СОНЯ ХРИСТОВА, секретар на читалището в с.Бериево.
На 11.06.1923г. в селото пристига нареждането на околийското управление за мобилизиране на населението да замине за Севлиево да защити управлението на БЗНС. Учредителят на местната организация на БЗНС и кмет на Бериево Иван Михов известява на населението, че мъжете над 20 и до 60г. трябва да заминат за околийското управление и да защитят града от превратаджиите. По нареждане на околийското ръководство от мъже те от трудовата група е формирана въоръжена група в състав: Нешо Петков 30 г. ,Пейко Досев 43г., Цанко Петков 22 г. ,Христо Христов /Раянов/ 26 г., Минко Пенков 25 г., Колю Лалев 25 г. Въоръжени с общинско оръжие заминали за Севлиево да защитават местното правителство на БЗНС от превратаджиите на Конституционния блок.
Роден през 1886г.в земеделското семейство на Михо Тараланов, който през освободителната война 1877 – 1879 г. с група от селото участва в осигуряване на храна и вода на защитниците на Шипченския проход.Иван Михов е кмет на Бериево 1919 -1923г., 1931 -1934г.
В началото на ХХ век кметът Иван Михов е учредител на БЗНС в Бериево. Негови последователи са били Пеню Банчев, Минко Димитров, Пейко Досев, Колю Банчев, Досю Христов. Председатели на БЗНС в селото: Иван Михов, Минко Димитров, Петър Матев, Стефан Кръстев. На 11 юни 1923 г. мобилизираните от Бериево заминали за Севлиево. Пред общината, околийският управител Стефан Ангелов и Димитър Балтов, призовали групите от селата да защитят управлението на БЗНС. Групата от Бериево участвала в обезоръжаването на горската група и в сражението на 12 .06.1923г. с войниците пристигащи от Габрово. След кратка сражение, войниците принудили селските групи да избягат.
Амнистирани са двама от селото за участието си в защита на управлението на БЗНС Нешо Петков и Христо Раянов. Другите са осъдени.