СУ „Васил Левски“ – Севлиево номинира Борислав Маринов за престижното национално отличие „Рицар на книгата“ на Асоциация „Българска книга“. Тази номинация от страна на училището е своеобразна благодарност за дейността на Борислав в училищната библиотека. Тя е колективната оценка на педагогическия екип и ръководството на училището.
Призовете се присъждат за изключителни заслуги в областта на книгите и четенето за изминалата година. Те са в 4 категории – за журналист или медия, за библиотекар или библиотека, за учител или училище и за общественик.
Хората, които в момента мислят за книгата и я подкрепят, са истинските будители. Макар четенето да изглежда самотно занимание, е едно изключително важно занимание и не всеки ден книгата и четенето са на фокус. Затова е особено ценно да подчертаем будителската роля на хората, които подкрепят книгите.
Номинацията за Борислав от на нашето училище гласи: Ако в нашия град има човек, на когото най му прилича да получи подобно определение, това е Борислав Нинов Маринов. Той е само на 20 години, но през последните шест от тях неуморно и все по-ярко доказва, че една от мисиите на живота му е да научи децата, че едно от най-хубавите неща в човешкия живот е четенето на книги.
Борислав Маринов завърши средното си образование в СУ „Васил Левски“ и в момента е студент във Великотърновския университет „Св. св. Кирил и Методий“, но от 2017 година, когато по собствено желание започва да работи в училищната библиотека, досега, е неотменна част от дейността й.
През тези пет години Борислав създаде ценни контакти. Постоянно привлича нови дейци от сферата на образованието и литературата, за да осигури разнообразни и интересни събития в училищната библиотека, с които да въведе завинаги учениците в чудния свят на книгите.
През февруари-март 2022 г. Борислав реализира разработен от него проект за пред дигитализация на особенно ценни документи от фонда на библиотеката, с финансовата подкрепа на акад. Иван Юхновски от БАН. Пак благодарение на Борислав, библиотеката има обособен архивен отдел, в който са описани зрелостни свидетелства от Царство Българияи книги, издавани преди 1944 г.
Успоредно с това библиотечният фонд постоянно се разширява, благодарение на реализирани от него проекти, от дарения на издателства, физически лица и пр.
Борислав е неуморим в провеждането на различни кампании за децата като „Прочети и дари книга“, „Маратон на четенето“, „Седмица на четенето“. Негова запазена марка е да използва всеки ден от празничния календар на българина, за да запознае децата с конкретния празник и не само с информация, но и чрез различни дидактически материали, рисунка, оцветявка или по друг подходящ начин, да ги накара да го свържат с нещо, минало не само през умовете им, но и през сърцата и ръцете им. Най-сигурният знак, че Борислав успява в желанието си още в ранна възраст да приобщи учениците към четенето, което е една от предпоставките за четене и като възрастни, е фактът, че най-многобройни са читателите от началната степен на училището.
Освен това Борислав превърна библиотеката в място за активно учене, за провеждане на тематични уроци с мултимедийни продукти и в атрактивна класна стая, която се ползва от учители по различни предмети и за различни мероприятия.