Севлиевецът Георги Гергинов, станал популярен с участието си в седмото издание на предаването „Фермата“, е сред основните организатори на мащабен Национален фест „Градище – Фолклор и Традиция“. Първото издание на събитието ще се проведе на хубавия празник Еньовден – 24 юни, събота.
Танцови ансамбли, фолклорни оркестри и изпълнители, нестинари, занаятчии, скара бира и още много изненади очакват посетителите на фестивала.
– Какво предстои да се случи в село Градище на 24 юни, г-н Гергинов?
– В Градище предстои да се проведе едно много мащабно мероприятие, което организираме със съмишленици, с млади хора, които наистина искат да се случи нещо хубаво. Опитваме се да създадем една традиция, която да продължи с години, да не бъде еднократна, а да остане и след нас във времето. С тях подготвяме Национален фест „Градище – Фолклор и Традиция“.
– За такова голямо събитие са нужни изпълнители, които да предизвикат интереса на публиката. На кои имена сте заложили за неговото първо издание?
– Да, така е. Поканили сме ансамбъл „Българе“, нашия ансамбъл „Развитие“, народната певица Албена Вескова, нестинари, формация „Казанлъшко настроение“ с главен ръководител Евгени Коев, самодейци от цялата страна ще ни представят фолклор и традиция от техните краища, севлиевската група „Росна китка“ с ръководител Петко Петров също ще се изяви на нашата сцена, ще пее и нашата съгражданка Симона Захариева, която ще ни изпълни любими народни песни. В тъмната част на деня гостите на феста ще се насладят и на уникални нестинарски танци върху жарава.
Освен това сме поканили и занаятчии от цяла България. Ще ни гостуват прекрасните сестри Илина и Радина от Троян, които ще ни въведат в света на ръчно изработената керамика. Те ще покажат на живо как се прави магията, наречена керамика. Иван и Тодорка от Севлиево пък ще ни въведат в света на дървото и ще покажат прекрасните си дърворезби. Ножарят Спиро от Габрово ще представи изработка на уникалните си ножове. На поляната своя шатра ще има и талантливата Деси от Севлиево, която ще спре дъха ни с прекрасните декорации и ръчно изработени творби и майсторийки. И още много други занаятчии от цялата страна ще представят българския дух, запазен до днес благодарение на златните им ръце.
– В колко дни предвиждате да се проведе фестивала?
– За първа година, като организатори, не посмяхме да скочим по-нависоко и затова фестът ще е само в един ден. Но идеята ни е от следващата година да го направим два или три дни. Точно както трябва да си бъде истинският голям фестивал. Първата година ще е пробна, за да видим дали ни куца нещо някъде, за да можем да го коригираме за следващото издание. Но вярвам, че ще ни се получи добре.
– А кои сте вие – организаторите?
– Аз, настоящият кмет на село Градище Милен Неделчев и съпругата ми, която е секретар в кметството – Розалия Гергинова. Но по-голямата част от организацията съм я поел аз.
– Такъв голям фестивал се организира с много пари. Имате ли спонсори за вашата кауза?
– Да, намират се. Искам да благодаря от сърце на всички, които до момента се отзоваха на молбите ни и ни дадоха суми, за които аз самия не повярвах, че могат да бъдат дадени. От себе си също инвестирам доста средства, за да може да се проведе това първо издание на феста. Продължаваме да обикаляме по-големите фирми, тези, които са лицето на нашата община. Но по-голямата сума е събрана, оптимист съм, че ще се справим.
– А къде точно ще се проведе празника?
– Фестът ще се проведе точно на поляната под двете тракийски могили, преди селото, която арендаторът коси и поддържа в добро състояние. Поляната е голяма, хубава, чиста. По пътя до нея ще има поставени маркери, макар да няма как да се пропусне.
– И един шеговит въпрос – вашият фестивал явява ли се конкуренция на фестивала на Цоньо от Крушево?
– Не. По-скоро с Цоньо имахме идея техният фест в Крушево да продължи и ние да организираме същия при нас, в Градище. Много сме си говорили с него, че липсва нотката на традиция, че губим българското. Ще ви споделя нещо лично – когато в социалната мрежа публикувам снимка от маса, получавам 2000 лайка, а като публикувам информация, че организираме мащабен фестивал, лайковете са 40-50. Просто не мога да го повярвам. Една чалга певица получава 5000-10 000 лайка, а българската шевица, традицията, българското, родното, това, с което трябва да сме закърмени… Тъжно е! И точно това трябва да променим! Нека да си припомним родните традиции и най-важното – да ги съхраним.
– Разбирам, че сте оптимист, че нещата могат да се променят към по-добро?
– Имам огромна надежда. Нещата могат да се променят, ако се хванем всички заедно. Една птичка трудно прави пролет и затова думата е „заедно“. Надявам се всички да проумеят колко важно е това. Но аз наистина вярвам, че регионът Малък Вършец – Агатово – Градище може да живне и това да бъде повод за всички роднини и приятели да бъдат заедно, поне веднъж да се напълнят селата и в тях да закипи живот.