147-мата годишнина от избухването на Априлското въстание в Севлиевския край стана повод повече от 50 човека, членовете на пенсионерски клуб „Васил Левски“, да си припомнят за героичния подвиг на априлци. По тяхна покана в клуба гостува уредникът от историческия музей в града ни – Георги Костов.
Беседата му бе ретроспекция на трагичните за българите събития – от падането под османска власт до бунтовната пролет на 1876 година, когато Севлиевският край става един от трите центъра на масовото въоръжено въстание в българските земи. Разказът на историка докосна слушателите, които си припомниха исторически факти от дните след бунта на връх Бабан, избухнал на 1 май 1876 г. (стар стил), а именно, че десетдневните сражения в планинските проходи завършват с кървав разгром на Балканската република; убити са стотици мъже, жени и деца, опожарени са жилища, манастири, църкви и училища. В беседата бе отделено голямо внимание и на вдъхновителите, организаторите и героите на Априлското въстание в Севлиевско – Стефан Пешев и Йонко Карагьозов. Младите мъже са осъдени на смърт след разгрома като водачи на бунта в голямата Севлиевска кааза. Обесени са на 25 юни 1876 г. на градския площад. Седмица след това на същото място на бесилото намират смъртта си сподвижниците им Никола Дабев, Иван Преснаков, свещеник Радион Попмихов, Павли Венков, Велчо Ночев и Христо Филев.
Възрастните хора останаха впечатлени от увлекателно поднесената беседа на Георги Костов и му отправиха покана за следващо гостуване.