ЦАНКА СЯРОВА, читалищен секретар
95-годишният юбилей на НЧ „Просвета – 1928“ в с. Градище бе отбелязан тържествено преди борени дни. Близо век градищени достойно защитават, съхраняват и популяризират своите традиции и неповторимата си културна идентичност. А празникът бе един прекрасен повод организаторите на тържеството да докажат, че и в малките населени места на общината, при добра организация, читалищният салон може да бъде изпълнен с хора.
Тържеството започна с химна на България, а 12-годишният Мартин Данаилов разчувства и повдигна още повече духа на публиката със стихотворението „Аз съм българче“. Приветствено слово произнесе читалищният секретар Цанка Сярова, в което разказа историята на културната институция. В празничния концерт взеха участие женската и мъжката групи при НЧ „Васил Левски – 1900“ с. Г. Росица с ръководител Станчо Кържин. С песен публиката бе поздравена и от индивидуалните изпълнители – Зара Ненчева, Иванка Дончева, Росинка Сярова и новата фолклорна група към читалището в Градище.
Тържеството уважиха множество жители и гости на селото. Много бивши самодейци и радетели на читалището дойдоха, за да се върнат назад във времето и да си припомнят атмосферата на читалището. Мило и трогващо беше присъствието на 96-годишният Костадин Белчев, допринесъл изключително много за певческото и танцово изкуство в селото, както и на бившата 96-годишна самодейка Дена Вълева. Доведоха я в инвалидна количка, за да усети отново самодейния дух.
Историята на селото разказва, че на 11 март 1928 г. се случва паметно събитие. Будни млади хора от селото, учители и завърнали се гурбетчии от Северна Америка решават да основат читалище. Те са Христо Неделчев, Цоньо Георгиев, Драгол Христов, Иван Диков и Христо Сяров. Написват устав, избират настоятелство и работата започва. Наричат читалището „Просвета“. Мазето на читалището е превърнато в салон, където се провеждат концерти, театрални постановки, събрания, кинопрожекции. Едни от най-ревностните читалищни дейци са учителите, които първи организират театрални представления. Към читалището се развиват различни дейности: създават се танцово групи от три поколения, тригласен хор с ръководител Костадин Белчев, сформира се оркестър, фолклорна група. През годините е кипял богат и разнообразен живот. Песните, смехът, битовите сценки и театралните постановки внасят доброта и човечност в душите на местните хора.
Назрява необходимост от нова сграда и салон за изявите на самодейците. Благодарение на организацията на тогавашните кметове Серафим Сяров и Неделчо Георгиев и активното участие на цялото население на 25 декември 1966 г. новият дом на читалище „Просвета“ е открит тържествено. Сградата е обезпечена с модерна за онова време материална база – оборудвана е с библиотека, салон, сцена, гримьорна, просторна читалня. Радостното е, че по това време читалищен секретар е Сашка Христова, която завършва полувисшия библиотекарски институт в София и прилага научено на практика. Тя въвежда единна регистрация на фонда, подрежда книгите систематично и азбучно, въвежда ползването на свободен достъп от читателите – един от първите в читалищните библиотеки по селата.
През изминалите 95 години стотици хора са дали своя принос за развитието на читалищното дело. Хората, заемали председателското място са Христо Неделчев, Драгол Христов, Бойчо Семов, Цоньо Велков, Дочо Попов, Неделчо Колев, Христо Минев, Костадин Белчев. Най-дългогодишните председатели са Христо Пенев и Радка Ангелова. Председателското място са заемали и Надежда Кючюкова, Николинка Симеонова, Гунка Иванова, а днес Христинка Вълева.
Голям е приносът на библиотекарите за укрепването и развитието на културния живо на селото: Иван Мюмеркинов, Иван Диков, Ганчо Сяров, Дафин Ганев, Цветан Неделчев, Христо Цонев, Веселин Стоев, Дафинка Ганева, Сашка Христова, Тотка Маринова, Румяна Иванова, Цветомира Маринова, Иваничка Цанкова, Моравка Борисова, Николинка Симеонова, Таня Иванова, Ивайло Димитров.
Редуват се години на възход и застой, но НЧ „Просвета“ винаги е обединявало хората на духа, за които самодейността от занимание се превръща в кауза. Дълги години гордостта на селото е фолклорната група „Градишките баби“. От създаването й през 1950 г. групата редовно участва в прегледи, събори, фестивали – местни и републикански. Носителка е на много отличия и награди. Чистият и местен фолклор се е пазел дълбоко в гласовете на Рада Боева, Въца Велева, Рада Чокоева, Мария Георгиева, Дена Николова и Станка Велчева. Градишкият фолклор привлича вниманието на много чужденци. Англичани, французи, холандци и студенти от България идват тук, за да се запознаят, да се докоснат до градищенската съкровищница, която е един уникат. През годините групата се насочва към проучване и пресъздаване на местни народни обичаи. През 2010 г. групата „Градишките баби“ е включена в Националната система „Живи човешки съкровища“ в България.
95 години от създаването на читалището дава самочувствие, че в тези трудни времена го има и макар с позабавен ход читалищното дело продължава. Днес НЧ „Просвета – 1928“ отново дава възможности за творческа изява на малко самодейци. Макар да са останали шепа народ в селото читалищните дейци са длъжни да пазят традициите и да ги предават напред във времето. Длъжни са да съхранят духа на Градище.
По случай 95-годишния юбилей председателят на НЧ „Просвета – 1928“ Христинка Вълева връчи почетни плакети на осем читалищни дейци за приноса им за утвърждаване на читалищното дело, за развитието на културна дейност в с. Градище. За принос в развитието на певческото и танцовото изкуство бе награден Костадин Белчев; с почетен плакет за принос в опазване и съхранение традициите и обичаите в родния край, посмъртно бе удостоена Радка Ангелова; посмъртно, за приноса му в популяризирането на духовното и културното наследство, бе удостоен авторът на три от книгите за Градище – Неделчо Вълев; жената, която половин век ръководи „Градишките баби“ – Пенка Георгиева, също бе удостоена с плакет посмъртно; с почетен плакет за принос в развитието на читалищното дело и културния живот посмъртно бе удостоена и Иваничка Атанасова – бивш читалищен секретар и самодейка, допринесла много за утвърждаването на градишкия фолклор; плакети получиха още Надежда Кючюкова и Цветомира Маринова за книгите им „Неугасващо духовно огнище“ и „Съвременни духовни будители“; плакет получи и Моравка Борисова – бивш читалищен секретар, певица и артистка, която и днес продължава да участва в културния живот на читалището.
За своя юбилей читалището получи много поздравителни адреси и подаръци от областния управител Кристина Сидорова, от председателя на ППК „Трапезица“ Стамен Пенев, от представителите на читалищата в селата Малък Вършец и Агатово. Поздравителни адреси бяха получени и от Община Севлиево, РЕКИЦ „Читалища“ – Габрово и Регионална библиотека „Априлов – Палаузов“.
Тържеството протече изключително емоционално и се превърна в истински вълнуващ празник за всички присъстващи.