната инспекция по околната среда и водите във Велико Търново излязоха с препоръки за поведение при среща с едрия хищен бозайник, подготвени от организацията за диви животни WWF България, които са публикувани и на сайта й.
Природозащитниците обясняват, че обикновено мечките избягват хората и предпочитат да обитават спокойно горските местности. Наблюденията показват, че ако четириногите чуят човешки гласове, сами ще се отдалечат. Затова е груба грешка, ако ентусиастите започнат умишлено да вдигат шум или пък да използват пиратки или бомбички, за да отблъснат животното.
Подобни постъпки имат обратен ефект и ще го провокират да реагира агресивно.
„Ако видите мечка, не се приближавайте до нея. Скъсяването на дистанцията е предпоставка за инциденти. Не подхвърляйте храна! Мечките лесно се учат от „положителния“ опит и привикват към достъпна храна. Но те и други диви животни, които са хранени от хора, могат да станат агресивни и опасни и това в крайна сметка да доведе до тяхното отстраняване от институциите. Отдалечете се бавно и спокойно. Най-добре е да се върнете по пътя, по който сте дошли“, гласят част от препоръките.
Еколозите съветват да запазите спокойствие, ако мечката ви е забелязала, и да се отдръпнете бавно от полезрението й. Ако тя се изправи на задните си крака, не означава задължително, че е агресивна, защото това е форма на комуникация, с която тя демонстрира сила или любопитство.
Ако мечката започне да издава звуци или изглежда враждебна, продължете да се отдалечавате бавно, но в никакъв случай не трябва да бягате. Това ще я накара да ви възприеме като плячка.
ОТ WWF АКЦЕНТИРАТ, ЧЕ СЛЕДВА ДА БЪДЕТЕ ОСОБЕНО ПРЕДПАЗЛИВИ, АКО ВИДИТЕ ЖЕНСКА С МАЛКИ.
„Никога не заставайте между майката и нейните мечета и не се опитвайте да се приближите до тях! Вероятността за нападение се увеличава значително, ако мечката ви възприеме като заплаха за малките си. Ако видите самичко мече, не правете нищо. Майката вероятно е наблизо и ще реагира при първия сигнал за опасност“, обясняват експертите.
Ако мечка ви нападне, най-адекватното, което може да направите, е да легнете по корем и да покриете врата си с ръце, за да го предпазите. Разтворете широко краката си, за да е по-трудно за мечката да ви обърне по гръб и да получи достъп до меките органи. Останете неподвижни, докато мечката напусне района, съветват природозащитниците.
Ако видите мечка в населено място, подайте сигнал на телефон 112 до РИОСВ или до WWF България.