Севлиево е добрият пример за съвместна работа между местната власт, ръководството на МБАЛ „Д-р Стойчо Христов“ и бизнеса в града за развитие на лечебното заведение. През последните няколко години кметът на Община Севлиево Д-р Иван Иванов изричаше тези думи при поредното откриване на ремонтирано отделение на общинската болница. И то във времена, когато общинските лечебни заведения в страната бяха пред закриване, заради липса на средства и други проблеми в здравната система. Тази заплаха пред севлиевската болница стоеше и заради огромните дългове в размер на близо 2 млн.лв, блокирани сметки, неизплатени заплати и осигуровки, остаряла материална база. Но всичко това се промени благодарение на съвместните усилия на местната власт, доброто управление на болницата и подкрепата на бизнеса в града.
Изводът отново беше направен на церемония по откриване на двете нови операционни в болничното заведение в присъствието на Здравка Лалева, председател на ОбС, кметът д-р Иван Иванов, Ярослав Дончев – изпълнителен директор на „Идеал Стандарт – Видима“, директорът на РЗИ – Габрово д-р Пенчоков, общински съветници, дарители, медици от екипа на болницата, строители.
„Изградихме изцяло две нови операционни зали, които са с по-големи размери, с други функционалности и дават възможност да се извършва така наречената ендоскопска, инвазивна хирургия в по-големи мащаби от това, което правихме в момента“, започна представянето на вложените инвестиции в операционния блок д-р Пламен Цеков, управител на лечебното заведение. Той съобщи, че е направена нова ортопедична зала, която е доста по-голяма от предишната, за да има възможност в нея да се инсталира нова, по-модерна апаратура и нов рентгенов апарат, който се използва по време на операции.
„Има доста ново оборудване, а старите зали са тесни и пречат на работата на екипите. Това водеше до изнервяне на персонала, рефлектираше и върху пациентите. Концепциите на старите операционни зали отдавна са изчерпани, те са били за друг период на развитието на здравеопазването. Сега се стремим да догоним средноевропейските стандарти в операционните зали като оборудване, комуникации, хигиена, септика, антисептика…
И всичко това, за да се увеличи сигурността при оперативните интервенции и предпазването от възможни нежелани инфекции. Подготвяме се да правим неща, които са правени тук, но са забравени. Искаме да ги възстановим. Светът не започва от нас и няма да свърши с нас, но си поставяме задача да ги възродим отново и да правим неща, които се правят в големите болници и са по силите ни”, представи целта на ремонтните дейности д-р Цеков и разведе гостите в операционния блок. Те имаха възможност да открият огромната разлика между досегашните операционни зали, които все още действат и новите.
„Идеята за ремонта на операционните зали е от 5-6 години, но имаше други звена в болницата, които бяха в по-крещяща нужда от ремонт и обновяване. Първо трябваше да се стабилизира стационарното отделение. След това преминахме към технологичните сектори. Тогава нямахме нито силата, нито капацитета да го направим. На тези две операционни сгради само строителството е 90 хил.лв. Двете врати сме си купили ние. Операционните маси и двете лампи са с подкрепата на „Идеал Стандрат – Видима“ – Ярослав Дончев е човекът, който ни подкрепя безприкословно и безрезервно. В диалога за обсъждане на плановете за развитието на болницата той винаги е участвал“, заяви д-р Цеков и спомена, и други дарители, участвали в ремонта, и оборудването на новите операционни. Той увери присъстващите, че болницата е разплатила всички плащания по ремонта.
„За нас е добре, че голяма част от парите трябва да си изработваме ние – лекарите и медицинските сестри. Правим всичко възможно, за да направим спестявания, защото няма от друго място откъдето да получим средства, освен Общината да ни помогне, а инвестициите са задължителни. Имаме идея да увеличим оперативната активност с още хора, привлечени от други места и лечебното заведение да се развива“, представи перспективата пред болницата с направените инвестиции д-р Цеков.
Той съобщи още, че предстои реновирането и на другите две операционни зали, които са по-малки по размер и ремонта ще завърши за по-кратко време.
„За да привлечем големите лекари, които оперират и пациентите вървят след тях, трябва има условия такива, каквито има в другите болници. Целта е до края на годината операционния блок на болницата да бъде напълно обновен“, заяви д-р Цеков. Той благодари и на строителите, които са се справили много добре в срок с всички изисквания за изграждането на операционни зали. Изказа специални благодарности и на ОбС в Севлиево, който през последните три години реши да остави печалбата в бюджета на болницата, за да продължи нейното обновяване.
„Благодаря и на кмета д-р Иванов, с който поддържаме непрекъсната комуникация. Той знае с една година предварително какво трябва да се прави в болницата. Когато сме в синхрон с всички заинтересовани, нещата се случват, въпреки трудните времена. Благодаря на Ярослав Дончев за това, което той прави за болницата. Не съм изчислявал колко е инвестицията на „Идеал Стандарт- Видима“, но няма точка в болницата, в която да не са участвали. Има много хора, които казват:“Да, това не са техни пари!” Но те трябва да се отвоюват. В централата на Брюксел да искаш пари за Севлиево е нещо сложно и трудно. И аз му благодаря, дано така да бъде и в бъдеще“, пожела д-р Цеков и спомена имената на други бизнесмени в града, които са показали отношение към болницата с дарения.
Защо Севлиево е добрия пример за съвместна работа на местна власт и бизнес в подкрепа на болницата разказаха в приветствените си слова кметът д-р Иван Иванов, Ярослав Дончев, изпълнителен директор на „Идеал Стандарт – Видима“ и д-р Пенчоков директор на РЗИ Габрово.