Пред прага сме на лятото, което определяме и като строителен сезон. Ще бъде ли той активен, както би трябвало да бъде, след толкова различни по своя характер кризи през последните три години? Ще успее ли правителството, ако партиите в парламента подкрепят такова, да се справи с големите предизвикателства, които стоят пред строителния бранш? Коментар по темата направи за в.“Росица“ инж.Николай Нанков, народен представител от коалиция ГЕРБ/СДС и бивш министър на регионалното развитие в кабинет на ГЕРБ.
-Г-н Нанков, ще успее ли коалицията ГЕРБ/СДС, ако другите партии подкрепят за министър председател Мария Габриел и представения от нея кабинет да се справи с всички негативи, които сполетяха през последните три години пътните инфраструктурни проекти?
-Най-напред искам да коментирам политическото решение на ГЕРБ/СДС да номинира Мария Габриел за премиер – безспорен авторитет, уважаван в Европа и в България еврокомисар, с перфектна биография. С това решение показахме, че сме диалогични и отворени към всички партии. Крайно време е вече да излезем от бушуващата вече две години тежка политическа и свързаните с нея други кризи в държавата. Аз съм убеден, че този път разумът ще надделее и ще се формира правителство, за да бъдат решени, както казахте и Вие, тежките проблеми пред нашето общество.
Налице е сериозен проблем и с инфраструктурното строителство. Като доказателство ще цитираме три числа, които показват колко фрапиращ е спадът в строителната продукция през последните две години. През 2020 година, която определяме като ковид-година, беше постигнат връх от над 23,5 млрд лв. в строителната продукция. С идването на „Промяната“ тя спадна с над 30% през 2021 година – под 16,1 млрд.лв. През 2022 г., строителната продукция беше 17 млрд лв., т.е.увеличение има с 6%., при повече от 14% инфлация по данни на НСИ, което в реално изражение означава отново спад в един от най-устойчивите сектори, какъвто е строителния, както и забавяне на графиците по изпълнение на проектите. Всичко това поставя сериозни проблеми пред бъдещето управление на страната, тъй като всички големи инфраструктурни проекти бяха замразени.
Хубавото за Вашия регион е, че успяхме да направим Обходния път на Габрово с всичките „тежки“ съоръжения по него, който е част от Траневропейския коридор №9, който ще свърже автомагистрала Русе – Велико Търново- Габрово с тунела под Шипка, оттам и с АМ “Тракия”. Трябва максимално бързо да започне строителството на тези проекти. Много важно за цяла Северна България е в спешен порядък да се размрази и строителството на АМ”Хемус”, както и да се завърши изграждането на скоростния път Видин -Монтана-Враца-Ботевград и връзката с АМ”Хемус”, а оттам и със София. Трябва да се започне изграждането на тунела под Петрохан, който се свърза АМ”Струма” и не последно място да изградим няколко околовръстни пътища в страната, които ще бъдат като пътни артерии към големите автомагистрали. Това са околовръстните пътища на София, Пловдив, Плевен, Кърджали и разбира се край Севлиево – той ще бъде реално продължение на ремонтирания преди няколко години път Габрово – Севлиево и ще поеме трафика от АМ”Хемус”.
-Една голяма част от строителството на тези проекти е започнато с европейски средства и веднага давам пример с обхода на Габрово, който е част от проекта за тунела под Шипка. Ще има ли време следващото правителство да се справи с тяхното продължение, така че да не се наложи да връщаме европейски пари?
-Ние за пореден път ще бъдем поставени пред нелекото предизвикателство да спасяваме европейско финансиране. Казвам ние и като държава, и като кабинет на ГЕРБ, защото помним периода 2010-2011 г., 2014-2015 година, когато се наложи отново да се справяме с такива проблеми. Аз мисля, че сме доказали през всичките години на управление, че с европейски средства сме постигнали много добри резултати и на общинско, и на държавно ниво. Ще направим всичко възможно да не се налага да връщаме нито цент европейско финансиране.
Само да допълня, че сериозен риск за европейски средства има и във ВиК сектора, заради неизпълнени и забавени проекти през последните две години.
-Много въпроси имам и за ВиК сектора, но нека да ги оставим за друг разговор. Сега отново да се съсредоточим върху проектите за пътната инфраструктура. Вие казвате, че тяхното строителство ще продължи, но как ще коментирате всички съмнения за тяхната, целесъобразност, за качеството на проектиране и ред други аргументи, целящи да се докаже, че те не са добри и са недомислени? Такива мнения имаше и за тунела под Шипка и за АМ”Хемус”, сега се появиха съмнения и за обхода на Севлиево…!? Всичко това действа негативно върху хората, които и без това са доста обезверени. Как ще ги убедите, че това са правилните, необходими проекти за икономическото развитие на страната?
-Мога ли да започна отговора с въпрос? От кого са тези съмнения за недобри проекти?
-Ще дам пример най-напред с бившия министър на МРРБ Божидар Караджов, който още в началото на своя мандат обяви, че проектът за тунела под Шипка не е добър и искаше да се прави нов проект.
-Но след това подписа договора за неговото изпълнение. Ние бяхме провели обществената поръчка за инженеринг – допроектиране и строителство. Оставаше да се подпише договорът. Говорене, говорене една година и в крайна сметка договорът беше подписан с голямо закъснение, а и дейностите по него впоследствие се изпълняват с огромно закъснение. Има забавяне по линейните графици за проектирането, процедурите по отношение на отчуждаване и т.н…С година закъснение работата по този проект продължава, въпреки създадените проблеми и с екологичното законодателство. Спомняте си, че в плана за управление на ПП”Българка” бяха поставени трудно неизпълними условия за строителството на тунела от министъра на околната среда Борислав Сандов. Ние твърдим, че проектът е добър, затова стартира и неговото изпълнение, което върви бавно и при управлението на служебното правителство. Две години бяха изгубени за този проект, но да сме живи и здрави, и има правителство, до края на тази календарна година ще може да стартира строителството на тунела под Шипка.
Но искам да попитам какво става с двете отсечки – едната, която трябва да свърже АМ”Хемус с Велико Търново – Габрово и тунела под Шипка и другата, от Южната страна, която трябва да ги свърже с АМ”Тракия”. По тези отсечки нищо не се работи по тяхното проектиране.
През последните две години, освен да се насаждат съмнения, да се спират и замразяват проекти, нищо полезно не е направено. Давам пример, миналата седмица, когато коментирах обхода на Севлиево казах, че имаме проектна готовност за околовръстните пътища за някои от областните градове като София, Пловдив, обходът на Плевен. Освен това обходът на Плевен ще изпревари обходът на Севлиево, тъй като по линеен график ще бъде готова отсечката от АМ“Хемус“ до пътния възел Ловеч-Плевен. И целият трафик за Румъния ще преминава през центъра за Плевен. Затова обходът на Плевен трябва да изпревари изграждането на обхода на Севлиево, но той също е много важен и трябва да бъде изграден непосредствено с изграждането на АМ“Хемус“ по втория по приоритет линеен участък между пътен възел „Ловеч – Плевен“ и Велико Търново, за да може да се направи бърза връзка по обхода на Севлиево, трафикът да се насочи към обхода на Габрово и тунела под Шипка. Ние оставихме много ясно и последователна стратегия за развитието на пътната инфраструктура. Но в момента има сериозен хаос не само в пътното строителство, но и в пътната поддръжка. Аз вярвам, че ние имаме капацитета да се справим. Доказали сме, че го можем…