Знамето и химнът са едни от официалните символи на Севлиево. Те са неизменна част от всяко официално събитие, случващо се в града ни. Така ще бъде и утре, когато Севлиево ще отбележи своя ден – 14 октомври.
2017-а е юбилейна, защото вече 20 години на Петковден в родния ни град се издига наше собствено знаме, звучи нашият собствен химн – „Бунтовен град на горди възрожденци“.
Идеята Севлиево да има знаме и химн, както и да се осъвремени гербът на града, датира от 1997 година. Тогавашният кмет Йовко Йовков внася предложение в Общинския съвет да се създаде представителна комисия, която да обсъди идеите за знаме и музикален знак. На заседание от 23 септември 1997 г., с решение No 135, Общинският съвет приема и утвърждава най-важните символи на града – Емблема (герб), Знаме и Химн – „Бунтовен град на горди възрожденци“. Общинските съветници гласуват почти единодушно. Според взетото решение всички официални прояви в града ще започват с издигане знамето на фона на химна.
На 18 октомври 1997 г., по повод Деня на Севлиево, Негово високопреосвещенство Великотърновският митрополит Григорий освещава знамето на града. То е издигнато тържествено от почетните граждани на Севлиево за 1997 г. – генерал Михо Михов и академик Иван Юхновски. Знамето е правоъгълно, тревистозелено на цвят, с жълт кант. При избора на цвят е търсена символика и историческа приемственост. Зеленото е цветът на Балкана, зелен е бил и цветът на знамето, което учителките Мариола Иванова и Рада Поппетева ушиват за въстаниците от април 1876 г. Жълтият кант символизира плодородието на китното севлиевско поле.
На знамето е поставен и осъвремененият герб на града. В горната част на щита на стария герб са добавени стилизираните зъбери на крепостна стена, които символизират древната история на Севлиево. Върху него са изобразени три от безспорните емблеми на града ни. Във вертикални полета са разположени Часовниковата кула и Паметникът на Свободата, а под тях хоризонтално е изобразен каменният мост над Росица.
На празника на града през 1997 г. за пръв път прозвучава и химнът на Севлиево, изпълнен от Естрадно-духовия оркестър. Музиката е дело на известния български композитор, музикален педагог и диригент Жул Леви. Автор на стиховете е Петко Братинов, наш земляк, поет, писател и общественик, носител на престижни литературни награди.