В изследователския център на ПГМЕТ “Ген. Иван Бъчваров”се проведе проектно базиран интердисциплинарен урок на тема „Пътешествие до Египет – страната на „черната земя”.
Присъстваха гости от ОУ „Димитър Благоев” – Велико Търново и учители от професионалната гимназия.
Целта на училищната иновация е да се повиши качеството на образователния процес, посредством иновативни педагогически методи, компетентностен подход, проектно-базираното обучение и използване на дигитални средства и информационни технологии в обучението.
Предварително бяха сформирани два екипа. Първи екип: историци, географи и информатици, работиха под ръководството на г-жа Ивелина Колева. Втори екип под ръководството на инж. Дияна Николова изработиха макет на напоителна система с шадуф и Архимедов винт.
Чрез редактора VisualStudioCode, Стефан Стефанов, 10аклас създаде страница на интердисциплинарния урок. Изкуствен интелект представи визитката на Египет.
Използвайки платформитеGoogle Earth и Premierpro, Петър Димитров, 10а клас представи туристическия маршрутот София до Кайро.
Чрез проектът DigitalGiza на Харвард,Красимир Пенев, 9а класнаправи виртуална разходка около Сфинкса и пирамидите в Гиза.
Владимир Димитров, 10 а клас изработи климатограма на Кайро и хидрограма на река Нил с помощта на които определи в кои месеци е благоприятно да се посети страната, а също така кога е подходящо да се засеят земеделските площи.
Ивайло Йорданов, 9а клас, презентира химическите елементи съдържащи се във водите на река Нил, използвайки 3D модели.
ЧрезBlender3D софтуер,Мирослав Йорданов, 10 б клас,създаде и представи анимиран клип за река Нил и начина на живот на древните египтяни.
Иван Иванов, 10 в клас, изработи макет на шадуф и заедно със съученика си Георги Христов демонстрираха начинана приложение. Ивелин Иванов, 10 в клас, изработи макет на Архимедов винт и обясни неговото действие като съоръжение за пренасяне на вода и насипни материали. Представи развитието му в днешно време като елемент на мини ВЕЦ задвижващ турбина.
За финал инж. Дияна Николова и Георги Христов предложиха на гостите да направят демонстрации за изработване на Архимедов винт със състезателен характер. Предимствата на тази практика са в използването на интердисциплинарния подход за осъществяване на междупредметни връзки.
Учениците се виждат като истински пътешественици и осъзнават, че всяко пътуване изисква предварителна подготовка, умения и знания. В този смисъл развиването на комуникативните умения, четенето с разбиране и достигането до известна функционална грамотност са умения, нужни и прилагани в живота.
Учениците придобиват увереност, демонстрират креативност и умение да работят в екип, научават се да носят не само лична, но и екипна отговорност, придобиват презентационна култура. Могат да правят анализи и заключения от проведените експерименти.